Strona 1 z 1

Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

: 10 sty 2019, 12:39
autor: kasparov
Dotychczas korzystałem ze środowisk graficznych XFCE i LXDE zainstalowanych na Ubuntu. Wkrótce będę instalował Ubuntu na kolejnym laptopie i zastanawiam się czy nie zainstalować po prostu Xubuntu lub Lubuntu. Jak myślicie czy będzie wówczas różnica w szybkości systemu na korzyść samego Xubuntu, Lubuntu czy nie?

Jestem przeciętnym userem Ubuntu i ponadprzeciętnym jego entuzjastą, zatem proszę o wyrozumiałość speców :)

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

: 10 sty 2019, 13:33
autor: Tomfoc
Jeżeli docelowo chcesz mieć Xubuntu, to je zainstaluj. Po co instalować Ubuntu i później mieszać w systemie? Czy będzie działać szybciej? To chyba zależy od tego czy powyłączasz zbędne usługi, odinstalujesz zbędne pakiety itp.

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

: 10 sty 2019, 13:43
autor: kasparov
Nie korzystałem nigdy z Xubuntu. Kilka lat temu postawiłem Ubuntu i zainstalowałem:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install xfce4
Dzięki temu podczas logowania miałem wybór między środowiskami. Odniosłem też wrażenie, że system na XFCE szybciej hula niż na Unity.

... i czy jest jakaś różnica w instalacji z xfce4 na Ubuntu, a xubuntu-desktop? :pt36:

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

: 10 sty 2019, 14:22
autor: Tomfoc
Xubuntu to nic innego jak Ubuntu, w którym zamiast środowiska Gnome (w starszych wersjach Ubuntu jest Unity) jest środowisko Xfce. Jeśli doinstalowałeś na swoim Ubuntu środowisko Xfce i z niego korzystasz, to już wiesz jak wygląda i działa Xubuntu. Czy instalacja Xubuntu spowoduje przyspieszenie pracy komputera - pewnie tak, bo nie będzie w systemie pomieszanych usług, programów itp. Czy ta większa szybkość działania będzie zauważalna? Pewnie nie. Wygospodaruj na swoim dysku jakieś 10 GB wolnego miejsca i zainstaluj na nim (tak na próbę) Xubuntu. Potrwa to maksymalnie godzinę i będziesz mógł sprawdzić czy są różnice w szybkości. Unity jest środowiskiem bardzo zasobożernym, więc normalne jest, że jak zamiast niego będzie Xfce, to komp "dostanie kopa".

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

: 10 sty 2019, 18:42
autor: kasparov
Dzięki za rzeczową poradę. Podoba mi się Linux i samo Ubuntu też, ale ono jest niestety zasobożerne. Zdaje się, że z każdą wersją coraz bardziej, stąd pójście w stronę XFCE. W takim razie - jeżeli dobrze rozumiem - zamiast bawić się w Ubuntu z powłoką XFCE lepiej zainstalować samo Xubuntu i ewentualnie jeszcze jakąś "awaryjną" powłokę.

Zastanawiam się też nad zainstalowaniem Debiana, ale czy wówczas będę mógł korzystać z tego ubuntowego forum?

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

: 10 sty 2019, 19:04
autor: Tomfoc
Z Debianem się nie spiesz, bo jego instalacja i konfigurowanie jest znacznie trudniejsze, niż w przypadku *buntu". Z tego forum będziesz mógł korzystać, ale Debian ma swoje forum https://www.debian.pl/index.php
Najlepiej nie zamieniaj Ubuntu na Debiana, tylko ten drugi instaluj obok Ubuntu. Będziesz mieć wtedy sprawny system do użytku dopóki nie zainstalujesz i nie zakończysz konfiguracji Debiana. Jego wydanie stabilne zawiera dość leciwe pakiety, więc jeżeli lubisz mieć najnowsze numerki wersji oprogramowania, to to nie będzie dobry wybór. Debian testowy ma znacznie nowsze pakiety.

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

: 10 sty 2019, 20:38
autor: kasparov
Ok. Zainstaluję Xubuntu, do tego jakąś awaryjną lekką powłokę i pomyślę o Debianie. Na razie pomyślę i solidnie poczytam o nim, aby się dobrze przygotować.

Jaką lekką powłokę polecisz, aby w systemie nie było pomieszanych z Xtce programów, usług itp.?

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

: 10 sty 2019, 20:50
autor: Tomfoc
Xubuntu możesz pobrać np. stąd: https://xubuntu.org/download/
Co do drugiego środowiska - nie polecam, bo sam tego nie stosuję. Powodzenia.

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

: 12 sty 2019, 07:32
autor: rrico
A jak "nie lubisz" xfce to szybkie może być jeszcze mate, mówią że wolniejsze od xfce, ale szybsze niż np. unity. Używam go obecnie na mincie, ale na ubuntu też miałem i dla mnie działa.

Re: Ubuntu z powłoką XFCE vs. Xubuntu

: 13 sty 2019, 16:27
autor: kasparov
Zainstalowałem, za radą @Tomfoc, pełne Xubuntu jest ok :)

edycja---

Wczoraj wieczorem po różnych aktualizacjach zauważyłem, że podczas logowania, w prawym górnym rogu jest ikona gwiazdki. Po jej naciśnięciu pojawia się lista wyboru z:
XFCE
Ubuntu lub Unity
Xubuntu

Domyślnie zaznaczone jest Xubuntu, jednakże można zalogować się na pozostałe środowiska. Wygląda na to, że jest to dobrodziejstwa inwentarza Xubuntu.