hp laserjet 1020

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
luc3ro
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 10 sie 2005, 11:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: Xfce

hp laserjet 1020

Post autor: luc3ro »

j.w. Czy komuś udało sie tą drukarkę zmusić do pracy? Wykrywa sie i dodaje bezproblemowo, można na nią wydrukować - niestety drukarka wogóle nie reaguje....
galen
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: Blackbox

Post autor: galen »

Tez to kupilem i se w brode teraz pluje.... Jak sie tym interesowalem ze 2 miesiace temu to ciagle na linuxprinting.org nie bylo wsparcia dla tego modelu a co za tym idzie nie ma w cups stosownych sterownikow, ktos tam to rozwiazywal ukladajac jakis swoj plik do cupsa, ale mnie sie nie chce w to wnikac, ciagle czekam ze pojawi sie w cups wsparcie dla modelu hp1020 i wtedy wystarczy upgrade.

Pozdrawiam

Galen
Entia non sunt multiplicanda praeter recessitatem...
Wojciech
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2005, 19:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Post autor: Wojciech »

foo2zjs - wersja specjalna dla hp laserjet 1020 - oczywiście żadne hplipy i foo2zjs ze standardowych paczek nie zadziałają. Ogólnie działa (poza tym, że ostatnio coś się zwaliło i nie działa :) ale to dotyczy także Windowsów wszystkich w okolicy). Mnie nie dotyczyła część dotycząca uploadowania firmwareu, bo mam to podpięte po sieci i stery windziane zrobiły to wcześniej.
Przy etapie wybierania drukarki narzędziem GUIowym nie miałem jej do wyboru. Pomogło przeniesienie pliku PPD z katalogu do którego trafił po instalacji (nie pamiętam już gdzie) i klik w "install driver" w okienku dodawania drukary.
A na linuxprinting.org już jest.
galen
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: Blackbox

Post autor: galen »

O to moze czas sie tym znow zainteresowac... starsze hpszajsy mi sie pieknie pod Ubuntu instaluja z mychy bez zadnych fikolkow.

Pozdrawiam

Galen
Entia non sunt multiplicanda praeter recessitatem...
Fidma

Post autor: Fidma »

mozna prosic lopatalogicznie jak zainstalowac HP1020 na Ubuntu 5.1 ? Z gory dzieki :)

[ Dodano: 19 Kwiecień 06, 15:17 ]
moze mi ktos pomoc:

postepuje zgodnie z:
http://foo2zjs.rkkda.com/ / http://support.ideainformatica.com/hplj1020/
wszystko ok, drukarka rzeczywiscie dlugo mysli po wlaczeniu.

Instaluje na 5.1 jako 1005 bo 1020 nie ma i ... jak drukuje to wypluwa czyste kartki, zero tekstu itp. wie ktos dlaczego ?
zolty
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: Xfce
Kontakt:

Post autor: zolty »

proponuje wpisac w google: ubuntu +1020
I o co tyle krzyku ?
galen
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 19 mar 2005, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: Blackbox

Post autor: galen »


postepuje zgodnie z:
http://foo2zjs.rkkda.com/ / http://support.ideainformatica.com/hplj1020/
wszystko ok, drukarka rzeczywiscie dlugo mysli po wlaczeniu.

Instaluje na 5.1 jako 1005 bo 1020 nie ma i ... jak drukuje to wypluwa czyste kartki, zero tekstu itp. wie ktos dlaczego ?
Garsc uwag dla zielonych w linuksie:
Dokladne postepowanie zgodnie z ta instrukcja daje dobry efekt na dapperze. Na 5.1 nie za bardzo. Tylko garsc uwag wspomagajacych:
- nie wolno tworzyc recznie katalogu /usr/share/foo2zjs, sciagniety plik trzeba rozpakowac np na pulpicie i zrobic make ze zwyklego usera.
- jak nie dziala komus make to znaczy ze pewnie go nie zainstalowal ;-) Na pewno trzeba zainstalowac make i gcc oraz makedev i najlepiej wszystkie pakiety sugerowane. Dzieki temu unikniecie dalszych komunikatow ze czegos nie mozna bo nie ma. (apt-get install make makedev gcc bison)
- u mnie na daperze jest inny adres przekierowania:
cat /usr/share/foo2zjs/firmware/sihp1020.dl > /dev/usblp0
bo nie ma katalogu /dev/usb/ ale to latwo sie domyslic.

- i ogolnie po sciagnieciu lepiej korzystac z instrukcji INSTALL w katalogu foo2zjs

TO samo na 5.1 nie dziala mi, znaczy sie instaluje ale nie drukuje. Nie rozpracowalem jeszcze czemu.

Pozdrawiam

GALEN
Entia non sunt multiplicanda praeter recessitatem...
lukslab

Post autor: lukslab »

Też miałem problem z hp 1020 ale na angielskim forum znalazłem na to skuteczne lekarstwo dla Ubuntu 5.10
You need to get the udev patched version of foo2zjs at:-

http://support.ideainformatica.com/hplj ... hed.tar.gz

make
sudo make install

this will install the drivers and firmware.

Next edit the file (in the foo2zjs directory you're currently in) called 58-foo2zjs.rules (or some such) to correct a bug (it took me ages to work out why udev wouldn't upload the firmware)

look for the entry for the 1020 - specifically change

SYSFS{idProduct}=="2B17"

to

SYSFS{idProduct}=="2b17"

(the typo prevents udev from spotting the printer being plugged in!)

now install the udev scripts/rules :-

sudo make install-udev

I don't know if you need to restart udev (I messed about so much last night I got lost) but it can't hurt (?)

sudo udevstart

When you power cycle the printer you should hear it whirring as it powers, then whirring again as the new firmware is uploaded.

To check the firmware is in look at /var/log/messages - -there should be some note of successful upload of firmware.

Now you need to restart cupsys

sudo /etc/init.d/cupsys restart

Next use the normal gnome printer config tool to install the HP1020 - you should see the option to use the correct HP1020 foo2zjs driver.

Hope this helps someone!

I also found it necessary to install "cupsys-bsd" to get the cups versions of "lpr lpq" etc, and also :-

sudo lpoptions -o cpi-12 -o lpi=7 -o page-left=36 -o page-right=36 -o page-top=36 -o page-bottom=36

to make plain (lpr) text fit nicely on the page.
Osobiście nie musiałem zmieniać nic w pliku konfiguracyjnym (z B na b) bo jak ściągnąłem wersję z podanego adresu było już dobrze. Podobnie jeśli chodzi o marginesy, u mnie ten problem nie wystąpił, ale jakby co to wkleiłem też jak to rozwiązać.
Mam nadzieję zę to ostatecznie pomoże :)
Archarius
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2006, 14:36
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: Archarius »

@galen
Trzeba jeszcze doinstalowac g++ zeby chcialo sie kompilowac :)

@all
Dalej nie moge wygrac z ta drukarka na dapparze. Oto co zrobilem:

- probowalem zainstalowac z dostarczonych z dystrybucja sterownikow -> nie dziala (a to niespodzianka)
- skompilowalem sobie te ze strony http://foo2zjs.rkkda.com/ -> nie za bardzo wiem jak ich teraz szukac ani czy te ktore podaje to te skompilowane - na liscie praktycznie niczym sie nie roznia. probowalem juz chyba wszystkich kombinacji i dalej nic.
- probowalem dodawac drukarke zarowno przez aplikacje "Dodaj drukarke" w KDE jak i przez Gnome-CUPS-Manager (czy cos w tym stylu) -> bez zmian

Na Debianie te sterowniki mi dzialaly ale dopiero kiedy je skompilowalem ze strony i dodalem przez drukarke przez przegladarke (localhost:631). Na kubuntu taka opcja jest zablokowana :/. Nie bylo tez problemu z wyborem - do debiana nie dostarczaja tych sterownikow wiec skompilowane przeze mnie byly jedynymi na liscie.

Oto co znalazlem: http://ubuntuforums.org/showpost.php?p= ... ostcount=4 . Brzmi obiecujaco i podobno dziala. Ale poniewaz jestem nowy w linuxie nie za bardzo wiem jak sie do tego zabrac. Stad moje pytania:

- Jak usunac sterowniki dostarczone z kubuntu?
- Jak usunac juz skompilowane i zainstalowane przeze mnie foo2zjs? Cos czyje ze i tak nie chcialby teraz chodzic - chce skompilowac i zainstalowac od nowa. Prosze o szybka odpowiedz! Praca stoi a drukarka dalej nie dziala :/
olry
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 20 lip 2005, 16:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Post autor: olry »

no i mnie to nieszczęście też spotkało mam HPLJ1018 :grin:
na 6.06 nie poszło, więc na drugim dysku zainstalowałem 6.10, rozpoznał drukarkę zainstalował wydrukował stronę testową i tabelki z OOo2.0 z arkuszy , tak było w piątek 22 11 a dziś jest poniedziałek 27 11 i nic - ani drgnie :cry:
Linux Registered User # 400555
Linux Ubuntu User # 7913
Pawouek

Post autor: Pawouek »

Witam
Ja mam 1020 - na dapperze wszystko bylo ok, po updejcie do Edgy'ego zaczely sie schody. Drukarka drukuje, ale tylko z niektorych programow (np gedit, firefox) natomiast za cholere nie da sie nic wydrukowac np. z openoffice czy evince. Objawy sa takie, ze pojawia sie zadanie drukowania, które chwile sie wysyla do druku, po czym znika, a drukarka milczy.
Ktos zna sposob na zdiagnozowanie tego cholerstwa? Google milcza, a na forum foo2zjs na razie cisza.
rjulcio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 13 kwie 2006, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

HP 1020, 1018 i inne

Post autor: rjulcio »

Strasznie niepodobne historie opisujecie.
Używam obu drukarek i nigdy nie było jakichkolwiek problemów. Fakt pracuje na 6.10. Dodaj drukarkę i za 15 sek. działa jak ta lala. Podobny problem kiedyś spotkałem w windzie problem rozwiązano po zmianie kabla USB na trochę lepszy (oba spełniały standardy USB2.0).
Może to rozwikła kłopot. :ligt:
Pozdro
olry
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 20 lip 2005, 16:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Post autor: olry »

nie są to rzeczy straszne tylko prawdziwe
dziś zainstalowałem 7.04, dalej dograłem drukarkę HPLJ1018 i jest OK drukuje
po wyłączeniu kompa i powtórnym włączeniu LIPA - nie drukuje :cry:

na nastepnum dysku zainstalowałem Mandrivę 2007 i chodzi cały czas - mogę włączać i wyłączać dzień po dniu i działa :grin:
ps.
kabelek USB mam oryginalny z pudełka od drukarki

[ Dodano: 13 Grudzień 06, 10:45 ]
no i nareszcie działa!!!! :grin:
choć w szczegółach sprawa jest bardzo dziwna, bo:
- na starym dysku szybciutko zainstalowałem M$ Me plus stery z płyty do HPLJ1018 i działa - OK, podłączona do portu USB z tyłu kompa ( czyli na płycie głównej )
- pod Ubuntu nie działa, najpierw przy wykrywaniu pokazywała 2 ( dwie ) HPLJ 1018, potem wcale, nic nie wykrywała, a podłączałem do 4 portów z tyłu i dwóch z przodu - nic
więc jak to zadziałało - już piszę:
wyłączyłem kompa, włożyłem PCI kartę z dwoma wyjściami USB ( Opti ) podłączyłem kabelek od drukarki, włączyłem drukarkę i uruchomiłem kompa z 6.06, dalej dodałem nową drukarkę - tym razem sam wykrył HPLJ1018 i 1 ( jedną ) sztukę, potem drukuj stronę testową - DRUKUJE :grin:
dalej tekst i rysunek z OOo2.0 - DRUKUJE

wychodzi więc na to że Linux nie za bardzo radzi sobie z USB z płyty głównej ( bo M$ Me sobie poradziło ) - rozwiązniem w tej sytuacji jest dokupienie karty PCI z USB

moja płyta główna to K7S41GX ASRock

[ Dodano: 4 Styczeń 07, 13:18 ]
po krótce co dalej u mnie w temacie HPLJ 1018
na podstawie własnych obserwacji stwierdziłem,że wyłączenie drukarki wyłącznikiem głównym - czyli zgasła dioda na obudowie i powtórne uruchomienie pod Linuksem powoduje że drukarka nie będzie działać, choć ją system widzi i wykrywa
- panaceum na to jest mieć wgrany dowolnu M$ i uruchomienie HPLJ1018 z pod M$ potem można wyłączyć kompa i przejść na dysk z Linuksem ale NIE NALEŻY WYŁACZAĆ drukarki - czyli cały czas musi być na zasilaniu - dioda się świeci
jeśli pod linuksem wyłączę - to procedura od nowa - czyli M$ plus włączenie drukarki ( tam drukuje ) i przejście na linuksa bez wyłączanie drukarki
no ktoś powie co jeśli będzie zanik prądu - od nowa start z M$
Linux Registered User # 400555
Linux Ubuntu User # 7913
adasios
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2007, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 6.10
Środowisko graficzne: Blackbox
Kontakt:

Post autor: adasios »

Witam

Jest to moj pierwszy post na tym forum - więc nie bijcie ;).

Czy ktoś sobie poradził z probleme w/w drukarek (a konkretniej LJ1018)?
olry
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 20 lip 2005, 16:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Post autor: olry »

j.w.
ale jeszcze raz napiszę:
- pod M$ nie ma problemu
- pod Linuksami z instalacją nie ma problemu, problem jest gdy wyłączymy drukarkę wyłącznikiem z tyłu, przy następnym uruchomieniu dla systemu jest OK a drukarka nie drukuje
Są dwa wyjścia:
1. stosuję cały czas to, że drukarka jest włączona i to pod UPS-em co przy krótkim zaniku nie przeszkadza to jej
2. a jeśli już dojdzie do przerwy w zasilaniu - reaktywacja pod M$, czyli włączenie dysku z M$, tam wydrukowanie pustej strony, wyłączenie MS i przejście na Ubu z działająca już drukarką :grin: ; prawda że to proste ;-)
Linux Registered User # 400555
Linux Ubuntu User # 7913
adasios
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2007, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 6.10
Środowisko graficzne: Blackbox
Kontakt:

Post autor: adasios »

Muszę się pochwalić. :)

W temacie linuxa jestem zupełnie zielony, i nie wiem czy jest jakiś odpowiednik Windowsowych driver'ów, rejestru etc., co za tym idzie, nie wiedziałem jak usunąc moje wcześniejsze poczynania na Ubuntu. Ale udało się, kosztem ramki fajek, 2 randek z dziewczyną i wielu, wielu innych wyrzeczeń - zainstalowałem HP LJ1018, postawiłem Ubuntu od nowa 6.12 edgy eft, zaraz po tym fakcie ściągnołem najnowsze aktualizacje i zastosowałem się do instrukcji:
http://digitalfreedom.uwc.ac.za/index.p ... 1167223185
wszystko działa OK, drukarkę włączam/wyłączam kiedy i jak tylko chcę, a wszystko cały czas działa jak trzeba.

Może komuś przyda się dokładne instrukcje - pozdrawiam.

P.S. Jestem troszke po % więc musicie mi wybaczyć. :-) Musiałem oblać sukces :).

P.S.2. Wcześniej chciałem postawić na dysku Suse 10.2, ale nawet z obrazu, z dysku niechciało się skubaństwo zainstalować (wywalało się w 85%).
olry
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 20 lip 2005, 16:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Post autor: olry »

adasios,
wielkie dzięki, ja też już włączam i wyłączam swoją drukarkę i działa bez reaktywacji na MS :grin: :clap: polecam to działa bez problemu
Linux Registered User # 400555
Linux Ubuntu User # 7913
tomekp
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 23 lut 2007, 14:38

Post autor: tomekp »

Cześć
Ciągnąłem temat od linka, który podał Wojciech. Zgrałem sterownik ze strony, skompilowałem zainstalowałem, dodatek też, wgrałem firmware na drukarke w następujący sposób
cat sihp1020.dl > /dev/usblp0 (byłem w katalogu z sihp1020.dl więc do tej pory jest ok )
usblp0 to zdaje się interfejs jaki przyporządkowaliśmy drukarce.
No i niby fajnie. Wchodze do managera drukarek,dodaje nową jak trzeba, drukuje strone testową i wszystko się ładnie drukuje. Przechodze do open offica i nie drukuje :(. Nie mam narazie koncepcji.Może mi ktoś pomóc
PS. Wiem, że firmware trzba ładować za każdym włączeniem drukarki
PPS. To mój pierwszy post, a linuxa mam od tygodnia, więc jeśli nie stosuje się do etykiety to proszę o konstruktywną krytykę :)
adasios
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2007, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 6.10
Środowisko graficzne: Blackbox
Kontakt:

Post autor: adasios »

najwyraźniej nie przeczytałeś mojego ostatniego posta :)
olry
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 20 lip 2005, 16:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Post autor: olry »

tomekp,
otwórz OOo edytor tekstu, dalej klikaj: plik -- ustawienia drukarki -- właściwości
i tam wybierz swoją a nie generic czy inna
jeszcze jedno jak wejdziesz na stronę do której jest link powyżej to nie wystarczy wklejać linijek jak leci ja mam 1018 i na takie cyferki musiałem zmieniać - może to jest błędem u ciebie
Linux Registered User # 400555
Linux Ubuntu User # 7913
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości