Formatowanie/dzielenie dysku z zablokowanymi partycjami.

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Kubczan
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2015, 20:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86_64
Kontakt:

Formatowanie/dzielenie dysku z zablokowanymi partycjami.

Post autor: Kubczan »

Witam, dziś udało mi się nareszcie zainstalować Ubuntu 14.04 .

Najpierw nie mogłem zainstalować obok Win 7 i w ostateczności użyłem opcji podczas instalowania "Wyczyszczenie dysku i zainstalowanie Ubuntu".
Stało się tak, że Ubuntu zainstalowało się na całym dysku, przez co nie zainstaluję Windowsa i nie mam wydzielonej partycji chociażby na przejście w stan wstrzymania. Dysku nie idzie sformatować/podzielić za pomocą GParted. Chciałem też zainstalować Ubuntu jeszcze raz i tym razem z opcją "Użycie innego rozwiązania", ale też nie idzie tego zrobić.

Jestem zielony jak na razie w tym wszystkim, jako że pomysły mi się skończyły piszę z prośbą do Was o pomoc . :) W jaki sposób odblokować te dyski, żeby na spokojnie skorzystać z opcji podczas instalowania "Użycie innego rozwiązania"?

Pozdrawiam !

http://zapodaj.net/1095ff0911e11.png.html
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Formatowanie/dzielenie dysku z zablokowanymi partycjami.

Post autor: rom »

Zainstaluj ponownie. Jednak najpierw wyszukaj jakieś poradniki i przejrzyj kilka.
Z poziomu działającego systemu nie zmodyfikujesz jego partycji. Nie przeniesiesz krzesła, na którym siedzisz. Musisz użyć systemu z płyty lub usb. Masz zaszyfrowany dysk, nie wiem (bo nigdy tak nie miałem), czy rozsądne jest manipulowanie rozmiarem partycji z zaszyfrowanymi danymi. Bo gparted nie będzie wiedział, które bajty przenieść, a które bajty to wolna przestrzeń.
"Wyczyszczenie dysku i zainstalowanie Ubuntu".
Stało się tak, że Ubuntu zainstalowało się na całym dysku,
Stało się tak, jak sobie zażyczyłeś. Teraz mógłbyś powalczyć jeszcze i próbować odzyskać jakieś ważne pliki. W przeciwnym wypadku nie masz już nic do stracenia, i możesz spokojnie przeinstalować wszystko. Generalna zasada to instalacja najpierw Windowsa, potem Ubuntu, bo tak jest prościej.
Podsumowując: najpierw poczytaj poradniki, potem zaplanuj wszystko, a na końcu instaluj.
także = też
tak że = więc
Kubczan
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2015, 20:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86_64
Kontakt:

Post autor: Kubczan »

Dane z windowsa mam zabezpieczone na przenosnym dysku. :) Domyslilem sie, ze tak moze byc tylko jedynym psikusem jaki jest dla mnie nie do przeskoczenia to sa te zaszyfrowane partycje.
Mialem 2 programy do formatowania dyskow i lipa. No nic. Jakos to wymysle. ;)

Dzieki za pomoc, gdyby ktos cos wiedzial to bede wdzieczny za informacje jak sobie z tym poradzic.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Formatowanie/dzielenie dysku z zablokowanymi partycjami.

Post autor: rom »

Może miałeś za dużo partycji podstawowych? Linux obsługuje zazwyczaj maksymalnie 4 przy tablicy partycji DOS. Obejściem jest zrobienie 3 podstawowych i jednej rozszerzonej, wewnątrz tej rozszerzonej można mieć kilka logicznych. Dla Linuksa nieważne na jakiej partycji jest zainstalowany.
także = też
tak że = więc
Kubczan
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2015, 20:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Formatowanie/dzielenie dysku z zablokowanymi partycjami.

Post autor: Kubczan »

Udalo mi sie odblokowac te partycje, poprzez zainstalowanie Ubuntu jeszcze raz za pomoca "Wyczyszczenie dysku i zainstalowanie Ubuntu". To pomoglo odblokowac wczesniejsze partycje, nastepnie sformatowalem dysk za pomoca gparted z USB, zaistalowalem Windows'a jak radziles i na koncu Ubuntu.
Windows'a zainstalowalem na 1 partycji, druga najwieksza przy instalacji Ubuntu podzielilem i wszystko juz dziala. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości