Wątpliwość związana z partycjonowaniem dysku

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
kapik987
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2013, 21:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Lubasz
Kontakt:

Wątpliwość związana z partycjonowaniem dysku

Post autor: kapik987 »

Siemka, mam 3 dyski twarde w komputerze, każdy ma po 40 GB. Jeded to dysk C, jest to systemowy Windowsa. Drugi, to dysk D, na którym trzymam multimedia. Trzecim dyskiem jest dysk G, na którym chcę zainstalować Linuxa.

Ten dysk chciałbym podzielić na 2 partycje. Jedną, czyli "/", i drugą, wymiany.
I teraz mam problem.

W jaki sposób z okna instalatora podzielić dysk na 2 części, jedną 39 GB, a drugą 1 GB?
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2013, 11:10 przez kapik987, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
latirro
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 14 maja 2009, 13:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Wątpliwość związana z partycjonowaniem dysku

Post autor: latirro »

programem gparted? w instalatorze rowniez masz wszystko graficznie przedstawione, wybierasz dysk przeznaczony do instalacji ubuntu, usuwasz wszystko i tworzysz nowe partycje, jedna 1GB - 1024MB, montowane jako punkt wymiany system plikow bez zmian, druga partycja o rozmiarze wolnej przestrzeni, system plikow ext3 lub ext4, punkt montowania [/], miejsce instalacji gruba na dysku ustawionym jako glowny w biosie lub na dysku instalacji ubuntu i ustawiasz go potem w biosie jako pierwszy do bootowania. poczytaj jeszcze dokladnie o partycjonowaniu i zabierz sie za to na spokojnie, pozdrawiam
kapik987
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 20 kwie 2013, 21:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Lubasz
Kontakt:

Re: Wątpliwość związana z partycjonowaniem dysku

Post autor: kapik987 »

No, wszystko jasne, szkoda tylko, że połowy słów nie rozumiem.

To inaczej.
Czy jak mam niespartycjonowany dysk, znaczy tworzący jedną partycję, to jak zrobić z niego kilka partycji? Nigdzie tego nie widziałem, wszyscy tylko piszą, jakie partycje muszą być a to już wiem.

Zatem jeszcze raz, w jaki sposób z instalatora spartycjonować dysk?
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Wątpliwość związana z partycjonowaniem dysku

Post autor: k2cl »

Nie rób tego za pomocą instalatora, wykorzystaj program gparted - lepiej, łatwiej, szybciej, pewniej.

Po drugie - polecam utworzyć dla Linuksa trzy partycje - / (główną), /home (na Twoje pliki) oraz swap

Po trzecie - poradników używania gparted (również takich w stylu "jak i co kliknąć") naprawdę nie brakuje. Jeżeli nie wierzysz, zapytaj wujka :goog: "jak używać gparted"
Awatar użytkownika
latirro
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 14 maja 2009, 13:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Wątpliwość związana z partycjonowaniem dysku

Post autor: latirro »

jesli na dysku masz jedna partycje to musisz ja usunac a z powstalej niewykorzystanej przestrzeni utworzyc odpowiednie partycje, ich opisy, jakie wielkosci, systemy plikow masz jasno opisane w poradnikach, jesli czegos nie rozumiesz to postaraj sie doczytac co jest czym lub pytaj tutaj jesli naprawde czegos nie zrozumiesz. na YT chyba widzialem jakis filmik jak partycjonowac dysk pod linuksa, poszukaj, obejrzyj, poczytaj a dasz sobie rade. Wazne abys wiedzial co robisz a w tej chwili troche z tym ciezko, pozdrawiam
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Wątpliwość związana z partycjonowaniem dysku

Post autor: marcin1982 »

A mógłbyś generalnie pokazać najpierw zrzut ekranu z uruchomionym programem GParted albo innym do zarządzania dyskami, a także podać wynik polecenia z livecd, najpierw:

Kod: Zaznacz cały

sudo su
potem

Kod: Zaznacz cały

fdisk -l
Tam jest małe L jak Licheń.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości