Zabezpieczenie danych przed wymianą systemu

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
wojkal
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 14 cze 2014, 11:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Zabezpieczenie danych przed wymianą systemu

Post autor: wojkal »

Witam,

Jest to mój pierwszy post na tym forum, mam nadzieję że trafiłem z wyszukiwarką na odpowiedni temat.

Obecnie posiadam ubuntu 13.10 lecz chciałbym zainstalować obok ubuntu 13.10 windowsa 7. Pytanie mam apropo backupu, ponieważ ostatnia moja próba dokonania czegoś takiego skończyła się kasacją bardzo ważnych danych (jeśli nigdy nie robiłeś backupów to zaczniesz je robić...). Mam pytanie - jak mogę sobie dane zabezpieczyć przed ewentualnym utracieniem ich? Dla mnie nie będzie problemem ponowna instalacja ubuntu 13.10, tylko bardzo zależy mi na moich obecnych danych.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Zabezpieczenie danych przed wymianą systemu

Post autor: xxx666xxx »

wojkal pisze:(...) Mam pytanie - jak mogę sobie dane zabezpieczyć przed ewentualnym utracieniem ich?
Poważnie pytasz? Kopiuj na to co masz pod ręką... jejku no to jest proste!
- Płyty Blu-Ray,DVD,CD...
- karty pamięci...
- Pendrive
- Dyski zewnętrzne lub podpięte przez przejściówkę do USB jakieś stare ATA z blaszaka...
- Dyski sieciowe, "chmury"... Dropbox i inne takie tam...
- Dyskietki 3,5" lub 5,25" :lol:
- Nośniki taśmowe :teeh:
Na to co chcesz byle by ułatwić sobie backup i zabezpieczenie danych. Dla ułatwienia możesz też użyć fajne narzędzie jakim jest Redo Backup&Recovery wspaniałe narzędzie nawet do wykonania kopii bezpieczeństwa całego systemu z katalogami domowymi... osobiście intensywnie tego używam przed drastycznymi działaniami na komputerze.
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
wojkal
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 14 cze 2014, 11:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Re: Zabezpieczenie danych przed wymianą systemu

Post autor: wojkal »

O właśnie o takie narzędzie mi chodziło :)

A co do kopii bezpieczeństwa, czy muszę ją zgrywać na obraz, który odpalę potem z USB/CD? Czy mogę po prostu trzymać w jakiegoś swojego rodzaju archiwum? I ile by taki backup ważył przy założeniu że potrzebować będę z całego dysku do tej pory jakieś 12 GB?
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Zabezpieczenie danych przed wymianą systemu

Post autor: xxx666xxx »

Redo Backup trochę kompresuje dane z tego co zauważyłem... tworzy on taką strukturę plików:

Obrazek

Tutaj jest przygotowany Backup partycji "/" na partycji "/home" (punkt montowania "/" oraz "/home" mam jako osobne partycje) w razie jakiegoś poknocenia podczas kombinacji na Debianie przywracam sobie z Backupu wybierając w Redo Backup plik "debian7.backup" i dalej narzędzie samo sobie poradzi i przywróci jak trzeba wraz z sektorem MBR i Grubem (w redo Backup musisz zaznaczyć, że chcesz także wpiąć do obrazu backupu sektor MBR w którym jest Grub).

Tu zadanie dla matematyków by obliczyć w jakim stopniu kompresuje dane... bo wg. GParted zainstalowany na dysku u mnie Debian (sam system+dodatkowe programy w systemie) na partycji "/" zajmuje 7.82GB podczas gdy gotowy obraz backupu z Redo Backup na partycji "/home" zajmuje 3,3GB...
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie danych przed wymianą systemu

Post autor: enedil »

xxx666xxx pisze:Tu zadanie dla matematyków by obliczyć w jakim stopniu kompresuje dane... bo wg. GParted zainstalowany na dysku u mnie Debian (sam system+dodatkowe programy w systemie) na partycji "/" zajmuje 7.82GB podczas gdy gotowy obraz backupu z Redo Backup na partycji "/home" zajmuje 3,3GB...
3.3 / 7.82 = ?
3.3 / 7.82 = 0,42199 = 42,199 %
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości