EEE PC 1011 px z win 7

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
papayalex
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 17 wrz 2018, 19:09
Wersja Ubuntu: 18.04

EEE PC 1011 px z win 7

Post autor: papayalex »

Mam laickie pytanie. Nigdy nie używałem jeszcze linuxa ale powiedzmy ze dorosłem do podjęcia tej decyzji.
Kupiłem sobie małego laptopika do tych celów. Ma on wadę że grzeje się i nie da się wyłączyć wifi. A zasięg działania wifi jest bardzo mały tylko do 2 m.
ściągłem sobie "ubuntu-18.04.1-desktop-amd64.iso"
I teraz pytanie co dalej.
Czy mogę zainstalować sobie na Pendrive i używać z pendrive nie uszkadzając win7 na nim ?? (nie wiem czy będę mógł go ponownie zainstalować)
A może jakiś boot który pozwoli wybrać co uruchomić.

Mam nadzieje że nie zrugacie mnie tylko trochę pomożecie. Łopatologia mile widziana.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: EEE PC 1011 px z win 7

Post autor: kobrawerde »

A jaki to model ? .... a ok : EEE PC 1011 ..... możesz zrobić sobie backup systemu Windows / całego dysku lub partycji / programem Clonezilla (darmowy) a potem eksperymentować z jakimiś Distro Linux-a . Na pendrive też są wersje Linux-a nawet dedykowane np. PuppyLinux ale raczej tylko po angielsku i dość trudny dla początkujących ( ale chyba szybszego nie znajdziesz )... a co do innych wersji to szukaj i poczytaj np.
(ranking ok 100 pozycji ) https://distrowatch.com/
1GB / 2GB RAM .... musisz szukać Linux-a na słabsze komputery np. Lubuntu / Antix ( PuppyLinux ale to na USB ) ostatnio sprawdzałem distro Q4OS (oparty na debian-e) działa OK a wersja Trinity desktop ma minimalne wymagania - 300MHz CPU / 128MB RAM / 3GB disk ...ale jest tego sporo szukaj instaluj , sprawdzaj :-)
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: EEE PC 1011 px z win 7

Post autor: Spass »

papayalex, witaj na forum. Osobiście nie polecałbym ci Ubuntu z GNOME na taki sprzęt. Wypróbuj coś lżejszego pokroju tego, co kolega wyżej zaproponował. Ze swojej strony polecę jeszcze Xubuntu, powinno działać dobrze. Na pewno warto przed decyzją o instalacji przetestować Linuksa z pendrive'a w sesji Live, może mój krótki poradnik się przyda: https://xubuntu-pl.neocities.org/porady/sesja-live.html

W zależności jakiej pojemności masz dysk w tym netbooku powinieneś być w stanie spokojnie zmieścić instalację Linuksa obok Windows i wtedy będziesz mógł wybierać na starcie do jakiego systemu chcesz wejść. Jesteś początkujący, więc raczej nie polecam całkowitego usuwania Windowsa. Na to będzie czas później ;) Większość instalatorów pozwala w łatwy sposób wybrać instalację obok Windows (wybierasz wtedy ile miejsca chcesz przeznaczyć na Linuksa).

Ten poradnik nie jest może super świeży, ale sporo rzeczy pozostała bez zmian, więc na pewno parę rzeczy ci się rozjaśni:
https://ubuntu.pl/czytelnia/2014/05/20/ ... usty-tahr/
sudo apt purge snapd
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości