Nie mogę zalogować się do Gnome

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
ReTrD
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 22 kwie 2016, 19:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Nie mogę zalogować się do Gnome

Post autor: ReTrD »

:confused: Mam problem z Ubuntu 18.04. Prawdopodobnie jest to problem z Gnome. Po włączeniu zasilania komputera system ładuje się i pojawia się ekran logowania. Po wpisaniu hasła i naciśnięciu enter system nie ładuje graficznego interfejsu użytkownika tylko wraca do ekranu logowania. Nie mam pojęcia czym jest to spowodowane. Używam otwartoźródłowych sterowników graficznych.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie mogę zalogować się do Gnome

Post autor: Tomfoc »

Jest takie jedno magiczne zaklęcie, które powoduje reset środowiska Gnome. Brzmi ono tak

Kod: Zaznacz cały

dconf reset -f /org/gnome/
Będąc na twoim miejscu zrobiłbym tak:
- ponownie uruchomił koputer
- po pojawieniu się okna logowania przeszedłbym na konsolę używając skrótu klawiaturowego np. ctrl-alt-F4
- zalogowałbym się na swoje konto
- wpisał w konsoli tajemne zaklęcie i nacisnął Enter
- zrestartowałbym kompa kolejnym poleceniem

Kod: Zaznacz cały

sudo reboot
Gwarancji żadnej, ale spróbować można.

Można też jeszcze przed wykonaniem komendy resetującej środowisko Gnome, po zalogowaniu się na swoje konto w konsoli, utworzyć tymczasowo konto innego użytkownika aby sprawdzić, czy można się zalogować na jego konto. Jeżeli jest to możliwe, to będzie oznaczać, że błąd tkwi w ustawieniach twojego konta i że reset może pomóc. Aby utworzyć konto innego użytkownika (usuniesz je później) należy po przejściu do konsoli i zalogowaniu się wydać komendę

Kod: Zaznacz cały

sudo adduser bonifacy
Następnie trzeba czytać wyświetlane komunikaty, bo system poprosi i wpisanie hasła dla nowego konta. Ponadto będzie chciał aby wpisać inne dane o nowym użytkowniku tj. Pełną nazwę (nazwisko), numer pokoju, telefon, numer buta :) itp. Nie trzeba tego wpisywać, można tylko "enterem" przejść dalej. Po utworzeniu konta nowego usera trzeba zrestartować komputer (tak najprościej) i po dojściu do okna logowania zalogować na nowe konto pamiętając jego hasło. A, no i najważniejsze: zamiast "bonifacy" można wpisać inną nazwę tworzonego konta :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości