Jak ograniczyć zasoby udostępniane użytkownikowi (rozmiary /home, dostępna pamięć RAM, szerokość łącza)?

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Avarentis
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 01 gru 2012, 23:48
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME

Jak ograniczyć zasoby udostępniane użytkownikowi (rozmiary /home, dostępna pamięć RAM, szerokość łącza)?

Post autor: Avarentis »

Witam,
w ramach projektu na uczelni mamy się "pobawić" w administratorów sieci.
Jedno z zadań to ograniczanie uprawnień użytkowników. W związku z tym mam pytania:
czy w Ubuntu 12.04 LTS jest możliwość ograniczenia wielkości katalogu Home do np. 5GB?
jeżeli tak, to jak?
i drugie: czy można ograniczyć użytkownikowi takie rzeczy, jak: dostępną pamięć RAM czy szerokość łącza? To tak z ciekawości
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Ograniczanie użytkownika

Post autor: k2cl »

Czy w ramach tego projektu na uczelni nie powinniście wykazać się odrobiną kreatywności i samodzielnie poszukać rozwiązań?

Jeśli chodzi o ograniczenia miejsca dostępnego dla użytkownika, służy do tego quota.
Gdybyś chciał ustalić limity wykorzystania pamięci RAM, proponuję skorzystać z cgroups.
Ograniczanie szerokości łącza można zrealizować na wiele sposobów, punktem wyjścia będzie odpowiednia konfiguracja iptables.
Avarentis
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 01 gru 2012, 23:48
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Ograniczanie użytkownika

Post autor: Avarentis »

Dziękuję.
Nie jestem na tyle zaznajomiony z Linuxem, ale dzięki Tobie wiem od czego zacząć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości