linuks vs. windows - porównanie zużycia baterii

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
TheCube
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64
Kontakt:

linuks vs. windows - porównanie zużycia baterii

Post autor: TheCube »

Witam! :)
Szukałem na to pytanie odpowiedzi w sieci, ale natrafiałem na takie sprzed kilku lat, także postanowiłem zapytać ludzi znających temat :)
Potrzebuję jakiegoś chudszego systemu niż windows 7 do korzystania na uczelni, ponieważ w7 zajeżdża mi baterię w 1,5h ;) Czy ubuntu pozwoli osiągnąć jakiś lepszy wynik? Potrzebuję tam systemu do korzystania z internetu, programowania, itp. Chociaż jak już wracam na mieszkanie to fajnie byłoby w coś pograć :) Pobrałem najnowsze ubuntu 12.04pl, teraz czekam tylko na długi weekend żeby je zainstalować :) Waham się tylko czy zostawić winde na dysku i zainstalować linuksa obok, czy uderzyć od razu na cały dysk :) Tyle że jeżeli zainstaluje ubuntu jako jedyny system, to pewnie odpadną mi jakieś bardziej zaawansowane gierki? Ogólnie nie gram wiele, ale czasem dla rozrywki można sobie sprawdzić co tam nowego w grach wymyślili :D Jak na razie odpaliłem system z pen drive ale wydajności baterii w ten sposób raczej nie sprawdzę? Chodzi mi o w miarę dokładne porównanie, a nie w przybliżeniu :D
I takie mini pytanko, bo imo bez sensu zakładać nowy temat - czy trzeba instalować sterowniki do grafiki ati żeby na wine coś sensownego odpalić? Z pen drive system mi działał bez problemu, wifi, udostępnianie plików, itd. ale nie wiedziałem jak sprawdzić sterowniki do karty no i nie opalałem żadnego wine czy coś w tym stylu :)
Mój komputer: acer aspire 5740G, intel i3 330m, radeon hd 5650 ;)
Ostatnio zmieniony 27 paź 2012, 23:46 przez TheCube, łącznie zmieniany 1 raz.
TheCube
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: linuks vs. windows - porównanie zużycia baterii

Post autor: TheCube »

Poprawiłem :)
Awatar użytkownika
templer
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 199
Rejestracja: 28 sty 2012, 18:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Koblenz

Re: linuks vs. windows - porównanie zużycia baterii

Post autor: templer »

TheCube pisze:Witam! :)
(...) Chociaż jak już wracam na mieszkanie to fajnie byłoby w coś pograć :) (...) Waham się tylko czy zostawić winde na dysku i zainstalować linuksa obok, czy uderzyć od razu na cały dysk :) Tyle że jeżeli zainstaluje ubuntu jako jedyny system, to pewnie odpadną mi jakieś bardziej zaawansowane gierki? Ogólnie nie gram wiele, ale czasem dla rozrywki można sobie sprawdzić co tam nowego w grach wymyślili :D
Jeśli nastawiasz się na granie w nowe tytuły to zainstaluj sobie windę obok linuksa (wybór systemu przy starcie komputera). Większość nowych tytułów jest napisana pod directX, a nie pod openGL.
TheCube pisze: Jak na razie odpaliłem system z pen drive ale wydajności baterii w ten sposób raczej nie sprawdzę? Chodzi mi o w miarę dokładne porównanie, a nie w przybliżeniu :D
Nikt nie wie w jakim stanie jest Twoja bateria. Jak chcesz mieć dokładne porównanie to zainstaluj po prostu i testuj metodą "prób i błędów", w zależności od tego co będziesz robił, ile programów odpalisz, przy jakiej jasności matrycy, itd. wytrzymałość tej baterii będzie różna. Ale Ubuntu powinno być bardziej energooszczędne niż win7. Zainteresował bym się także tematem:
viewtopic.php?f=216&t=162302
TheCube pisze: I takie mini pytanko, bo imo bez sensu zakładać nowy temat - czy trzeba instalować sterowniki do grafiki ati żeby na wine coś sensownego odpalić? Z pen drive system mi działał bez problemu, wifi, udostępnianie plików, itd. ale nie wiedziałem jak sprawdzić sterowniki do karty no i nie opalałem żadnego wine czy coś w tym stylu :) Mój komputer: acer aspire 5740G, intel i3 330m, radeon hd 5650 ;)
i3 + grafika dedykowana = bumbleblee i pełna z nim zabawa. Do normalnej pracy sterowniki Ci się same zainstalują, a temat grania przez wine i zabawę z hybrydą do tego celu bym sobie na Twoim miejscu odpuścił. No ale to tylko moja skromna sugestia.
Pozdrawiam.
generalnie
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 12 kwie 2012, 19:33
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: linuks vs. windows - porównanie zużycia baterii

Post autor: generalnie »

Nie jestem pewien, czy różnica w stosunku do Win7 będzie znacząca.

Doinstaluj aplet Jupiter. U mnie robi różnicę kilkudziesięciu minut.
Poza tym, jeśli nie będziesz zadowolony z długości pracy 12.04, wypróbuj najnowsze Fuduntu. Na moim netbooku trzyma dłużej.
Osobiście korzystam z Ubuntu na domowym laptopie, natomiast na netbooku ostatnio zadomowiło się Fuduntu.

Aha, jeśli to Twoje początki z Linuksem, to zainstaluj na razie obok Windowsa, bo z pewnością prędzej czy później coś popsujesz w systemie i czeka Cię reinstalacja. Aby w razie czego nie mieć zamieszania z danymi, utwórz osobną partycję /home.
Nie żeby Ubuntu było trudniejsze, ale na pewno inne, i parę tygodni zajmie Ci przystosowanie się.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości