Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
krzysiob
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 10 maja 2008, 08:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: krzysiob »

Witam
Nie wiem czy w dobrym miejscu zamieszczam post.:?
Mam problem..., ale po kolei... Miałem komputer pod XP... i padła mi płyta główna.
Kupiłem nową z nowym procesorem zainstalowałem, odpaliłem i g... system się nie odpala.
Przeczytałem, że XP nie odpala się po zmianie konfiguracji. Pomyślałem Linux może wszystko!
Jak pomyślałem tak zrobiłem ze starego komputera (innego) wymontowałem dysk z zainstalowanym jeszcze NT i zainstalowałem na nim Ubuntu 7.10 (Instalowałem na starym, z dwuch powodów mało miejca na XP i nie wiedziałem czy chcę Linuxa...)
Instalacja poszła OK mogę odpalać Ubuntu i NT, ale problem z dysku z XP nie mogę czytać plików zaszytych w użytkowniku "nazwa", ani pod NT, ani pod Ubuntu. Czy jest jakiś sposób aby do tych plików się dostać. Jak je wyrwę chyba pozostanę przy Linuxie, ponieważ mam dosyć tych ciągłych kłopotów z XP:evil:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: yacup »

Zapewne w XP miałeś profil zabezpieczony hasłem. Nie możesz teraz ich odczytać ponieważ, nie masz do nich praw dostępu. Kiedyś (gdy miałem Windowsa) też mi się takie coś przydarzyło. Możesz spróbować odzyskać te pliki programem do odzyskiwania danych np. EasyRecovery (mnie się wtedy udało). Easy Recovery to jest program pracujący niestety pod Windowsem.
Możesz również użyć innych narzędzi do odzyskiwania danych znajdujących się np. na botowalnej SysRescueCD. Osobiście jednak polecem to pierwsze rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Rocky_Balboa
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 186
Rejestracja: 08 lip 2007, 21:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: Rocky_Balboa »

nie mogę czytać plików zaszytych w użytkowniku "nazwa"
Jaki dostajesz komunikat pod ubuntu Brak dostępu? bo jeżeli tak to kwestia uprawnień.

Najlepiej przepisz komunikat
"But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward"
Ucz się angielskiego i pomagaj głodnym! |Na progu nieznanego.
krzysiob
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 10 maja 2008, 08:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: krzysiob »

Nie widzę, ani katalogów, ani plików, dlatego komunikatów nie ma. Ubuntu widzi tylko pliki z katalogu głównego. W katalogu użytkownika (ma własne hasło logowania) a nawet głownego katalogu tego użytkownika nie widać...
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: yacup »

Czyli zachodzi sytuacja, którą ja opisałem. Użyj pod Windowsem np. EasyRecovery albo (ale to to już nie wiem jak zrobić) nadaj sobie w Windowsie uprawnienia systemowe (w tej chwili masz uprawnienia administratora systemu).
W pierwszym przypadku odzyskasz dane tak jakbyś odzyskiwał z usuniętych katalogów w drugim po prostu wejdziesz w te katalogi jak właściciel.
krzysiob
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 10 maja 2008, 08:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: krzysiob »

Tak rozumiem, ale XP nie mogę odpalić... Pod NT jako administrator nie widzę. Czy pod Ubuntu jako administrator - chyba też nie zobaczę. Może pod Ubuntu założyć konto o tej samej nazwie co na XP i z uprawnieniami administratora? Co prawda jeszcze nie wiem jak to zrobić, ale czy to coś da?
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: yacup »

Pod NT zainstaluj EasyRecovery albo nadaj sobie uprawnienie systemowe (nie administratora). Zakładanie pod Ubuntu konta o tej samej nazwie i haśle co w XP nie ma sensu -- to nic nie da.
Osobiście sugeruję pierwsze rozwiązanie.
yacup
PS. Wygogluj sobie EasyRecovery i hasło uprawnienia systemowe w windowsie. Jeżeli będziesz miał dalej problem to mogę spróbować pomoć dopiero dzisiaj wieczorem. Mam pewną wątpliwość czy EasyRecovery odpalisz pod NTkiem. W windowsie jest trochę innaczej skonstruowany system uprawnień do plików i folderów niż w Ubuntu (są tzw. tabele uprawnień: w XP są już co prawda uprawnienia do pojedyńczych plików i folderów ale MS chyba za dobrze to nie wyszło)
krzysiob
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 10 maja 2008, 08:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: krzysiob »

OK dzięki, będę próbował. Odezwę się czy się mi udało i ewentualnie jak.
Jeśli ktoś ma inne pomysły to zapraszam. Chciałbym odzyskać te pliki...
Pozdrawiam.
mrowa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 19 maja 2008, 23:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: mrowa »

a czy przypadkiem nie użyłeś funkcji (w XP) szyfrowania plików? Bo jeśli tak, i nie zrobiłeś sobie kopii certyfikatu to przepadłeś. Niby to jest szyfrowane 64bit ale jeśli będziesz chciał to zdeszyfrować to czeka cię spore wyzwanie.
krzysiob
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 10 maja 2008, 08:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: krzysiob »

Nic nie szyfrowałem, tworzyłem te pliki normalnie pod użytkownikiem. Tam są doc, jpg, xls itp
mrowa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 19 maja 2008, 23:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: mrowa »

a próbowałeś z jakiegoś LivCD, weź płytkę ubuntu i zobacz czy z pod niej jest ok
Może spróbuj zmienić uprawnienia dla katalogu w którym sa te pliki zaznaczając żeby zmieniał też prawa dla plików i katalogów poniżej.
krzysiob
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 10 maja 2008, 08:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: krzysiob »

Problem jest taki, że jak bym zobaczył te katalogi to może udałoby mi się pozmieniać uprawnienia, ale ja nie widzę tych katalogów... nie widzę nawet "Documents and Settings"
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: yacup »

--Alternatywnie--
Zajrzyj Tutaj i Tutaj
krzysiob
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 10 maja 2008, 08:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: krzysiob »

Do tej pory myślałem, że to kwestia ukrycia przez Windows XP katalogów - teraz sam nie wiem. Sprawdzałem na innym zestawie z XP jakie mają atrybuty te katalogi i mają "do odczytu". Czyli jak włączam pod Ubuntu, żeby pokazał ukryte to powinien to zrobić? Chyba? A on tego nie robi, pokazuje inne katalogi z głownego katalogu tylko nie te Windowsowe.
Yacup - w linkach co mnie dałeś jest odzyskiwanie partycji... Czy to może mnie dotyczyć?
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: yacup »

Tam jest odzyskiwanie partycji i plików różnego rodzaju (program rozpoznaje typ pliku po analizie jego zawartości np. jpg albo .mpg).
Możesz odzyskać całą partycję i wyciągnąć z niej te pliki i foldery, które ci są potrzebne a resztę usunąć ... lub spróbować odzyskać pliki poszczególnych rodzajów (jak wyżej).

Jednakże (skoro masz zainstalowanego NTka) pomimo, że jest to forum ubuntu wydaje mi się, że prostszą metodą będzie odpalenie EasyRecovery pod NT.

Nie stresuj się... sprawa jest generalnie prosta ale samo się nie zrobi.
yacup

późnie ci napiszę dlaczego ci się tak robi jak napisałeś w ostatnim poście

Edit: Zakładam, że miałeś XP zainstalowane na partycji NTFS, pliki własne w folderze Moje Dokumenty, profil zabezpieczony hasłem (i pewnie jeszcze dodatkowo kliknąłeś we właściwościach folderu, żeby uczynił folder "prywatnym"). Jeżeli tak to w mojej opini nie uzyskasz dostępu do tych plików poprzez żadną kombinację uprawnieniami w Linuksie i/lub Windowsie i pozostaje Ci tylko próba odzyskania danych za pomocą np. wymienionego przeze mnie wcześniej programu. Jest on do znalezienia w wielu miejscach sieci np. na portalu dobreprogramy.pl (jest to niestety wersja trialowa, która pozwoli tylko na podejrzenie zawartości folderów bez możliwości ich odzyskania: wydaje mi się, że starsze wersje były darmowe lub miały większą funkcjonalność [jako triale] lub musisz pokombinować :craz:).
System uprawnień w Windowsie i Linuksie jest nieco inaczej skonstruowany. To, że uzyskujemy pod Linuksem dostęp z możliwością zapisu na windowsowych partycjach NTFS nie oznacza, że Linux w pełni zaimplementował system uprawnień Windowsa. Pamiętaj, że wtedy gdy w Linuksie były już dobrze zdefiniowane uprawnienia plików i folderów to panowie z MS nie wiedzieli tak naprawdę przez jakie U/Ó powinno sie pisać słowo UPRAWNIENIA. Pliki zawarte w twoim folderze Moje Dokumenty mają najprawdopodobniej informację o możliwości dostępu (odczyt/zapis/wykonanie) tylko dla danego jednego konkretnego użytkownika (czyli Ciebie logującego się z tego systemu, z którego już się nie zalogujesz bo ci płyta główna padła). Z tego co doczytałem w tzw. międzyczasie mogłbyś je podejrzeć i np. skopiować mająć uprawnienia systemowe (nie mylić z uprawnieniami admistratora --> w windowsie uprawnienia systemowe są większe niż uprawnienia administratora). Jednakże system Windows NT, z którego (jak sam napisałeś) w chwili obecnej korzystasz jest starszy od XP'ka i nie wiem czy zdołasz się dostać do folderów, których w ogóle nie widzisz nawet jeżeli uzyskasz uprawnienia systemowe.

Kiedyś (kilka lat temu) w Windowsie XP miałem folder Moje Dokumenty na dysku D: profil zabezpieczony hasłem + dodatkowo "prywatny". Sformatowałem dysk C: (bo coś tam się zepsuło, nie pamiętam już co). Po pierwszym uruchomieniu systemu okazało się, że nie mam dostępu do D:Moje Dokumenty. Probowałem różnymi sposobami i dopiery EasyRecovery pomogło.
Moja sugestia zastosowania programu do odzyskiwania danych nie wynika z jakiejś tam wiedzy teoretycznej tylko z doświadczenia własnego. Stosując wtedy ten program SKUTECZNIE odzyskałem pliki. To jakim programem odzyskasz te dane jest obojętne ... może to być windowsowy EasyRecovery (lub setki innych) lub linuksowy np. ddrescue, photorec czy też inne.

:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D
Uwaga!!!
Napisałeś w pierwszym poście:

Kod: Zaznacz cały

Jak je wyrwę chyba pozostanę przy Linuxie, ponieważ mam dosyć tych ciągłych kłopotów z XP
... pomagam tylko dlatego, że obiecałeś, że przejdziesz na Linuksa

:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D
krzysiob
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 10 maja 2008, 08:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Dostęp do dysku po zmianie płyty głównej

Post autor: krzysiob »

Witajcie
Przepraszam, że tak długo nie odzywałem się, ale miałem moc zajęć przez co nie miałem czasu na zajęcie się problemem. Ostatnio czas mi pozwolił na trochę zabawy i problem rozwiązałem, a że wynik był nieoczekiwany więc muszę się z wami podzielić. Pliki odzyskałem, ale zanim zacząłem grzebać programowo trochę pogłówkowałem i zupełnie przypadkowo udało się...
Pomyślałem, że to byłoby chamstwo, żeby na administratorze z NT nie dostac się do plików..., ale tak było.... Otworzyłem "bebechy" i okazało się, że na głównym dysku ustawione był, że master wymusza zworka a na drugim (z tego co miałem odzyskać pliki), że taśma wymusza, dlayego zmieniłem to ustawienie na zworce na slave. Okazało się, że był to strzał w 10. Udało sie dobrać z poziomu administratora do wszystkich plików! EUREKA!

PS : YACUP - nie martw się - tak jak napisałem w którymś z poprzednich postów pozostaję przy Linuxie, ponieważ w zupełności jest on mi wystarczający. Będę się go uczył. Jest tylko jeden kłopot... nawyków windowsowych się nie ustrzegę, bo w pracy nikt nie myśli o Linuxie...
Gdzie wstawia się "solve"?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości