Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
gg21053443
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 137
Rejestracja: 26 mar 2012, 19:27
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: gg21053443 »

I wtedy lepiej jest go przeinstalować ?
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: ethanak »

Sam system nie powinien. Natomiast Twoje dane mogą znaleźć się w bardzo dziwnych miejscach (np. w /dev/null albo obok).
gg21053443
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 137
Rejestracja: 26 mar 2012, 19:27
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: gg21053443 »

ethanak pisze:Sam system nie powinien. Natomiast Twoje dane mogą znaleźć się w bardzo dziwnych miejscach (np. w /dev/null albo obok).
czy taka awaria może spowodować że powstaną luki w systemie które ktoś może wykożystać np do włamania ?
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: k2cl »

@up
Rany... przy takim podejściu - najlepiej reinstalować system codziennie, bo "gdzieś mogła powstać luka".

Jeżeli system jest brutalnie odcinany od prądu kilka razy dziennie, istnieje spora szansa, że prędzej lub później w systemie plików pojawią się jakieś błędy. Nie widzę jednak związku pomiędzy tego typu niedogodnościami (z reguły usuwanymi "z automatu" przez fsck) i bezpieczeństwem systemu.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: ethanak »

Nie bardzo mogę sobie taką sytuację wyobrazić. Pewne usługi mogą po prostu przestać działać (np. ostatnio miałem sytuację, że zniknął sobie jeden katalog w /var/run i Apacz stwierdził że nie wstanie), ale w przypadku uszkodzenia systemu plików (bo do tego prowadzi zanik zasilania) nie powstaną nowe rzeczy (typu backdoor) tylko po prostu znikną niektóre istniejące. Problemem będzie zgubienie części (być może ważnych) danych.
Jeśli to ważna maszyna, to UPS i automatyczny shutdown jeśli bateria się kończy.
gg21053443
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 137
Rejestracja: 26 mar 2012, 19:27
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: gg21053443 »

ethanak pisze:Nie bardzo mogę sobie taką sytuację wyobrazić. Pewne usługi mogą po prostu przestać działać (np. ostatnio miałem sytuację, że zniknął sobie jeden katalog w /var/run i Apacz stwierdził że nie wstanie), ale w przypadku uszkodzenia systemu plików (bo do tego prowadzi zanik zasilania) nie powstaną nowe rzeczy (typu backdoor) tylko po prostu znikną niektóre istniejące. Problemem będzie zgubienie części (być może ważnych) danych.
Jeśli to ważna maszyna, to UPS i automatyczny shutdown jeśli bateria się kończy.
mówisz że coś może zniknąć, a jeżeli zniknie część programów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ?
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: ethanak »

dane != programy
Zniknąć może Twój katalog ze zdjęciami z imienin u cioci, a nie program. Poza tym gdyby nawet jakiś ważny program zniknął - system prawdopodobnie w ogóle by nie wstał, a przynajmniej rozdarłby pysk że czegoś nie ma.
Ogólnie - jeśli masz komputer, na którym synchronizujesz działania Al-Kaidy na terenie Górnego Śląska to jednak zainwestowałbym na Twoim miejscu w porządnego UPS-a. Reinstalacja jest konieczna po włamaniu do systemu (bo nigdy nie masz pewności że coś ważnego nie zostało podmienione) a nie po zaniku zasilania, gdzie nic się samo nie podmieni najwyżej zniknie.
gg21053443
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 137
Rejestracja: 26 mar 2012, 19:27
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: gg21053443 »

ethanak pisze:dane != programy
Zniknąć może Twój katalog ze zdjęciami z imienin u cioci, a nie program. Poza tym gdyby nawet jakiś ważny program zniknął - system prawdopodobnie w ogóle by nie wstał, a przynajmniej rozdarłby pysk że czegoś nie ma.
Ogólnie - jeśli masz komputer, na którym synchronizujesz działania Al-Kaidy na terenie Górnego Śląska to jednak zainwestowałbym na Twoim miejscu w porządnego UPS-a. Reinstalacja jest konieczna po włamaniu do systemu (bo nigdy nie masz pewności że coś ważnego nie zostało podmienione) a nie po zaniku zasilania, gdzie nic się samo nie podmieni najwyżej zniknie.

A apropo samych włamań, czy pożądne długie hasło i instalacje programów tylko z repo ubuntu daja poczucie bezpieczeństwa ?
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: ethanak »

A co ma wspólnego poczucie bezpieczeństwa z bezpieczeństwem?
Poza tym - czy jesteś aż takim megalomanem, że boisz się o bezpieczeństwo swoich zdjęć z imprezy?
No, chyba że ta impreza była niespecjalnie legalna... ale w takim przypadku to najlepsze hasło nie pomoże, jak wpadną niebiescy, zakują w żelastwo i zaczną pytać nie o hasła czy zdjęcia, ale gdzie byłeś.
Awatar użytkownika
ffatman
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 182
Rejestracja: 20 sie 2007, 07:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: ffatman »

Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: ethanak »

A dla absolutnych paranoików polecam przejrzenie ofert agregatów prądotwórczych z automatycznym startem.
Parę litrów benzyny wystarczy na parę godzin ;)
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: Dwimenor »

gg21053443 pisze: czy taka awaria może spowodować że powstaną luki w systemie które ktoś może wykożystać np do włamania ?
Nie otwieraj lodówki bo złapiesz keyloggera
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: ethanak »

Bez przesady, keyloggery mieszkają w pralce i w tosterze! Ja tam na wszelki wypadek skarpetki piorę ręcznie, a tostów nie jadam.
Podobno ostatnio jednego wykryto w ekspresie do kawy... aż strach sobie kawę zrobić! Może ktoś potwierdzić ten fakt?
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: Dwimenor »

ethanak pisze: Podobno ostatnio jednego wykryto w ekspresie do kawy... aż strach sobie kawę zrobić! Może ktoś potwierdzić ten fakt?
Potwierdzam
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: ethanak »

A tak dzisiaj starannie wyczyściłem ekranik w netbooku... na szczęście to tylko piwo, a nie twarożek :):):)
Awatar użytkownika
woolf
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 165
Rejestracja: 03 mar 2010, 22:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: woolf »

A wracając do tematu, to gdzieś widziałem testy czy utrata zasilania może spowodować awarię komputera i wyszło, że jedynie tracone są niezapisane dane, np. w pliku tekstowym utracisz tekst, playlistę w odtwarzaczu, film w SMPlayerze nie zapamięta, gdzie skończył itd. I tak już od ponad 2. lat wyłączam codziennie komputer przyciskiem na listwie zasilającej i nic się nie dzieje.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: linuxozaurus »

Ja nigdy nie miałam niespodzianek po awariach zasilania.jak używałam Linuxa.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
Czeslavus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 295
Rejestracja: 25 maja 2011, 09:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: 3Miasto

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: Czeslavus »

Mi się czasem blokuje jednocześnie mysz, klawiatura i przyciski na kompie i jedynym ratunkiem jest przełącznik na listwie. Nic mi nie zginęło. Może mam szczęście....
------------------------------------------
Pozdrawiam
Czeslavus
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Czy jeżeli podczas pracy na komputerze zabraknie prądu to ubuntu uległby uszkodzeniu?

Post autor: bear7 »

Czeslavus pisze:Mi się czasem blokuje jednocześnie mysz, klawiatura i przyciski na kompie i jedynym ratunkiem jest przełącznik na listwie. Nic mi nie zginęło. Może mam szczęście....
Klepnij to w google:
Raising Elephants Is So Utterly Boring
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości