Czy Lubuntu 18.04 jest bezpieczne?

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
chriso
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 13 lis 2010, 14:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

Czy Lubuntu 18.04 jest bezpieczne?

Post autor: chriso »

Mielismy w domu maly armagedon. Nasz komputer z Windows 7 prawdopodobnie od kilku tygodni mial kilka trojanow. Uzywalismy podstawowej ochrony czyli bezplatnego MSE od Microsoftu. Co prawda ten jest dosc stary i Microsoft ma nowy antywirus w Windows 10 ale aktualizacje sie pobieraja normalnie.
Ale to to nie wystarczylo zeby zaczelo sie dziac cos niepokojacego. Nagle okazalo sie ze zostalo zamkniete nasze konto pocztowe na portalu onet. Nikt z mojej rodziny ani tym bardziej ja nie zamknal tego konta. To dalo mi do myslenia zeby przeskanowac komputer jakims dobrym skanerem online. Wybralem Eset i po pelnym skanowaniu okazalo sie wykryl kilka trojanow a jeden byc moze mial dostep do hasel z Firefoksa.
Zaczela sie panika. Na szybko zmiana hasel w wielu roznych stronach w tym portali spolecznosciowych. Zainstalowanie innego lepszego antywirusa i chyba juz zadnego dziadostwa na tym kompie nie mamy.
Ale po tym zdarzeniu rodzi sie pytanie czy nasz laptop z Lubuntu jest bezpieczny skoro nie mam na nim zadnego atywirusa zainstalowanego? Czasami na poczte z onetu i na interii przychodzily wiadomosci ze ktos podobno shakowal system operacyjny i przejal kamerke internetowa i rzekomo nagrywal jak ktos wchodzil na strony dla doroslych i zadal okupu w bitcoinach.
Nie traktowalem tego powaznie i zazwyczaj od razu usuwalem takie wiadomosci bo podobno masowo sa rozylane na rozne konta pocztowe.
Ale teraz mam obawy, Czy jakis wirus mogl sie dostac do Linuksa? Laptop jest zawsze aktualizowany ale czy to jednak wystarczy aby miec pewnosc ze nic w nim podejzanego nie siedzi? Mam mentlik w glowie.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy Lubuntu 18.04 jest bezpieczne?

Post autor: mario_7 »

Istnieją wirusy na Linuksa, ale są zdecydowanie mniej powszechne. Prawdopodobieństwo złapania wirusa na Ubuntu jest zatem małe.
Na Ubuntu można używać antywirusa - do wyboru są darmowe i płatne. Jeśli masz się dzięki temu czuć bezpieczniej - używaj.
Generalnie dopóki sam czegoś nie uruchomisz/zainstalujesz, to raczej nic złego w systemie się nie pojawi.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Czy Lubuntu 18.04 jest bezpieczne?

Post autor: jacekalex »

Ubuntu może być bezpieczne, pod warunkiem regularnych aktualizacji bezpieczeństwa.
Na Linuxa jest znacznie mniej wirusów nie dlatego, ze nie da się ich napisać, ale dlatego, że w Linuxie regularnie są łatane wszystkie podatności, z których takie "wirusy" potrafią korzystać.

Dlatego bardzo ważne są regularne aktualizacje bezpieczeństwa.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
czesioo
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 09 paź 2017, 15:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy Lubuntu 18.04 jest bezpieczne?

Post autor: czesioo »

chriso pisze: 21 maja 2019, 19:21 Ale po tym zdarzeniu rodzi sie pytanie czy nasz laptop z Lubuntu jest bezpieczny skoro nie mam na nim zadnego atywirusa zainstalowanego?
Od kilkunastu lat używam różne Linuksy w domu - miałem tylko jeden incydent, który zniknął po wyłączeniu i ponownym załączeniu komputera. Na Windowsach w pracy raz w roku, mimo przestrzegania zalecanych środków ostrożności , coś tam łapałem lub wykrywałem programem antywirusowym. Codziennie sprawdzam aktualizacje Ubuntu, Firefox ostrzega mnie przed niebezpiecznymi stronami. Używanie Widowsa w domu nie jest bezpieczne patrząc na kłopoty windziarzy.
🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
--
Pozdrawiam
czesioo
chriso
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 13 lis 2010, 14:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

Re: Czy Lubuntu 18.04 jest bezpieczne?

Post autor: chriso »

Witam.

Dla swietego spokoju zainstalowalem z centrum oprogramowania ClamTK ktory jest nakladka graficzna na ClamAV. Po przeskanowani dysku wykryl 23 zagrozen wszystkie z folderu .cache z firefoksa. Mam wlaczona synchronizacje wiec moge korzystac zachowanych hasel i zakladek na kazdym urzadzeniu. Myslicie ze te pliki zostaly jakos przywleczone z zainfekowanego Windowsa?
Czy mogly wyrzadzic jakies szkody? Na wszelki wypadek usunalem je wszystkie i po ponownym przeskanowianiu ClamTK nie wykryl juz zadnych zagrozen.
Załączniki
Screenshot1.jpg
(233.14 KiB) Nie pobierany
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości