Instalacja Ubuntu, szyfrowanie dysku...

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
mlody321
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 06 paź 2015, 11:08
Płeć: Mężczyzna

Instalacja Ubuntu, szyfrowanie dysku...

Post autor: mlody321 »

Witam, jestem nowy, zielony chce zmienic system na Ubuntu... czytalem przewodnik po ubuntu, który znalazłem na tej stronie... i mam pytanie... bo doszedłem do instalacji do tematu szyfrowania danych i tam pisze, ze to moze spowolnic prace procesora ok. 5%...i pytanie czy szyfrowac czy nie? czy to duzo czy nie?
to jest laptop. i3, 8gb ramu i jakis geforce 820m chyba - dedykowana

i drugie pytanie rozchodzi sie o:
"Opcja „Zamazanie pustej przestrzeni dysku” powoduje, że niewykorzystywana, wolna przestrzeń
dysku zostanie nadpisana losowymi danymi. Taka operacja znacznie utrudnia potencjalnym włamy-
waczom odczytanie twoich danych. Miej na uwadze, że zamazywanie pustej przestrzeni może trwać
bardzo długo, w zależności od tego, ile miejsca przeznaczysz na Ubuntu."

Wczesniej czytalem, ze dobrze zrobic ok 20gb dla Ubuntu, chcialem zrobic 50gb (na aplikacje czy cos) bo mam mozliwosc a reszte na jakies dane...
tylko teraz nie za bardzo rozumiem... bede mial dla ubuntu 50gb on zajmie powiedzmy z 10gb i zamaze ta pusta przestrzen (te 40gb?) to juz nie bedzie na te aplikacjie itd.? czy o co kaman? (bo rozumiem ze one sie domyslnie instaluja na tej partycji co system). Czy jak zamaze ta pusta przestrzen to jak bede cos instalowal to ona sie bedzie odmazowywac?:)
heh sory jak glupie pytanie, ale nie ogarniam tego;/

edit:
maly edit bo mi sie przypomnialo jeszcze...
mam win 10 i nie dziala mi ta komenda za bardzo " Confirm-SecureBootUEF"
cza sprawdzic przed instalacja.... i nie mam w opcjach zasilania czegos takiego jak "wlacz szybkie uruchamianie"
czy to mam pominac po prostu? i zrobic partycje podczas instalacji?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu, szyfrowanie dysku...

Post autor: Tomfoc »

1. Zapisywanie danych na zamazanej powierzchni dysku spowoduje kolejne zamazanie istniejących wcześniej danych
2. Obyś tym szyfrowaniem nie narobił sobie kłopotów. Były już na tym i innych forach tematy typu: "Zapomniałem hasło. Jak odzyskać dane?"
mlody321
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 06 paź 2015, 11:08
Płeć: Mężczyzna

Re: Instalacja Ubuntu, szyfrowanie dysku...

Post autor: mlody321 »

Tomfoc pisze:1. Zapisywanie danych na zamazanej powierzchni dysku spowoduje kolejne zamazanie istniejących wcześniej danych
hehe:) ok ale nadal mi to jakos nic nie mowi:P mozna prosciej jakos? zamazywac czy nie zamazywac?:)
I jak spowoduje kolejne zamazanie isniejacych wczesiniej danych? jak tam bylo wolne miejsce? Czy to jest grozne czy o co chodzi? czy moge po prostu zamazac te dane i pozniej sobie normalnie instalowac aplikacje i bedzie wszystko ok?

A co do tego szyfrowania to to jakie klopoty? jesli chodzi o zapomnienie hasla to raczej nie problem... tylko co z tym spadkiem pracy komputera? czy ja to jakos odczuje? czy mozna smialo szyfrowac?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu, szyfrowanie dysku...

Post autor: Tomfoc »

Zamazywanie danych to nic innego jak zapisywanie na nich innych danych (np. samych 0). Robi się to po aby utrudnić odczytanie wcześniejszych danych. Zapisywanie danych użytecznych robi to samo - jedne dane zapisywane są na miejscu wcześniejszych. Zapewne wiesz, że zwykłe usunięcie pliku nie powoduje jego fizycznego usunięcia z dysku. Dysk można porównać do książki. Wydajesz systemowi polecenie usunięcia jakiegoś rozdziału książki a on robi to tylko poprzez zamazanie korektorem odpowiedniego wpisu w spisie treści - nie zamazuje faktycznej treści na kartach. Od tego momentu uważa tę część książki (dysku) za pustą i pozwala na niej zapisywać inne rozdziały.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamazywanie_pliku
Co do szyfrowania - ludzie to robią i żyją. Nie wiem czy 5% to wyczuwalny dla człowieka spadek szybkości.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Instalacja Ubuntu, szyfrowanie dysku...

Post autor: rom »

Nie wiem jak wygląda instalator Windowsa, ale szybkie uruchamianie (Fast Boot) w Windowsie powoduje podczas wyłączania hibernację systemu, a nie jego faktycznie wyłączenie. Z tego powodu, chcąc mieć później dostęp do danych Windowsa spod Ubuntu, otrzymuje się błąd, że system plików jest insecure, czy coś w tym stylu i jest odmowa wejścia. Chcąc mieć dostęp do plików Windowsa z poziomu Ubuntu należy wyłączyć w Windowsie opcję Fast Boot.
także = też
tak że = więc
mlody321
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 06 paź 2015, 11:08
Płeć: Mężczyzna

Re: Instalacja Ubuntu, szyfrowanie dysku...

Post autor: mlody321 »

dzieki tomfoc za odp.
To dane chyba zaszyfruje, najwyzej troche mniej miejsca przeznacze na samo ubuntu jak mowisz ze wszystko bedzie dzialac:)
co do fast boot to znalazlem w biosie i bylo wlaczone - wylaczylem. A co do tego UEFI to znalazlem w biosie tez cos takiego jak:
boot list option - jest ustawione teraz legacy, ale do wyboru mam tez wlasnie to uefi. To chyba dobrze jest zaznaczone:)
Tak wiec niedlugo bede przystepowal do instalalcji:P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 20 gości