Uprawnienia partycji NTFS

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
MM.
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2011, 19:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Uprawnienia partycji NTFS

Post autor: MM. »

Witam
Mój problem polega na braku możliwości odczytu plików mp3 z zamontowanej partycji NTFS. Sytuacja wygląda następująco:
Mam zamontowane 3 partycje NTFS, na 2-óch nie ma żadnych problemów z odczytem plików (mp3, avi, pdf, itp.), natomiast na tej ostatniej mam 2 katalogi: muzyka i filmy. Wszystkie filmy odtwarzają się bez problemów, jednak pliki mp3 z katalogu muzyka są nie do odczytu przez odtwarzacze Totem, Rhytmbox, Foobnix i VLC, podobnie sprawa wygląda z okładkami w formacie jpg umieszczonymi w tych katalogach. Z tego co widzę uprawnienia są ustawione identycznie jak w przypadku pozostałych partycji na których ten problem nie występuje.
Nie mam za bardzo pomysłu w jaki sposób rozwiązać ten problem więc proszę o wsparcie od szanownych forumowiczów :)
Pozdrawiam
gesnet

Odp: Problem z odczytem mp3

Post autor: gesnet »

MM. pisze:Witam
Mój problem polega na braku możliwości odczytu plików mp3 z zamontowanej partycji NTFS. Sytuacja wygląda następująco:
Mam zamontowane 3 partycje NTFS, na 2-óch nie ma żadnych problemów z odczytem plików (mp3, avi, pdf, itp.), natomiast na tej ostatniej mam 2 katalogi: muzyka i filmy. Wszystkie filmy odtwarzają się bez problemów, jednak pliki mp3 z katalogu muzyka są nie do odczytu przez odtwarzacze Totem, Rhytmbox, Foobnix i VLC, podobnie sprawa wygląda z okładkami w formacie jpg umieszczonymi w tych katalogach. Z tego co widzę uprawnienia są ustawione identycznie jak w przypadku pozostałych partycji na których ten problem nie występuje.
Nie mam za bardzo pomysłu w jaki sposób rozwiązać ten problem więc proszę o wsparcie od szanownych forumowiczów :)
Pozdrawiam
może miałeś zaszyfrowane to ntfs pod windą?
MM.
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2011, 19:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Problem z odczytem mp3

Post autor: MM. »

Nie, nie jest zaszyfrowana. Problem raczej nie tyczy się uprawnień partycji lecz katalogu z muzyką bo tak jak pisałem pliki z drugiego katalogu na tej partycji uruchamiają się bez przeszkód.
Awatar użytkownika
gregorb612
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 82
Rejestracja: 01 gru 2010, 12:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Problem z odczytem mp3

Post autor: gregorb612 »

To pokaż ls -al dla tego kotalogu. Możliwe że akurat z nim jest jakiś problem bezpośrednio.
MM.
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2011, 19:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Problem z odczytem mp3

Post autor: MM. »

Kod: Zaznacz cały

drwxrwxrwx 1 root root   4096 2011-01-30 15:59 .
drwxr-xr-x 6 root root   4096 2011-01-30 17:29 ..
drwxrwxrwx 1 root root 163840 2010-12-06 01:30 Muzyka
drwxrwxrwx 1 root root   8192 2010-06-21 15:45 $RECYCLE.BIN
drwxrwxrwx 1 root root      0 2008-10-15 17:15 RECYCLER
drwxrwxrwx 1 root root  12288 2011-01-30 15:59 Filmy
drwxrwxrwx 1 root root   4096 2010-11-21 21:44 System Volume Information
drwxrwxrwx 1 root root      0 2011-01-30 15:59 .Trash-1000
Awatar użytkownika
gregorb612
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 82
Rejestracja: 01 gru 2010, 12:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Problem z uprawnieniami partycji NTFS

Post autor: gregorb612 »

Spróbuj zmienić właściciela katalogu, z którego nie odpalają sie pliki poleceniem chown.
bogoosh
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 21 mar 2008, 10:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10

Odp: Uprawnienia partycji NTFS

Post autor: bogoosh »

Mam kubuntu 10.10 i partycja montuje się automatycznie ale właścicielem jest root a grupa normalnego użytkownika. Użytkownicy INNI (OTHER) nie mają praw ani do odczytu ani do zapisu ani do wykonywania. Poleceniem chmod nie daje się zmienić praw. Jakieś inne pomysły?
Awatar użytkownika
mucha090
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 775
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kielce, Poland
Kontakt:

Odp: Uprawnienia partycji NTFS

Post autor: mucha090 »

W konsoli wpisz

Kod: Zaznacz cały

sudo dolphin
potem przechodzisz do katalogu /media (tam znajdują sie zamontowane partycje) wchodzisz do katalogu swojej partycji, i ppm na folder któremu chcesz zmienić uprawnienia.
||| główny OS: Linux Mint Debian Edition 2 64-bit || zapasowy OS: Crunchbang Linux 32-bit |||
bogoosh
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 21 mar 2008, 10:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10

Odp: Uprawnienia partycji NTFS

Post autor: bogoosh »

mucha090 pisze:W konsoli wpisz

Kod: Zaznacz cały

sudo dolphin
potem przechodzisz do katalogu /media (tam znajdują sie zamontowane partycje) wchodzisz do katalogu swojej partycji, i ppm na folder któremu chcesz zmienić uprawnienia.
Próbowałem! Niestety wyskakuje okienko, gdzie coś miele przez dłuższy czas jakby zmieniał uprawnienia ale po wszystkim prawa pozostają bez zmian.
Katalog Dropboxa - jako że korzystam z różnych dystrybucji, w tym Windows - również trzymam na jednym z dysków NTFS a w takiej sytuacji synchronizacja jest niemożliwa.
Inne pomysły?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości