Ubuntu 13.10 Edycja Gnome wysypał się Nautilius.

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Ubuntu 13.10 Edycja Gnome wysypał się Nautilius.

Post autor: gilban »

Mam pytanie. Używałem do wczoraj, bo dalej system przestał być używalny Ubuntu 13.10. Konfig sprzętu to płyna Fujitsu na chipsecie intela i945G + grafika Nvidia NVS 310 + procesor Intel E6600. Po kolejnej aktualizacji nie byłem w stanie nic robić. Przy próbie zrobienia czegokolwiek pojawiło się okienko, że awarii uległ Nautilius z propozycją wysłania raportu do Canoncial, jednak na pulpicie wszystko znikało i system był nie do użycia i tak cały czas. Nawet miałem kłopoty ze skopiowaniem danych na inny dysk, ale jakoś się udało. Jak można się ratować na przyszłość, aby nie trzeba było formatować dysku ?
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Ubuntu 13.10 Edycja Gnome wysypał się Nautilius.

Post autor: igotit4free »

1. backupuj ważne dane
2. czytaj opisy aktualizacji, sprawdzaj czym ewentualnie mogą skutkować
3. nie aktualizuj automatycznie, patrz pkt. 2
4. wydziel osobna partycję na /home, w razie kłopotów łatwo odzyskasz funkcjonalność systemu formatując roota i instalując system od nowa albo przywracając roota z backupu.
5. używaj LTS, jest stabilny i w zasadzie raz postawiony może chodzić wiecznie.
6. nie aktualizuj systemu bez potrzeby. Raz postawiony i doprowadzony do stanu pełnej funkcjonalności nie wymaga aktualizacji. Bo po co, jeśli wszystko działa?
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
coolagi
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 28 maja 2010, 19:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Ubuntu 13.10 Edycja Gnome wysypał się Nautilius.

Post autor: coolagi »

z automatu nie aktualizować a najlepiej wcale nie aktualizować..... to dla nowych bywalców Ubuntu, a starych windziarzy nowość i w zasadzie załamanie świata!!! Chyba po to producent wydaje aktualizacje aby zwiększyły użyteczność systemu i naprawiły błędy...??? czy nie??? co do automatu.... jeśli producent chce aby aktualizacja weszła to z jakiej racji mam podważać tę myśl tym bardziej że pojęcia nie mam do czego służy większość aktualizowanych pakietów i czego dotyczy...a już nikt nie pisze czym grozi nie zaktualizowanie ich ... ?? Czyli jednak Ubuntu stworzono tylko dla informatyków ??
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ubuntu 13.10 Edycja Gnome wysypał się Nautilius.

Post autor: Jusko »

coolagi pisze:z automatu nie aktualizować a najlepiej wcale nie aktualizować..... to dla nowych bywalców Ubuntu, a starych windziarzy nowość i w zasadzie załamanie świata!!! Chyba po to producent wydaje aktualizacje aby zwiększyły użyteczność systemu i naprawiły błędy...??? czy nie??? co do automatu.... jeśli producent chce aby aktualizacja weszła to z jakiej racji mam podważać tę myśl tym bardziej że pojęcia nie mam do czego służy większość aktualizowanych pakietów i czego dotyczy...a już nikt nie pisze czym grozi nie zaktualizowanie ich ... ?? Czyli jednak Ubuntu stworzono tylko dla informatyków ??
Ubuntu 13.10 jest wydaniem półrocznym, które każdy Ubuntowicz z jakimś tam obyciem już wie, iż można traktować nieco jako testowe, ponieważ służą wprowadzaniu nowości czy jakiś większych zmian. Jeśli szukasz Ubuntu stabilnego na lata, no to odpowiedz padła tu:
igotit4free pisze:5. używaj LTS, jest stabilny i w zasadzie raz postawiony może chodzić wiecznie.
Ubuntu LTS to zasada instalujesz raz na lata. Wydania półroczne są to po, jak lubisz być na bieżąco z nowościami i najnowszymi wersjami pakietów, ale potencjalnie może to spowodować czasem jakieś przelotne komplikacje. Jeśli ktoś programuje, szczególnie coś większego to wie, że takie tempo półroczne to szalenie szybki cykl - ja zastanawiam się do dziś, czy programiści z Canonical mają czas wyjść do domu :razz: I każdy kto programuje lub kodzi www wie też, że nie da się napisać kodu bez bugów, a miejsce na takie bugi jest właśnie w wydaniach półrocznych.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ubuntu 13.10 Edycja Gnome wysypał się Nautilius.

Post autor: bear7 »

coolagi pisze:z automatu nie aktualizować a najlepiej wcale nie aktualizować..... to dla nowych bywalców Ubuntu, a starych windziarzy nowość i w zasadzie załamanie świata!!! Chyba po to producent wydaje aktualizacje aby zwiększyły użyteczność systemu i naprawiły błędy...??? czy nie??? co do automatu.... jeśli producent chce aby aktualizacja weszła to z jakiej racji mam podważać tę myśl tym bardziej że pojęcia nie mam do czego służy większość aktualizowanych pakietów i czego dotyczy...a już nikt nie pisze czym grozi nie zaktualizowanie ich ... ?? Czyli jednak Ubuntu stworzono tylko dla informatyków ??
Aktualizacje systemu mają na celu wprowadzenie ulepszeń oraz poprawek znalezionych błędów. Problem w tym, że każdy użyszkodnik ma swoje własne preferencje/ustawienia/modyfikacje systemu i ilu jest użyszkodników, tyle jest kombinacji i dlatego też, ciężko byłoby przetestować, w jakich warunkach system może się posypać. Dlatego też przed zaktualizowaniem systemu, zaleca się utworzyć kopię jeżeli nie całego systemu, to chociaż najważniejszych danych. W przypadku korzystania z jakiegokolwiek systemu i nie ważne, czy będzie to Ubuntu, czy Windows, czy OS X, czy też jakiegokolwiek inny system, cykliczne tworzenie kopii systemu jest wręcz zalecane.

Nie będę pisał, że w Ubuntu można kompletnie uniknąć problemów z aktualizacją, bo aktualizacja może się wysypać z różnych powodów (brak prądu, chwilowy brak dostępu do Internetu podczas aktualizacji... Różnie bywa). Jest jednak kilka rzeczy, o których warto pamiętać, a najważniejszą rzeczą w tym przypadku jest korzystanie z odpowiednich repozytoriów.
W Ubuntu domyślnie włączone są repozytoria, które udostępniają sprawdzone i stabilne oprogramowanie, które nie zawsze oznaczone jest najnowszym numerkiem. Problem w tym, że wielu to przeszkadza i zaczynają dorzucać/włączać dodatkowe repozytoria pochodzenia trzeciego, które to w większości przypadków, odpowiadają za wysypanie się systemu podczas jego aktualizacji. Korzystaj jedynie z domyślnie włączonych i sprawdzonych repozytoriów, i problemów z aktualizacjami mieć raczej nie będziesz.
coolagi pisze:Czyli jednak Ubuntu stworzono tylko dla informatyków ??
Nie, Ubuntu nie jest stworzone tylko dla informatyków, tylko jak ktoś się za coś bierze, to powinien najpierw poczytać za co się bierze.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
coolagi
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 28 maja 2010, 19:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Ubuntu 13.10 Edycja Gnome wysypał się Nautilius.

Post autor: coolagi »

bear7 ..piszesz bardzo sensownie, ale sam dałem się chyba zrobić , kiedy na forum ktoś zaczął pisać o nowych repozytoriach. Teraz od czerwca 2013 mam problem z systemem z którym poradzić sobie nie mogę. Chodzi i o to, że gdy na forum ktoś pisze że poleca bądź doradza to powinien to robić w stosownym miejscu...tymczasem takie sensowne rady jak Twoja to rzadkość w Przedszkolu, a nam pełzającym leniwcom i niewidzącym początkującym trzeba jak rodzic dziecku.."tego nie wolno !..a tego nawet nie próbuj !!" ...aktualizacje traktujemy jak błogosławieństwo i jedyny lek na wszelkie zło jakie mamy w swoich maszynach.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ubuntu 13.10 Edycja Gnome wysypał się Nautilius.

Post autor: bear7 »

W dziale Poradniki i przewodniki, znajdują się przeze mnie popełnione trzy poradniki dotyczące repozytoriów. W każdym z nich widnieje notatka:
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
:!: :!: :!: UWAGA:
Wykorzystywanie dodatkowych repozytoriów nie jest w żaden sposób wymagane. Dodatkowe repozytoria mają na celu ułatwienie instalacji oprogramowania, z którego chcemy korzystać i które nie jest dostępne w domyślnych repozytoriach, jak jest często w przypadku zamkniętych sterowników dla kart graficznych.

Używanie dodatkowych repozytoriów może znacząco wpłynąć na stabilność systemu. Często, kilka programów współdzieli ze sobą pewne biblioteki, które są wymagane do ich poprawnego działania - tworzą się tak zwane zależności. Ubuntu dość dobrze radzi sobie z zarządzaniem oprogramowaniem oraz zależnościami. Aczkolwiek może się zdarzyć, że zaktualizowanie zależności jednego programu, może spowodować, że inne przestaną odpowiadać i/lub nie będą działały tak, jak powinny. Dlatego też, stosowanie dodatkowych repozytoriów jest raczej odradzane, a jeżeli już powstała konieczność ich używania, to zaleca się ograniczenie ich do minimum.

Pamiętaj, wykorzystaj tylko te repozytoria, które są Ci niezbędne do pracy na komputerze i/lub do jego skonfigurowania. Przed dodaniem archiwum ze sterownikami, upewnij się, że zawarte w nich sterowniki, obsługują twój sprzęt - w tym celu, zapoznaj się ze oficjalną stroną repozytorium.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Problem w tym, że na każdym blogu widnieją poradniki typu "zainstaluj najnowszy program XYZ w Ubuntu" bez dodatkowej informacji, jaki to wpływ na stabilność systemu mogą mieć te dodatkowe repozytoria. I na tym właśnie łapie się nowy użytkownik. Później kończy się tym co zawsze, czyli jakie to Ubuntu jest niedobre i jak to aktualizacja popsuła mi cały system.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 13.10 Edycja Gnome wysypał się Nautilius.

Post autor: gilban »

Dzięki wielkie za te informacje. Dlaczego ja się zdecydowałem na to Ubuntu GNOME? Ponieważ mi się nie podoba Unity.

Pod Debianem, nawet 7.4 nie udało mi się zainstalować sterowników Nvidii, choć bardzo chciałem. Ciągle krzyczało że czegoś nie ma i nie wiedziałem skąd dany pakiet wziąć i dałem sobie spokój. Ubuntu ma tę zaletę, że jest wbudowany program do instalacji sterowników własnościowych. Nawet łatwiej jest już zainstalować sterowniki do najnowszego openSUSE 13.1 i działają. Ale z powrotem do Ubuntu 13.10 z czystym GNOME 3 wróciłem, bo jak mówię bardzo się mi podoba, a i funkcjonalność systemu jest dużo lepsza niż OpenSUSE i dodatkowo jest chyba najlepsze polskie forum linuksowe, jakie w internecie można znaleźć.

Ale na szczęście niedługo ma się pojawić Ubuntu 14.04 LTS, również w wersji z czystym GNOME 3. Także i wsparcie będzie długie. Niestety Ubuntu 12.04 LTS z GNOME 3 nie widziałem.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ubuntu 13.10 Edycja Gnome wysypał się Nautilius.

Post autor: bear7 »

gilban pisze:Niestety Ubuntu 12.04 LTS z GNOME 3 nie widziałem.
Coś tam jest. Sznurek: http://ubuntu-gs-remix.sourceforge.net/p/home/
gilban pisze:Ale na szczęście niedługo ma się pojawić Ubuntu 14.04 LTS, również w wersji z czystym GNOME 3.
Fakt, dużo czasu już nie zostało.
gilban pisze:dodatkowo jest chyba najlepsze polskie forum linuksowe, jakie w internecie można znaleźć.
Kudos ;-)
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości