Tworzenie skrótu do folderu na pulpicie.

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Raventilus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 09 mar 2013, 14:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Tworzenie skrótu do folderu na pulpicie.

Post autor: Raventilus »

Witam

Przygodę z Ubuntu rozpocząłem dziś o 1 nad ranem po wielu kombinacjach alpejskich z instalowaniem i wykryciem go w bootloaderze.
Jestem w tej kwestii laikiem. Chciałbym wiedzieć jak mogę utworzyć skrót do folderu by znajdował się na pulpicie.

Z góry dziękuje
Yarcio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 10 maja 2009, 15:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Tworzenie skrótu do folderu na pulpicie.

Post autor: Yarcio »

Podpinam się pod pytanie.
Czy może ktoś objaśnić jak prosto utworzyć na pulpicie skrót do dowolnego elementu ? Korzystam z dawnego Gnome (Unity mi nie pasuje). Kiedy klikam PPM na pulpicie to nie ma takiej opcji.Mam wcześniej utworzony skrót, i ten działa, więc jakoś musi się dać. Po długim zastanawianiu się zrobiłem aktualizację z 10.04 do 12.04, i chyba zaczynam żałować. Nie dość, że menu jakieś pozmieniane-pochowane to jeszcze to.
KarielG0
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 23 mar 2013, 17:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Tworzenie skrótu do folderu na pulpicie.

Post autor: KarielG0 »

Ja korzystam z Ubuntu po angielsku jednak sprobuje pomoc - trzeba najpierw kliknac PPM na folder i kliknac na - u mnie jest to "Make Link" pewnie u was jest utworz skrot czy cos takiego, zaraz pod kopiuj i wytnij. Wtedy wystarczy przeciagnac skrot na pulpit.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie skrótu do folderu na pulpicie.

Post autor: Tomfoc »

W środowisku Unity skrót na pulpicie tworzy się łatwo. Klikasz folder, którego chcesz mieć link, prawym przyciskiem myszy (PPM) i z menu wybierasz "utwórz dowiązanie". Utworzone dowiązanie łapiesz myszą i przenosisz na pulpit. Można też to dowiązanie kliknąć PPM, wybrać "wytnij" i następnie wejść do folderu Pulpit w swoim katalogu i PPM "wklej".
Yarcio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 10 maja 2009, 15:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Tworzenie skrótu do folderu na pulpicie.

Post autor: Yarcio »

Niestety, nie działa. Do jakiegokolwiek elementu nie próbowałem (dysk, katalog) to opcja utworzenia dowiązania jest nieaktywna. Jakieś inne propozycje ?
Awatar użytkownika
andreasa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 60
Rejestracja: 22 cze 2010, 22:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie skrótu do folderu na pulpicie.

Post autor: andreasa »

Najprostsze co można zrobić aby mieć program na pasku z lewej strony (chyba "launcher") to kliknąć na najwyższą ikonkę z logo ubuntu w tym pasku, (podświetlenie mówi że to "panel główny") tam klikając na dole na takie kredki, przechodzimy na stronę gdzie są ikonki zainstalowanych programów. Naciskasz swój najczęściej używany przycisk myszy (przypuszczam że lewy) i przyciśniętym przeciągasz ikonkę na lewy pasek zwany launcherem, i tam puszczasz przycisk myszki.
Jeśli jednak program nie miał swojej ikonki w programach zainstalowanych, to trzeba mu zrobić aktywator, ale jeszcze nie wiem jak, dlatego tu jestem.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Tworzenie skrótu do folderu na pulpicie.

Post autor: marcin1982 »

A do jakiego folderu chcesz utworzyć dowiązanie na Pulpicie? Poczytaj o dowiązaniach symbolicznych:

Kod: Zaznacz cały

man ln

Kod: Zaznacz cały

ln --help
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 43 gości