Straciłem uprawnienia administratora

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Orleander
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2014, 14:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity

Straciłem uprawnienia administratora

Post autor: Orleander »

Witam,
od niedawna jestem nowym użytkownikiem Ubuntu oraz tego forum. Szczerze mówiąc, instalując Ubuntu spodziewałem się, że wkońcu coś mi się sypnie(czy raczej ja coś zepsuję), ale nie sądziłem że stanie się to tak szybko.
Z góry uprzedzam, że googlowałem mój problem i natrafiłem na ten temat:
viewtopic.php?t=171267
jednak on nie rozwiązuje mojego problemu(w moim przypadku na nowo utworzonym koncie występuje ten sam problem co na używanym). Próbowałem również poszukać na anglojęzycznych portalach rozwiązania, ale chyba nie potrafię odpowiednio sformułować problemu.
Do rzeczy:
Dziś przy próbie zainstalowania z Centrum Oprogramowania Ubuntu gry Warmux, dostałem błąd o treści:

Kod: Zaznacz cały

Niestety nie wolno Tobie wykonać tej operacji.
Brak uprawnień do wykonania tej operacji.
po rozwinięciu szczegółów:

Kod: Zaznacz cały

org.freedesktop.PolicyKit.Error.Failed: ('system-bus-name', {'name': ':1.119'}): org.debian.apt.install-or-remove-packages
Próbując rozwiącać problem za pomocą postów wyżej wymienionego tematu zauważyłem również, że kłódka w panelu dodawania nowego użytkownika jest "nieklikalna", mimo że moje konto posiadało wówczas Typ konta: administrator.
Dlaczego posiadało?
Bo próbowałem usunąć moje konto z grupy sudo i na nowo dodać, lecz to już jest niemożliwe. Straciłem uprawnienia do korzystania z programu sudo:

Kod: Zaznacz cały

bartek@linux:~$ sudo adduser bartek sudo
[sudo] password for bartek: 
bartek nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony.
Próbowałem zatem zalogować się na konto roota, jednak - mimo że hasło doskonale pamiętam i wcale go nie zmieniałem, dostaję błąd uwierzytelnienia:

Kod: Zaznacz cały

bartek@linux:~$ su root
Hasło: 
su: Uwierzytelnienie się nie powiodło
Także straciłem chyba uprawnienia administratora bez których nie mogę ani nic zainstalować, ani zaktualizować systemu ani kompletnie nic - zaznaczam, że jestem jedynym użytkownikiem komputera(laptopa). Chyba zresztą, sami wiecie jak konto administratora jest ważne. :(

Znam zasadę że jeden problem = jeden temat, ale wydaje mi się, że to co poniżej opisze jest powiązane z tym co opisałem powyżej. Dlaczego?
Bo zaczęło się pojawiać mniej więcej od tej samej pory.
Mianowicie:
Nie mogę wyłączyć/zrestartować komputera z środowiska graficznego (guziczek w górnym prawym rogu -> Wyłącz... -> Restartuj/Zamknij). Muszę to robić za pomocą shutdowna i reboota, co nie jest wygodne. W każdym razie oczekuję od systemu, żeby był sprawny.
Mało tego: przy starcie systemu ciągle pojawia mi się komunikat "Problem detect". Niestety, nie potrafię stwierdzić czego dotyczy, gdyż nie zawiera żadnych szczegółów, a do wyboru mam tylko przyciski Anuluj i Zgłoś błąd...
Program "Usprawnienia Ubuntu" nie chce mi się odpalić. Ot tak, po prostu, pojawia się na chwile przeźroczysta ramka i znika. Żadnego komunikatu.
Mam wrażenie, że to wszystko dotyczy właśnie braku dostępu do narzędzi administracyjnych systemu.

W Linuksie jestem kompletnie zielony. Chciałem go wypróbować i osiąść w nim na stałę(nie mam obok Windowsa. Ubuntu to jedyny system na tym laptopie) bo tyle się o nim mówi, że niezawodny etc.
I rzeczywiście, niezawodny jest... jak się umie z niego korzystać. Ja widocznie coś naskrobałem i teraz nie potrafię samemu tego odkręcić.
Czy czeka mnie reinstall systemu?(mam nadzieję, że jest jakieś inne wyjście)
Liczę na pomoc, dziękuję i pozdrawiam,
Bartek.

EDIT:
Poradziłem sobie z programem sudo i TEORETYCZNYM przywróceniem administratora(w sensie, mam teraz tylko napisik "Typ konta: Administrator" i działa mi sudo) poprzez dodanie do pliku /etc/sudoers po

Kod: Zaznacz cały

#Users privileges (...)
Linijki

Kod: Zaznacz cały

bartek ALL=(ALL:ALL) ALL
Jednak główny problem nadal występuje.
Nie mogę nic zrobić(poza terminalem) jako administrator. Nawet nie mogę wyłączyć/zrestartować komputera!
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Straciłem uprawnienia administratora

Post autor: enedil »

Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Awatar użytkownika
rob006
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 417
Rejestracja: 28 paź 2007, 23:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Straciłem uprawnienia administratora

Post autor: rob006 »

Do jakich grup aktualnie jest przypisany twój użytkownik? Próbowałeś dodać się ponownie do grupy sudo?
Orleander
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2014, 14:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity

Re: Straciłem uprawnienia administratora

Post autor: Orleander »

@enedil
Zastosowałem się do obu podanych rad na załączonej stronie. Niestety, nic nie pomogło.

@rob006

Kod: Zaznacz cały

bartek : bartek adm cdrom sudo dip plugdev lpadmin sambashare
Tak, próbowałem. Próbowałem nawet utworzyć nowego użytkownika i przypisać go do grupy sudo - bez skutku.
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Straciłem uprawnienia administratora

Post autor: enedil »

Orleander pisze:@enedil
Zastosowałem się do obu podanych rad na załączonej stronie. Niestety, nic nie pomogło.
Oczywiście, uruchomiłeś ponownie system?
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Orleander
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2014, 14:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity

Re: Straciłem uprawnienia administratora

Post autor: Orleander »

Jak najbardziej, zarówno po dodaniu do programów startowych, jak i po aktualizacji Centrum.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Straciłem uprawnienia administratora

Post autor: bear7 »

Orleander pisze: Próbowałem zatem zalogować się na konto roota, jednak - mimo że hasło doskonale pamiętam i wcale go nie zmieniałem, dostaję błąd uwierzytelnienia:

Kod: Zaznacz cały

bartek@linux:~$ su root
Hasło: 
su: Uwierzytelnienie się nie powiodło
Uprawnienia administratora i konto root, to nie jest jedno i to samo. Podczas instalacji systemu tworzysz konto administratora i musisz mu nadać hasło. Domyślnie, w Ubuntu, konto root jest zablokowane. Jeżeli zatem wcześniej celowo nie odblokowałeś konta root, to powyższej zaprezentowany przez Ciebie przypadek, to właściwa reakcja systemu.

Spróbuj klepnąć w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

sudo su
i gdy zostaniesz zapytany o hasło, podaj swoje hasło administratora. Jaka jest reakcja systemu na powyższe? Jeżeli żaden błąd się nie pojawił, to co zwraca polecenie:

Kod: Zaznacz cały

whoami
Wracając teraz do twojego problemu, czy problem występuje tylko w przypadku GUI, czy w terminalu również jest problem? Co zwraca terminal, gdy klepniesz na przykład:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get udpate
Wrzuć wszystko to, co terminal wypluje.

Pokaż również zawartość pliku sudoers:

Kod: Zaznacz cały

sudo cat /etc/sudoers
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Orleander
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2014, 14:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity

Re: Straciłem uprawnienia administratora

Post autor: Orleander »

@bear7
W Edicie napisałem, że z samym rootem sobie poradziłem :)
Chciałem się zalogować na konto roota po to, żeby przywrócić sobie uprawnienia administratora, wiem że to nie jest to samo.
Gdy wpisze

Kod: Zaznacz cały

sudo su
i po tym oczywiście hasło, nic mi nie wyrzuca poza zmienionym znakiem zachęty, w którym zamiast dolara mam hasha, więc już jest okej. :)

Polcenie

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get update
już normalnie działa.
W Terminalu nie ma problemu.
Jednak problem występuje dalej w GUI.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Straciłem uprawnienia administratora

Post autor: bear7 »

Jak już wcześniej prosiłem, możesz pokazać zawartość pliku sudoers?

Kod: Zaznacz cały

sudo cat /etc/sudoers
Pokaż również zawartość pliku /etc/pam.d/lightdm:

Kod: Zaznacz cały

cat /etc/pam.d/lightdm
EDIT:

Sprawdź ten sznurek: http://ubuntugenius.wordpress.com/2013/ ... yback-etc/
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości