Przywrócenie stanu fabrycznego

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Awatar użytkownika
tox
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 06 lip 2014, 22:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04

Przywrócenie stanu fabrycznego

Post autor: tox »

Witajcie, jestem nowym użytkownikiem ubuntu i dopiero się uczę i niestety chciałem zbyt wiele od siebie i w ciągu tygodnia zasyfiłem system. Dlatego chciałbym go przywrócić do stanu początkowego czyli czysty ubuntu taki jak zaraz po instalacji. Niestety nie znalazłem rozwiązania w sieci (być może źle szukałem) także liczę na waszą pomoc. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przywrócenie stanu fabrycznego

Post autor: Jusko »

Linux to nie Windows - jak się pokręciło, to się da odręcić ;-) Rozwiń może problem, tak będzie szybciej - namodziłeś coś z konfiguracją środowiska, może pokompilowałeś masę programów i je poinstalowałeś, a teraz nie wiesz jak usunąć? Zamiennie poinstalowałes aplikacje i nie wiesz teraz, jak za jednym rzutem je odinstalować?

Takie całkowite przywracanie, to da się osiągnąć, jeśli robiłeś wczesniej obraz dysku, bo nawet przywracanie systemu w Windows nie działa dokładnie tak, jak byś chciał (w 8 istnieje opcja refreshu jako takiego). Opisz dokładniej czego oczekujesz, przywróć obraz dysku albo reinstaluj system. Z tym, że najlepiej, abyś po prostu opisał lepiej, po jakich operacjach nabrudziłeś sobie w systemie. Skoro coś tam robiłeś - pewnie wystarczy to odkręcić :-) To nie Windows, że czasem lepiej dla spokoju, po prostu trzasnąć reinstall ;-)

PS: niczym się nie przejmuj - chyba każdy na początku parę razy wyłożył system, nim nauczył się tego i owego ;-) Szczególnie zapędzając się jako root lub nadużywając sudo ;)
Awatar użytkownika
tox
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 06 lip 2014, 22:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04

Re: Przywrócenie stanu fabrycznego

Post autor: tox »

dzięki za odpowiedź chyba będzie lepiej dla mojej edukacji jak zacznę to odkręcać :)
Więc tak jak przewidziałeś jak opętany zainstalowałem jakieś programy (z tym, że nie mam pewności czy to one zamulają mi system) kilka razy bez powodzenia grzebałem ze środowiskiem graficznym i niestety nie pamiętam co instalowałem. Po ostatniej próbie zmiany środowiska udało się osiągnąć cel, lecz system zaczął mocno zamulać tzn długie ładowanie i lekkie zawieszenia.
Awatar użytkownika
MonaLu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 114
Rejestracja: 23 cze 2010, 17:27
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Przywrócenie stanu fabrycznego

Post autor: MonaLu »

Co instalowałeś, to banalnie możesz sprawdzić w historii Centrum Oprogramowania. A POTEM ja zawsze polecam BleachBit, albo odpowiednie polecenia w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get autoclean
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoremove
, choć szczerze to nie wiem, czy odmulają system. A potem jeszcze możesz sobie sprawdzić w Synapticu, czy coś nie zostało (ja np. testowałam xfce i pomimo czyszczenia i dokładnego usuwania on się wciąż proponował przy logowaniu. Po jakimś czasie się kapnęłam, że jeszcze jakieś paczki się ostały, w Synapticu łatwo je znaleźć.
Specjalistka od automagicznej samonaprawy sprzętu. ;)

#Bywają takie chwile w życiu człowieka, kiedy żadne radio nie gra jego ulubionej piosenki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 111 gości