Jak uzyskać w Gnome Shell pasek zadań jak z Sevena?

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
Słaff
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 23 wrz 2013, 21:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Jak uzyskać w Gnome Shell pasek zadań jak z Sevena?

Post autor: Słaff »

Ponieważ niestrudzenie grzebię i majstruję w tym środowisku, moją głowę zaprząta brak paska zadań z funcjonalnością przynajmniej zbliżoną do tej z Windows7.

Jedynym, choć nieidealnym rozwiązaniem jest CairoDock - tylko on oferuje możliwość dowolnego odsuwania paska od krawędzi ekranu, co dało mi możliwość w pewnym sensie połączyć go z górną belką. (http://img.pl/msTd). To rozwiązanie ma poważną wadę - zabiera sporo miejsca na ekranie.
W GS 3.4 połączenie wtyczek AxeMenu (tylko to menu ma możliwość zdefiniowania reakcji hot corner) i TaskBar, dawało całkiem niezły rezultat nawigacyjny. Niestety, od GS 3.6, AxeMenu nie działa.
Ja wiem, że zakrzykną wielbiciele GS, że to wbrew filozofii tego środowiska graficznego. Ale ja mam filozofię środowiska w poważaniu i chcę po prostu wygodnie korzystać z systemu zgodnie z zasadą konfigurowalności. Przetestowałem masę środowisk graficznych i wtyczek, łącznie z KDE, Unity, Cinnamonem, Mate, XFCE (oraz parę innych) i żadne nie skusiło mnie do pozostania przy nim na stałe. Pewnym półśrodkiem jest też trwanie przy Mate, ale jego funkcjonalność niestety zatrzymała się już parę lat temu (ponieważ jego celem nie jest rozwijanie się, a zakonserwowanie Gnome 2).
W miarę funkcjonalny pasek ma Zorin - i właśnie o coś takiego by mi chodziło.

Czy jest w jakimś skrytym zakątku internetu nieprzeładowany opcjami, fukcjonalny, ładny pasek zadań, którym mógłbym zastąpić wykastrowaną i totalnie niekonfigurowalną gnomową belkę? Ktoś coś wie na ten temat?
Ostatnio zmieniony 09 lis 2013, 12:19 przez igotit4free, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Skonkretyzowałem temat.
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: Dwimenor »

Powiedziałbym Cinnamon w najnowszej wersji (2.0.x) z odpowiednimi apletami. Ma też możliwość definiowania aktywnych narożników.
Ale widzę, że już testowałeś. Co dokładnie chcesz osiągnąć?
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Słaff
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 23 wrz 2013, 21:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: Słaff »

Korzystam z systemu w taki sposób, że zarządzam nim w całości z poziomu paska zadań i z niego chcę mieć dostęp do wszystkiego, co potrzebuję - dzięki temu mam na widoku wszystko, co otwarte, co najważniejsze i pomaga mi to w utrzymaniu porządku. Nie lubię, gdy wszystko jest poukrywane, ponieważ jest to dla mnie rozwiązanie niefunkcjonalne, chociaż ładne.
Oto, czego potrzebuję

1. Pasek na górze, zawsze na wierzchu, ponieważ i tak karty w przeglądarce, menu i inne rzeczy obsługuje się u góry, więc jest to wygodne rozwiązanie.

2. Możliwość prostej zmiany koloru paska - nie potrzebuję wyszukanych deseni. Fajnie, gdyby można było ustawić poziom przezroczystości, ale nie jest to konieczne. A jeśli nie, to niech będzie przynajmniej po prostu czarny.

3. Icon only - coś jak opcja w KDE i funkcjonalność w pasku Win7. Przypinanie aplikacji do paska, przy czym nie chcę, by po uruchomieniu pojawiała się kolejna ikona czy pasek z etykietą, jak ma to miejsce w Mate.

4. Zasobnik na pasku, też bez zbędnego ukrywania. Byłoby super mieć szufladkę systemową jak w Win7 i Win8, dzięki czemu decydowałbym, do czego chcę mieć dostęp natychmiast, a do czego po rozwinięciu listy/szufladki, itp. Niestety nigdzie poza tymi systemami nie znalazłem podobnego rozwiązania, więc przynajmniej niech to będzie estetyczne - wskazane piktogramy.

5. Zegar (estetyczny, a nie przerośnięty jak w KDE), pogoda (na wierzchu wystarczy temperatura, a reszta informacji po kliknięciu), powiadomienia o poczcie na Gmailu.

6. Możliwość szybkiego wyłączenia komputera.

Pisząc wcześniej o AxeMenu, miałem na myśli to, że tam miałem wyłącznie "ulubione", które pojawiały się po najechaniu na hot corner (opcja skrótów na bocznym pasku nie przypadła mi do gustu mimo panoramicznego ekranu). Do tego było bardzo eleganckie. Natomiast TaskBar wyświetlał ikony otwartych programów na belce. Było to rozwiązania nie idealne, ale wystarczające.
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: Dwimenor »

Co do Cinnamon:
1. Tak
2. Ciężko, tylko przez zastosowanie odpowiedniego motywu lub jego ręczną konfigurację. Na plus jest to, że ciemnych motywów jest dużo.
3. Wywalić z paneli aplet "Window List" i zastąpić go 'Windows list with grouping". Ewentualnie uzupełnić to apletem "Command Launcher" zamiast domyślnego "Panel launchers"
4. Aplet "System tray", z tym że nie ma tego "rozsuwania". Też tego nigdzie nie widziałem. Większość rzeczy, których tam się można spodziewać po na Windowsie jest w osobnych apletach (sound, user aplet, network manager, removeable disks itd)
5. Zegar - aplet "Calendar" pozwala ustawić format wyświetlania daty.
Pogoda - aplet "Weather"
6. Chyba jest z 10 różnych apletów wyłączających komputer. Ja używam "User aplet" z menu użytkownika i tam jest to zintegrowane.

Mała uwaga:
Jeżeli zechcesz spróbować to upewnij się, że instalujesz wersję 2.0.x a nie dostępne w repozytoriach 1.7. Trzeba dodać sobie cynamonowe repo:
https://launchpad.net/~gwendal-lebihan- ... mon-stable
Seria 2.0 ma zintegrowane z panelem ustawień narządzie do przeglądania, pobierania i instalacji motywów, apletów dodatków i rozszerzeń. Nie trzeba ręcznie ściągać i grzebać z instalacją.

Instalacja Cinnamona na Ubuntu 13.10 powoduje popsucie Unity. Tak było z wersją 2.0.0, obecna to to 2.0.10 i szczerze mówiąc, nie wiem czy ten problem naprawiono.
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Słaff
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 23 wrz 2013, 21:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: Słaff »

Command Launcher? Nie widzę w tym większego sensu - funcjonalność ta sama, co Panel launchers, a więcej trzeba się bawić z ustawieniami.
Windows list with grouping nie działa u mnie. Po prostu nic się dzieje po dodaniu tego apletu.
System tray wygląda nieźle, nie mogę się przyczepić, podobnie zegar, choć gnome ma namiastkę szufladki - rozszerzenie Icon Hider.
Co do wyłączania - zgoda. Tu chyba każde środowisko coś ma ciekawego.
Gorzej, że trzeba aż zmieniać cały motyw, żeby zmienić kolor paska.
Po próbach konfiguracji, nie przekonałem się niestety.

-- 7 lis 2013, o 00:08 --

Tego typu pasek byłby idealny!

http://patrz.pl/zdjecia/nowy-pasek-zada ... -by-moryca
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: Jusko »

Niestety, ale pod powyższym linkiem można zobaczyć tylko "Informacja. Nie ma takiego pliku" :razz: Co do GNOME3, pewnych jego założeń nie zmienisz. Zapewne znasz tę stronę, jednak polecam przejrzeć https://extensions.gnome.org/. Sam znalazłem na owej stronie parę wtyczek, bez których dziś nie wyobrażam sobie wygodnej pracy (np. Frippery Panel Favorites). Polecam też pewną zabawę z Gnome Tweak Tool.

Na szybko, to:
1. Pasek na górze, zawsze na wierzchu, ponieważ i tak karty w przeglądarce, menu i inne rzeczy obsługuje się u góry, więc jest to wygodne rozwiązanie.
- Frippery Applications Menu: https://extensions.gnome.org/extension/ ... ions-menu/
- Ewentualnie Frippery Bottom Panel: https://extensions.gnome.org/extension/3/bottom-panel/
2. Możliwość prostej zmiany koloru paska - nie potrzebuję wyszukanych deseni. Fajnie, gdyby można było ustawić poziom przezroczystości, ale nie jest to konieczne. A jeśli nie, to niech będzie przynajmniej po prostu czarny.
Zawsze możesz pogrzebać w plikach css danego motywu. Idzie tym zdziałać naprawdę sporo. Oczywiście trzeba tu choć minimalnie znać CSS, ale nawet minimalne podstawy wystarczą (aby umieć odróżnić czego tyczy się dana linia kodu). Pod względem dużej konfiguracji i wygodnej zmiany w wyglądzie, i przede wszystkim kompatybilności motywów między wersjami G3 - środowisko tu niestety nieco ssie. Niejednokrotnie sam musiałem co przeskoczenie do wyższego numerka środowiska zmieniać motyw na inny, bo poprzedni przestał być kompatybilny. Można wszystko oczywiście poprawić samemu, ale...
3. Icon only - coś jak opcja w KDE i funkcjonalność w pasku Win7. Przypinanie aplikacji do paska, przy czym nie chcę, by po uruchomieniu pojawiała się kolejna ikona czy pasek z etykietą, jak ma to miejsce w Mate.


Głowy nie dam, czy nie widziałem takiej opcji w Gnome Tweak Tool (tj. icon only). Niestety nie mam Linuksa w tym momencie pod ręką, więc nie potwierdzę (lecz tyczyła się chyba tylko potencjalnie ikon na pulpicie, czyli brak ich podpisów, sama ikona). Przypinać aplikacje do paska możesz za pomocą wtyczki Frippery Panel Favourities: https://extensions.gnome.org/extension/ ... favorites/

Niestety działanie wtyczki nie jest tak swobodne jakbyś pewnie chciał, tj. przypina do górnej belki aplikacje, ale są to te same aplikacje, które masz po lewej stronie jako Ulubione, gdy wejdziesz do Aktywności. Także co dodasz tam, będzie przypięte do górnej belki, co odejmiesz - to z niej zniknie. Dalsza część, czyli sama ikona po uruchomieniu, bez etykiety - to chyba już zbyt duża ingerencja w samo Gnome 3 i raczej ciężko będzie to osiągnąć bez jakieś dłubania większego, ale może się mylę - nie znam wszystkich wtyczek z Gnome Extensions na wylot ani wielu trików jakie są dla G3 w Google.
4. Zasobnik na pasku, też bez zbędnego ukrywania. Byłoby super mieć szufladkę systemową jak w Win7 i Win8, dzięki czemu decydowałbym, do czego chcę mieć dostęp natychmiast, a do czego po rozwinięciu listy/szufladki, itp. Niestety nigdzie poza tymi systemami nie znalazłem podobnego rozwiązania, więc przynajmniej niech to będzie estetyczne - wskazane piktogramy.
Nie jestem w stanie pomóc, bo nigdy nie zastanawiałem się nad tym - w mojej filozofii użytkowania nie leży dodawanie setek ikon na pulpicie i budowanie szuflad, więc nigdy nie szukałem takiego rozwiązania :cry:
6. Możliwość szybkiego wyłączenia komputera.
Może wtyczka Quit Button? Link: https://extensions.gnome.org/extension/156/quit-button/

Gnome 3 ma filozofię troszkę na zasadzie "brać jak jest". Nie każdemu się to podoba, ale życie nieco ułatwiła strona Gnome Extensions i aplikacja Gnome Tweak Tool. Niestety wtyczki to baza użytkowników a nie oficjalna, więc czasem po aktualizacji do nowszego Gnome kompatybilność jest zrywana (czasem detal i dodanie nowej wersji w pliku wtyczki, ale jednak...). Myślę, że powinieneś wiele wtyczek tam znaleźć, które być może spełnią pewne z Twoich oczekiwań.
Słaff
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 23 wrz 2013, 21:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: Słaff »

Jusko pisze:Niestety, ale pod powyższym linkiem można zobaczyć tylko "Informacja. Nie ma takiego pliku" :razz:


W takim razie tutaj: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/af0 ... 9b96e.html - nie ma wprawdzie grupowania w ikony, ale mniej-więcej oddaje to, o co mi chodzi.
Jusko pisze:Co do GNOME3, pewnych jego założeń nie zmienisz.


Nie zamierzam zmieniać założeń, chcę tylko go dostosować pod siebie.
Jusko pisze:Zapewne znasz tę stronę, jednak polecam przejrzeć https://extensions.gnome.org/.


Od tego zacząłem. GS bez tych rozszerzeń jest dla mnie nieużywalne.
Jusko pisze:Polecam też pewną zabawę z Gnome Tweak Tool.


To też już znam na wylot.
Jusko pisze:
1. Pasek na górze, zawsze na wierzchu, ponieważ i tak karty w przeglądarce, menu i inne rzeczy obsługuje się u góry, więc jest to wygodne rozwiązanie.
- Frippery Applications Menu: https://extensions.gnome.org/extension/ ... ions-menu/


Znam. Nie podobie mi się ;)
Jusko pisze:- Ewentualnie Frippery Bottom Panel: https://extensions.gnome.org/extension/3/bottom-panel/


Bottom znaczy "na górze"? ;D
Jusko pisze:
2. Możliwość prostej zmiany koloru paska - nie potrzebuję wyszukanych deseni. Fajnie, gdyby można było ustawić poziom przezroczystości, ale nie jest to konieczne. A jeśli nie, to niech będzie przynajmniej po prostu czarny.
Zawsze możesz pogrzebać w plikach css danego motywu.


Ech, znowu grzebanie ^^
Jusko pisze:
3. Icon only - coś jak opcja w KDE i funkcjonalność w pasku Win7. Przypinanie aplikacji do paska, przy czym nie chcę, by po uruchomieniu pojawiała się kolejna ikona czy pasek z etykietą, jak ma to miejsce w Mate.

Jusko pisze:Głowy nie dam, czy nie widziałem takiej opcji w Gnome Tweak Tool (tj. icon only).


Nie widziałeś, bo jej nie ma. Domyślnie, ani po instalacji GTT nawet, nie umieszcza się ikon, ani aplikacji na panelu. Żadnych.
Jusko pisze:Niestety nie mam Linuksa w tym momencie pod ręką, więc nie potwierdzę (lecz tyczyła się chyba tylko potencjalnie ikon na pulpicie, czyli brak ich podpisów, sama ikona). Przypinać aplikacje do paska możesz za pomocą wtyczki Frippery Panel Favourities: https://extensions.gnome.org/extension/ ... favorites/

Niestety działanie wtyczki nie jest tak swobodne jakbyś pewnie chciał, tj. przypina do górnej belki aplikacje, ale są to te same aplikacje, które masz po lewej stronie jako Ulubione, gdy wejdziesz do Aktywności. Także co dodasz tam, będzie przypięte do górnej belki, co odejmiesz - to z niej zniknie.


Co jest w ulubionych pod activities, to dla mnie bez znaczenia, bo i tak rzadko na ten pseudopanel spoglądam.
Jusko pisze:
4. Zasobnik na pasku, też bez zbędnego ukrywania. Byłoby super mieć szufladkę systemową jak w Win7 i Win8, dzięki czemu decydowałbym, do czego chcę mieć dostęp natychmiast, a do czego po rozwinięciu listy/szufladki, itp. Niestety nigdzie poza tymi systemami nie znalazłem podobnego rozwiązania, więc przynajmniej niech to będzie estetyczne - wskazane piktogramy.
Nie jestem w stanie pomóc, bo nigdy nie zastanawiałem się nad tym - w mojej filozofii użytkowania nie leży dodawanie setek ikon na pulpicie i budowanie szuflad, więc nigdy nie szukałem takiego rozwiązania :cry:


Mówimy o pasku zadań, a nie o pulpicie. I nie o setkach ikon, a o elementach sterujących + komunikatory.
Jusko pisze:Gnome 3 ma filozofię troszkę na zasadzie "brać jak jest".
Czyli totalne zaprzeczenie Gnome2. Trochę jakby twórcy GS nagle stwierdzili, że to, co budowali przez lata, i za co użytkownicy kochali G2 (konfigurowalność), było totalnie bez sensu.

Dopóki nie znajdę sposobu na rozwiązanie powyższych kwestii, Ubuntu (czy jakikolwiek inny linuks), wciąż będzie niestety tylko drugim systemem na moim dysku. Ktoś na jakimś forum ładnie porównał linuksa do schodów, a windowsa do windy i chyba miał rację... schody się nie psują, a windą wygodniej i szybciej :-)

Moje oczekiwania spełniałby dockbarx, pod warunkiem, że miałby więcej apletów - a tu niestety wybór jest baaaardzo ubogi.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: Jusko »

Słaff pisze:W takim razie tutaj: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/af0 ... 9b96e.html - nie ma wprawdzie grupowania w ikony, ale mniej-więcej oddaje to, o co mi chodzi.
Nie jestem pewien, czy nie jest to KDE4, a więc w GNOME 3 chyba się nie osiągnie czegoś takiego łatwym sposobem, przynajmniej nie standardowymi metodami, nie bez dłubania.
Słaff pisze:Nie zamierzam zmieniać założeń, chcę tylko go dostosować pod siebie.
I dlatego nie wiem, czy G3 to dobre rozwiązanie.
Słaff pisze:Znam. Nie podobie mi się ;)
Jeszcze przynajmniej jedno lub dwa rozszerzenia na menu tego typu widziałem. Zawsze w ostateczności jest tryb fallback, który jest pewną schedą po Gnome 2.
Słaff pisze:Bottom znaczy "na górze"? ;D
Z dwojga złego lepiej mieć coś, niż nic. Ostatecznie można odpuścić temat lub...napisać własną wtyczkę :-) A Gnome 3 jako swój język dodatków przyjął Java Script, więc nie jest to nawet tak trudne (ale bez znajomości JS - wiadomo, niewykonalne). Można zamiennie napisać do autora wtyczki z pytaniem o wersję górną.
Słaff pisze:Ech, znowu grzebanie ^^
Cóż, Gnome 3 jest tak skonstruowane, że jakakolwiek rzecz wychodząca poza standard tego co jest out of the box, wiąże się z grzebaniem. Zupełnie z filozofią Apple :-) Windows jak chce się wyjść przed szereg, bez aplikacji firm/osób trzecich, też nie pozwala na jakieś ultra wielkie zmiany wizualne.
Słaff pisze:Nie widziałeś, bo jej nie ma. Domyślnie, ani po instalacji GTT nawet, nie umieszcza się ikon, ani aplikacji na panelu. Żadnych.
Być może coś mi się pokićkało, ale osiągnąłem to w przypadku ikon pulpitu, jakoś ponad rok temu (lecz ikony na pulpicie to nie była moja filozofia użytkowania, więc je wyłączyłem). Bez wtyczek jeśli taka istnieje - chyba nie do osiągnięcia.
Słaff pisze:Czyli totalne zaprzeczenie Gnome2. Trochę jakby twórcy GS nagle stwierdzili, że to, co budowali przez lata, i za co użytkownicy kochali G2 (konfigurowalność), było totalnie bez sensu.
Brzmi to niewiarygodnie, ale tak właśnie zrobili autorzy Gnome. Wywalili do śmietnika doświadczenia z G2 i zbudowali Rzym na nowo, niwelując opcje konfiguracji i zakładając pewne rzeczy odgórnie tak, jak widzą to deweloperzy Gnome. Zdania są podzielone, sam nie mogę zrozumieć, dlaczego zarzucono tyle możliwości G2, a do niektórych ustawień trzeba wchodzić do konfiguracyjnego serca środowiska (dconf-editor) - tak po prostu jest i tyle :roll:
Słaff pisze:Dopóki nie znajdę sposobu na rozwiązanie powyższych kwestii, Ubuntu (czy jakikolwiek inny linuks), wciąż będzie niestety tylko drugim systemem na moim dysku. Ktoś na jakimś forum ładnie porównał linuksa do schodów, a windowsa do windy i chyba miał rację... schody się nie psują, a windą wygodniej i szybciej :-)
Możesz tych sposobów dla Gnome 3 nie znaleźć. Znaczy da się wszystko, bo to otwarty kod, lecz nie o takie rozwiązanie chodzi. G3 dosłownie działa ideą, że bierze się to co jest, podpakowuje jakąś wtyczką - koniec. Można też rzucić okiem w dconf-editor, niejednokrotnie byłem zdziwiony co można tam zdziałać, i dlaczego nie ma do tego normalnej opcji w GUI środowiska (ale tu bez jakiegoś how-to można się zagubić, bo trochę tego jest). Nie mieszałbym też tu Linuksa jako winowajcę, bo winne jest tylko Gnome 3, a środowisk jest od groma, nie wspominając o managerach okien, jest w czym wybierać :) Myślę, że widząc już Twoje preferencje i tendencję do działania bez zbytniego grzebania, najbliżej tego co mówisz jest KDE4 lub Mate opakowane w dobre motywy (choć nigdy szuflad w nim nie tworzyłem, także nie wiem czy się da). Gnome 3 chyba nie po drodze do tego, co chciałbyś osiągnąć - to ma być środowisko schludne (choć ta czerń domyśla jest chybiona), proste (i przez to trzeba grzebać w dconfach) i działać jak jest z pudełka :roll: Także Gnome 3 i domyślne, Ubuntowe Unity raczej nie spełnią Twoich założeń, przynajmniej na ten moment, bo G3 z wersji na wersję lubi się zmieniać i coś dodać/usunąć/podmienić.
Słaff
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 23 wrz 2013, 21:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: Słaff »

To smutne, ale GS jest o wiele mniej konfigurowalne niż Windows.
Każde linuksowe środowisko graficzne, jakie widziałem, sprawia na mnie wrażenie albo niedopracowanego albo przestarzałego. W KDE bardzo razi mnie przerośnięty niekonfigurowalny zegar i nadmiar kliknięć do zamknięcia czy wylogowania. Brak też jakiejkolwiek możliwości zmiany koloru paska zadań. Natomiast Dolphin podoba mi się o wiele bardziej niż Nautilus. Kadu też przypadło mi do gustu.

Ostatecznie dzięki połączeniu Remove Panel App Menu, Activities Configurator, Icon Hider, TopIcons i DockBarX oraz modyfikacji pliku gnome-shell.css, udało mi się osiągnąć następujący efekt: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/20a ... c68ec.html

Niestety, belka powoduje przesłonięcie górnej części aktywatorów, a zatem klikalne są tylko na dole, niemniej jest to pewien używalny kompromis. D-y nie urywa, ale da się z tego korzystać. Hot corner też działa.
Goły GS nadaje się w mojej ocenie na tablet, ale nie na kompa. Z tym artykułem zgadzam się w 95% (gdyby ktoś chciał poczytać): http://konqiklub.ubucentrum.net/2011/04 ... ome-3.html

Jeśli ktoś wpadnie na lepsze rozwiązanie niż to, które podałem, proszę o info :-)
Awatar użytkownika
stiff
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 27 maja 2009, 22:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Sagan
Kontakt:

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: stiff »

Słaff pisze:To smutne, ale GS jest o wiele mniej konfigurowalne niż Windows.
Każde linuksowe środowisko graficzne, jakie widziałem, sprawia na mnie wrażenie albo niedopracowanego albo przestarzałego. W KDE bardzo razi mnie przerośnięty niekonfigurowalny zegar i nadmiar kliknięć do zamknięcia czy wylogowania. Brak też jakiejkolwiek możliwości zmiany koloru paska zadań.
Coś co jest inne niż w Windows jest jest niedopracowane albo przestarzałe, bo jest inne? A nie zastanawiałeś się nad taką kwestią, że może takie były założenia? Że to tak właśnie ma wyglądać i w taki sposób ma być konfigurowane?
Zegar w KDE jest jak najbardziej konfigurowalny, można użyć różnych ustawień i z wielkością czcionki i z kolorem, i z różnymi elementami jakie mają być wyświetlone.
Nadmiar kliknięć do zamknięcia, wylogowania? Chyba używamy innych KDE, do tego ktoś tu nie potrafi używać skrótów klawiszowych.
Pasek w KDE też może mieć różne kolory.

A tak, w ogóle to pogubiłem się czego oczekujesz od tych pasków. Może coś takiego?
Obrazek
http://ubuntu.freesoftware.cba.pl/1404.html
Awatar użytkownika
michas2224
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 308
Rejestracja: 22 mar 2011, 19:30
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: michas2224 »

Jak wolisz Gnome 2 to zainteresuj się forkiem Mate.
Cinnamon i mate możesz w łatwy sposób skonfigurować tak aby wyglądał prawie jak Windows.
Zajrzyj na http://community.linuxmint.com/tutorial/view/1173

Możesz poczytać także http://askubuntu.com/questions/50581/is ... -windows-7

A tu dla Kde:
http://kde-look.org/content/show.php/Vi ... ent=104232

Nawet jeśli nie zainteresujesz się tym to może znajdziesz dzięki temu jakieś rozwiązanie pod Shella
Słaff
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 23 wrz 2013, 21:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: Słaff »

A może by tak grzeczniej, panie stiff?

Czytaj proszę ze zrozumieniem, nie napisałem, że jest niedopracowane, tylko że >sprawia na mnie takie wrażenie<.
Średnio interesują mnie założenia twórców środowisk graficznych, chcę ich po prostu wygodnie używać - to wszystko. Bez znaczenia, jaki to system. Rozwiązania z Win8 też mi nie odpowiadają, stąd skierowałem się w stronę linuksów.
Nie znalazłem w KDE opcji zmiany wielkości czcionki, jaką ma zegar systemowy. Wraz z powiększaniem paska, robi się z niego wielka kobyła. KDE nie ma też opcji zmiany koloru paska bez zmiany całego motywu. Można dodać aplet do wyłączania komputera, jednak domyślny sposób jest taki, że trzeba przebrnąć przez "menu start", a potem jeszcze potwierdzić.
Gdybym chciał używać skrótów klawiaturowych, a co za tym idzie, bardziej klawiatury niż myszki, to GS byłoby dla mnie wręcz stworzone. Jednak mój sposób korzystania z komputera jest taki, że to, co się da, chcę wyklikać - tak jest mi po prostu wygodniej.

Tak, jeśli chodzi o uruchamianie aplikacji, zademonstrowany przez Ciebie przykład odzwierciedla moje oczekiwania - jednak to tylko część funkcjonalności - oferują to wszystkie doki. Pasek, jak już wspomniałem, jest dla mnie miejscem zarządzania komputerem, opisałem już w szczegółach, jak chciałbym, żeby działał i załączyłem nawet przykład, więc nie wiem, co jeszcze mógłbym dodać ;-)
Awatar użytkownika
stiff
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 27 maja 2009, 22:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Sagan
Kontakt:

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: stiff »

Słaff pisze:A może by tak grzeczniej, panie stiff?
A to przepraszam. W internecie jestem stiff. Więc nie używaj w stosunku do mojej osoby, tego lekko obraźliwego zwrotu "panie stiff". Jak spotkasz się ze mną w prawdziwym świecie wtedy będziesz mówił do mnie na pan, ale tylko pan.
Słaff pisze:Czytaj proszę ze zrozumieniem, nie napisałem, że jest niedopracowane, tylko że >sprawia na mnie takie wrażenie<.
Średnio interesują mnie założenia twórców środowisk graficznych, chcę ich po prostu wygodnie używać - to wszystko. Bez znaczenia, jaki to system. Rozwiązania z Win8 też mi nie odpowiadają, stąd skierowałem się w stronę linuksów.
Więc jak nic Ci nie odpowiada to może twoje wymagania są z d... znaczy z kosmosu.
Słaff pisze: Nie znalazłem w KDE opcji zmiany wielkości czcionki, jaką ma zegar systemowy. Wraz z powiększaniem paska, robi się z niego wielka kobyła. KDE nie ma też opcji zmiany koloru paska bez zmiany całego motywu. Można dodać aplet do wyłączania komputera, jednak domyślny sposób jest taki, że trzeba przebrnąć przez "menu start", a potem jeszcze potwierdzić.
Gdybym chciał używać skrótów klawiaturowych, a co za tym idzie, bardziej klawiatury niż myszki, to GS byłoby dla mnie wręcz stworzone. Jednak mój sposób korzystania z komputera jest taki, że to, co się da, chcę wyklikać - tak jest mi po prostu wygodniej.
Po pierwsze nie myl nieumiejętności z brakiem możliwości albo potrzebnych funkcji czy opcji. Do tego jak klikanie jest dla ciebie wygodniejsze, ale narzekasz na nie to nie rozumiem o co Ci chodzi.
Słaff pisze: Tak, jeśli chodzi o uruchamianie aplikacji, zademonstrowany przez Ciebie przykład odzwierciedla moje oczekiwania - jednak to tylko część funkcjonalności - oferują to wszystkie doki. Pasek, jak już wspomniałem, jest dla mnie miejscem zarządzania komputerem, opisałem już w szczegółach, jak chciałbym, żeby działał i załączyłem nawet przykład, więc nie wiem, co jeszcze mógłbym dodać ;-)
No możesz dodać naukę umożliwiającą stworzenie takiego paska. Co mogę więcej napisać.. nieraz trzeba się przystosować do tego co jest i cieszyć się z tego niż narzekać na to czego nie ma. Jest też takie powiedzenie, "Lepszy rydz niż nic" i kolejne... "Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby".
http://ubuntu.freesoftware.cba.pl/1404.html
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: yahoob3 »

Jeśli mogę wtrącić swoje trzy dorsze, to może zaproponuję Docky. Jedno ale - żeby wykorzystać jego możliwości trzeba włączyć kompozycje w ustawieniach okien. Plusem dla osoby "klikającej" (jak ja) jest to, że znaczną część apletów, skrótów, czy innych wynalazków można wrzucić na pasek przeciągając je, np. z menu (mówię na swoim przykładzie Mint 13 Mate. Dodatkowy plus jest taki, że takich pasków można zrobić kilka.
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: pavbaranov »

@Słaff - Czytam ten wątek, Twoje wymagania w stosunku do wyglądu DE i uśmiecham się pod wąsem i uśmiecham... Cóż, pierwszy raz widzę, by ktoś próbował Gnome-Shella dostosować do wyglądu KDE SC :)
Wszystko, absolutnie wszystko co podałeś w swoich wymaganiach, w KDE4 osiągasz w przeciągu chwili (no powiedzmy poświęcić trzeba też chwilę na znalezienie odpowiadających tematów itp.).
Założenia jakie legły u podstaw G-S są odmienne od tych z KDE4 i Ty po prostu próbujesz to pierwsze środowisko uczynić podobnym do drugiego. Nie szkoda Ci czasu?
Słaff
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 23 wrz 2013, 21:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: Słaff »

stiff - mam zwyczaj odwzajemniać ton w rozmowie. I drugi zwyczaj - nie rozmawiać z niegrzecznymi osobami :-)

Argument o darowanym koniu jest bezwartościowy dla mnie, bo zakup systemu nie jest dla mnie problemem.

pavbaranov - przyznam się, że jakoś te próby mnie wciągnęły. Chociaż nie wiem, czy poszukiwania funkcjonalnego doka są próbą upodobnienia GS do KDE. Dopóki tego nie osiągnę, Win7 pozostanie moim głównym systemem ;-)
Awatar użytkownika
michas2224
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 308
Rejestracja: 22 mar 2011, 19:30
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: michas2224 »

Słaff pisze: Średnio interesują mnie założenia twórców środowisk graficznych, chcę ich po prostu wygodnie używać - to wszystko. Bez znaczenia, jaki to system. Rozwiązania z Win8 też mi nie odpowiadają, stąd skierowałem się w stronę linuksów.
No to masz duży problem... to już nie nasza winna że jeszcze nie zdążyli zrobić od lat 90 (kiedy to pierwsze środowiska graficzne zyskały na użyteczności) odpowiadającego ci środowiska...
Słaff pisze: Chociaż nie wiem, czy poszukiwania funkcjonalnego doka są próbą upodobnienia GS do KDE. Dopóki tego nie osiągnę, Win7 pozostanie moim głównym systemem
Po prostu jesteś niezdecydowany, sam nie wiesz czego chcesz.
Awatar użytkownika
stiff
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 27 maja 2009, 22:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Sagan
Kontakt:

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: stiff »

Słaff pisze:stiff - mam zwyczaj odwzajemniać ton w rozmowie. I drugi zwyczaj - nie rozmawiać z niegrzecznymi osobami :-)

Argument o darowanym koniu jest bezwartościowy dla mnie, bo zakup systemu nie jest dla mnie problemem.
To w takim razie wg mnie... zaryzykuję, nie tylko mnie nie powinieneś rozmawiać nawet ze sobą.
Nie widzisz jaki ty masz ton? I co i w jaki sposób odpisujesz?
A tak w ogóle... pierwszy raz odpisując na twoje widzimisię, nie miałem nic złego na myśli, jedynie to, że masz mało umiejętności, a toczysz pianę jak jakiś guru.
I może nie pisz już do mnie tego... zaczekaj lepiej z odpowiedziami na twój temat, bo jak się rozbujasz to ci wątek wywalą.
http://ubuntu.freesoftware.cba.pl/1404.html
Słaff
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 23 wrz 2013, 21:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: Słaff »

Ludzie, zejdźcie ze mnie. Czy ja was atakuję, czy co? Rozmawiamy o pasku zadań i korzystaniu z systemu. To, że coś mi się nie podoba - ma prawo mi się nie podobać. I może mam małe umiejętności... nie moja wina, że zmiana koloru paska zadań wymaga zaawansowanych umiejętności. Nie rzucam się, testuję, napisałem też, że wciągnęło mnie to trochę, o co kaman?

Jeśli macie robić wycieczki osobiste, to lepiej niech zamkną ten temat, bo nie po to tu jestem.

michas2224 - masz rację, trochę jestem niezdecydowany, chciałbym z pewnych względów używać linuksa, ale chciałbym też, by zapewnił mi >co najmniej< taką funkcjonalność jak system, z którego zamierzałem się przesiąść.
A patrząc na niektóre wypowiedzi, zaczynam już chyba wiedzieć, czego chcę ;-)
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Porządny pasek zadań dla Gnome Shell?

Post autor: pavbaranov »

Słaff pisze:pavbaranov - przyznam się, że jakoś te próby mnie wciągnęły. Chociaż nie wiem, czy poszukiwania funkcjonalnego doka są próbą upodobnienia GS do KDE. Dopóki tego nie osiągnę, Win7 pozostanie moim głównym systemem ;-)
A niech zostaje co chce. Pozwolę sobie jednak przypomnieć Twoje słowa i tego, czego szukasz:
Słaff pisze:1. Pasek na górze, zawsze na wierzchu, ponieważ i tak karty w przeglądarce, menu i inne rzeczy obsługuje się u góry, więc jest to wygodne rozwiązanie.
Pasek (czyli panel) w KDE4 może być w dowolnie wybranym miejscu, na górze, na dole, z lewej i prawej strony. Ba można mieć ich kilka. Można również kazać im się ukrywać itp.
Wszelkie docki, jakie znam raczej są pomyślane na dolną część ekranu. Możesz zresztą mieć panel KDE na górze a na dole zainstalować sobie docka jak w OSX.
Słaff pisze:2. Możliwość prostej zmiany koloru paska - nie potrzebuję wyszukanych deseni. Fajnie, gdyby można było ustawić poziom przezroczystości, ale nie jest to konieczne. A jeśli nie, to niech będzie przynajmniej po prostu czarny.
Realizowane jest to poprzez wybór tematu dla KDE, których bez liku. Są przezroczyste, półprzezroczyste, nieprzezroczyste i to w wielu kolorach, w tym w czarnym. Aczkolwiek nie można - co do zasady - zmienić koloru panelu ofiarowanego w temacie, to można sobie skomponować własny temat na podstawie kilku innych.
Słaff pisze:3. Icon only - coś jak opcja w KDE i funkcjonalność w pasku Win7. Przypinanie aplikacji do paska, przy czym nie chcę, by po uruchomieniu pojawiała się kolejna ikona czy pasek z etykietą, jak ma to miejsce w Mate.
W KDE4 jest "Icon only" (Menedżer zadań tylko z ikonami) dostarczany wraz z wieloma dystrybucjami domyślnie. W niektórych trzeba pobrać paczkę, która w nazwie ma icontasks. Przypinanie aplikacji do paska istnieje. Co to jest "funkcjonalność w pasku Win7" nie wiem, bo nie mam Win7 i nie wiem o jaką funkcjonalność Ci chodzi.
Słaff pisze:4. Zasobnik na pasku, też bez zbędnego ukrywania. Byłoby super mieć szufladkę systemową jak w Win7 i Win8, dzięki czemu decydowałbym, do czego chcę mieć dostęp natychmiast, a do czego po rozwinięciu listy/szufladki, itp. Niestety nigdzie poza tymi systemami nie znalazłem podobnego rozwiązania, więc przynajmniej niech to będzie estetyczne - wskazane piktogramy.
Jest w KDE4, a w zasadzie w dodatkowych elementach interfejsu, które bądź są w danej dystrybucji bądź je pobierasz bezpośrednio z KDE4 z kde-apps bądź kde-look.
Słaff pisze:5. Zegar (estetyczny, a nie przerośnięty jak w KDE), pogoda (na wierzchu wystarczy temperatura, a reszta informacji po kliknięciu), powiadomienia o poczcie na Gmailu.
Nie wiem co to jest zegar "estetyczny, a nie przerośnięty jak w KDE", bowiem to kwestia gustu, nadto nie wiem o który Ci zegar chodzi (KDE dostarcza ich kilka i to w kilkunastu wersjach). Nadto ich wygląd jest konfigurowalny.
Aplet pogody jest w kilku wersjach - do wyboru - do koloru.
Powiadomienia o poczcie na GMailu realizuje się systemowo bądź poprzez applet.
Słaff pisze:6. Możliwość szybkiego wyłączenia komputera.

Jest.

Wydaje mi się, że te wszystkie, opisane powyżej rzeczy to nie jest jedynie "funkcjonalny dok".
Jak widzisz - wszystko to jest już w pewnym środowisku graficznym. I sorry - nie przekonasz mnie, że tak nie jest bo używam tego środowiska od lat i większość z tego co chcesz uzyskać mam poustawiane, a trwało to chyba krócej niż edycja tego postu.
Słaff pisze:I jeszcze jedno: masz rację, trochę jestem niezdecydowany, chciałbym z pewnych względów używać linuksa, ale chciałbym też, by zapewnił mi >co najmniej< taką funkcjonalność jak system, z którego zamierzałem się przesiąść.
Funkcjonalność KDE4 jest w moim przekonaniu wyższa niż Win7.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości