Blokujący się wentylator zasilacza

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
Tomuntu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 54
Rejestracja: 03 paź 2007, 14:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Blokujący się wentylator zasilacza

Post autor: Tomuntu »

Witam,

Szukałem odpowiedzi na moje pytanie na forum. Nie znalazłem - więc je zadam :grin:

Od pewnego czasu mam problem z zacinającym się wentylatorem chłodzącym zasilacz. Pewnego razu stwierdziłem, że obudowa komputera nad zasilaczem jest bardzo ciepła, a wiatraczek stoi. Uruchomiłem go, popychając łopatki przy pomocy śrubokręta. Po jakimś czasie "popychania" przy uruchamianiu komputera - rozkręciłem zasilacz. Oczyściłem wiatrak z kurzu. Trochę nim pokręciłem i poruszałem, dla oczyszczenia wnętrza. "Śmigła" nie zdejmowałem. Podejrzewam, że jest ono nierozbieralne. Pomogło na chwilę. Ciągle muszę "popychać".:-(

Chcę prosić szanownych forumowiczów o odpowiedź na pytanie, czy jest możliwa (a przede wszystkim opłacalna) wymiana samego wentylatora. Czy też lepiej wymienić cały zasilacz. Jest to zasilacz PC Power Supply model: "Take me 400". Znalazłem taki na Allegro. Kosztuje 85 zł. Nie jest to fortuna, ale może jednak wystarczy wymienić drobną jego część.

Będę też wdzięczny za wskazówki dotyczące naprawy wentylatora. Może jednak da się go jakoś rozebrać i oczyścić z syfu jego wnętrze.
Pozdrawiam
k-pax26
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 02 kwie 2009, 18:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Blokujący się wentylator zasilacza

Post autor: k-pax26 »

Jasne, że da się wymienić. Kup taki na allegro to kwestia kilku(nastu) zł. Standardem jest 12V. Potem wylutuj stary i w to samo miejsce przylutuj przewody nowego. Zwykle te wentylatorki nie mają wtyczek (w przypadku zasilaczy).
#493171
Tomuntu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 54
Rejestracja: 03 paź 2007, 14:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Blokujący się wentylator zasilacza

Post autor: Tomuntu »

Dzięki za odpowiedź,

Myślałem własnie o takim rozwiązaniu. Chciałem się upewnic, czy jest praktykowane.
Miałem też nadzieję, że ktoś poradzi jak naprawić wiatraczek.
Nie będę chyba jednak sam się babrał z lutowaniem. Wezmę pudło pod pachę i zaniose do serwisu.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości