Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
kasparov
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 249
Rejestracja: 21 paź 2012, 18:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce

Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

Post autor: kasparov »

Dotychczas korzystałem ze środowisk graficznych XFCE i LXDE zainstalowanych na Ubuntu. Wkrótce będę instalował Ubuntu na kolejnym laptopie i zastanawiam się czy nie zainstalować po prostu Xubuntu lub Lubuntu. Jak myślicie czy będzie wówczas różnica w szybkości systemu na korzyść samego Xubuntu, Lubuntu czy nie?

Jestem przeciętnym userem Ubuntu i ponadprzeciętnym jego entuzjastą, zatem proszę o wyrozumiałość speców :)
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

Post autor: Tomfoc »

Jeżeli docelowo chcesz mieć Xubuntu, to je zainstaluj. Po co instalować Ubuntu i później mieszać w systemie? Czy będzie działać szybciej? To chyba zależy od tego czy powyłączasz zbędne usługi, odinstalujesz zbędne pakiety itp.
kasparov
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 249
Rejestracja: 21 paź 2012, 18:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

Post autor: kasparov »

Nie korzystałem nigdy z Xubuntu. Kilka lat temu postawiłem Ubuntu i zainstalowałem:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install xfce4
Dzięki temu podczas logowania miałem wybór między środowiskami. Odniosłem też wrażenie, że system na XFCE szybciej hula niż na Unity.

... i czy jest jakaś różnica w instalacji z xfce4 na Ubuntu, a xubuntu-desktop? :pt36:
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

Post autor: Tomfoc »

Xubuntu to nic innego jak Ubuntu, w którym zamiast środowiska Gnome (w starszych wersjach Ubuntu jest Unity) jest środowisko Xfce. Jeśli doinstalowałeś na swoim Ubuntu środowisko Xfce i z niego korzystasz, to już wiesz jak wygląda i działa Xubuntu. Czy instalacja Xubuntu spowoduje przyspieszenie pracy komputera - pewnie tak, bo nie będzie w systemie pomieszanych usług, programów itp. Czy ta większa szybkość działania będzie zauważalna? Pewnie nie. Wygospodaruj na swoim dysku jakieś 10 GB wolnego miejsca i zainstaluj na nim (tak na próbę) Xubuntu. Potrwa to maksymalnie godzinę i będziesz mógł sprawdzić czy są różnice w szybkości. Unity jest środowiskiem bardzo zasobożernym, więc normalne jest, że jak zamiast niego będzie Xfce, to komp "dostanie kopa".
kasparov
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 249
Rejestracja: 21 paź 2012, 18:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

Post autor: kasparov »

Dzięki za rzeczową poradę. Podoba mi się Linux i samo Ubuntu też, ale ono jest niestety zasobożerne. Zdaje się, że z każdą wersją coraz bardziej, stąd pójście w stronę XFCE. W takim razie - jeżeli dobrze rozumiem - zamiast bawić się w Ubuntu z powłoką XFCE lepiej zainstalować samo Xubuntu i ewentualnie jeszcze jakąś "awaryjną" powłokę.

Zastanawiam się też nad zainstalowaniem Debiana, ale czy wówczas będę mógł korzystać z tego ubuntowego forum?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

Post autor: Tomfoc »

Z Debianem się nie spiesz, bo jego instalacja i konfigurowanie jest znacznie trudniejsze, niż w przypadku *buntu". Z tego forum będziesz mógł korzystać, ale Debian ma swoje forum https://www.debian.pl/index.php
Najlepiej nie zamieniaj Ubuntu na Debiana, tylko ten drugi instaluj obok Ubuntu. Będziesz mieć wtedy sprawny system do użytku dopóki nie zainstalujesz i nie zakończysz konfiguracji Debiana. Jego wydanie stabilne zawiera dość leciwe pakiety, więc jeżeli lubisz mieć najnowsze numerki wersji oprogramowania, to to nie będzie dobry wybór. Debian testowy ma znacznie nowsze pakiety.
kasparov
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 249
Rejestracja: 21 paź 2012, 18:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

Post autor: kasparov »

Ok. Zainstaluję Xubuntu, do tego jakąś awaryjną lekką powłokę i pomyślę o Debianie. Na razie pomyślę i solidnie poczytam o nim, aby się dobrze przygotować.

Jaką lekką powłokę polecisz, aby w systemie nie było pomieszanych z Xtce programów, usług itp.?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

Post autor: Tomfoc »

Xubuntu możesz pobrać np. stąd: https://xubuntu.org/download/
Co do drugiego środowiska - nie polecam, bo sam tego nie stosuję. Powodzenia.
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

Post autor: rrico »

A jak "nie lubisz" xfce to szybkie może być jeszcze mate, mówią że wolniejsze od xfce, ale szybsze niż np. unity. Używam go obecnie na mincie, ale na ubuntu też miałem i dla mnie działa.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
kasparov
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 249
Rejestracja: 21 paź 2012, 18:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

Post autor: kasparov »

Zainstalowałem, za radą @Tomfoc, pełne Xubuntu jest ok :)

edycja---

Wczoraj wieczorem po różnych aktualizacjach zauważyłem, że podczas logowania, w prawym górnym rogu jest ikona gwiazdki. Po jej naciśnięciu pojawia się lista wyboru z:
XFCE
Ubuntu lub Unity
Xubuntu

Domyślnie zaznaczone jest Xubuntu, jednakże można zalogować się na pozostałe środowiska. Wygląda na to, że jest to dobrodziejstwa inwentarza Xubuntu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości