Jak uruchomić plik z rozszerzeniem run przez terminal domyślnie?

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
RudzielecPL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 29 gru 2012, 18:03
Płeć: Mężczyzna

Jak uruchomić plik z rozszerzeniem run przez terminal domyślnie?

Post autor: RudzielecPL »

Witam, otóż mój problem polega na tym ,że kiedy miałem Ubuntu 12.04 i uruchamiałem pliki z rozszerzeniem .run moim oczom ukazywało się okno dialogowe ,w którym mogłem kazać mu uruchomić się poprzez terminal, wtedy uruchamiał się domyślnie jednak aktualnie zaktualizowałem sobie ubuntu do 13.04 i niestety teraz domyślnie uruchamia mi go w edytorze tekstu i teraz czas na moje pytanie ,gdzie mogę ustawić, aby uruchamiało mi ten pliki domyślnie poprzez terminal? Pozdrawiam !
Ostatnio zmieniony 02 maja 2013, 21:26 przez RudzielecPL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lenonek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 195
Rejestracja: 12 lut 2007, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jak uruchomić plik z rozszerzeniem run przez terminal domyślnie?

Post autor: lenonek »

Może poprzzez Usprawnienia Ubuntu (Ubuntu Tweak) > zakładka Zarządzanie > Menedżer typu plików
lub otwierasz jakikolwiek folder w Nautilusie (domyślny menadżer plików) w menu > edycja > preferencje > zakładka zachowanie (behavior) > Executable Text Files
Ubek308
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 574
Rejestracja: 25 maja 2011, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak uruchomić plik z rozszerzeniem run przez terminal domyślnie?

Post autor: Ubek308 »

Rozszerzenia do uruchamiania nic nie mają. To nie windows.

Jesli ten plik jest sensowny to 'chmod 0755 nazwapliku' i po bólu.
Przez sensowny rozumiem ze bedzie cos sensownego robił.
Mozna zrobic 'chmod 0755 obrazek.jpg' i go uruchomic ale trudno sie spodziewac pozytywnych rezultatow.
infort
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 204
Rejestracja: 19 paź 2010, 02:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jak uruchomić plik z rozszerzeniem run przez terminal domyślnie?

Post autor: infort »

Po pierwsze sprawdź, czy nie masz przypisanego typu .run do edytora, skoro piszesz, że ci otwiera to w edytorze. Jesli nie masz, a pliki .run są rozpoznawalne jako tekstowe to w preferencjach nautilusa jest ustawienie (karta Zachowanie) co ma z tym zrobić - wybierz odpowiednią opcję (edytor, terminal lub pytanie za każdym razem). Oczywiście to nie zadziała, jeśli plik .run nie będzie miał praw wykonywania i nie zostanie rozpoznany jako tekstowy. Ponieważ w linuksie rozszerzenie nie ma znaczenia, plik .run może być zarówno binarką jak i skryptem shella.
Toshiba C850 i3-3210M 4GB RAM, Intel HD4000, Ubuntu 14.04
Samsung N145 Lubuntu 14.04

www.bezpieczneubuntu.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości