Przesiadka na Linuxa

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
xarx
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 13 lis 2018, 01:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Przesiadka na Linuxa

Post autor: xarx »

Witam wszystkich.
Chciałbym przesiąść się na Linuxa, bo bardzo mi się spodobała wolność od totalitarnych systemów operacyjnych. Muszę zadać jednak kilka pytań na które nie znalazłem trzeźwej odpowiedzi.
1. Czy Lenovo T61 x64 jest kompleksowo obsługiwany przez Linuxa?
2. Jaką dystrybucję wybrać żeby była ładna (kolory), w miarę prosta (łatwe komendy), miała dużo aplikacji (do codziennych zastosowań domowych) i ładnie brzmiała na niej muzyka (podstawowe zastosowanie dla mnie kompa to słuchanie muzyki).
3. Czemu gdy chcę wejść na forum Minta to mam informację o blokadzie? Mieszkam w Domu Pomocy Społecznej i jest tu setka mieszkańców. Wiem co to jest ban, ale dlaczego ja mam cierpieć za cudze grzechy? Czy ktoś mógłby mi w tej sprawie pomóc?

Dziękuję.
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Przesiadka na Linuxa

Post autor: rrico »

2. Linux to bardzo responsywny system, w zasadzie możesz ustawić co chcesz i jak chcesz. Przeglądając dalej forum znajdziesz masę pomocy gdybyś napotkał problemy.
Z prostszych dystrybucji na początek to bym polecił (bo używałem) albo minta albo ubuntu. Są dość łatwe do ogarnięcia (ale też czegoś wymagają) na początek. Komendy są przeważnie dla każdej dystrybucji takie same (zależnie od pochodzenia systemu) także ogarniesz je stopniowo mając styczność z systemem (np. komenda 'man' albo '--help') i wycieczkami po necie. Obsługa multimediów jest możliwa w każdej dystrybucji a priori, dostajesz komplet aplikacji użytkowych (albo można łatwo doinstalować jeżeli chcesz dodać/zmienić) także na pewno będziesz miał coś do odtwarzania muzy, filmów, edycji dokumentów i masy innych aktywności. Dodatkowo możesz wybierać z różnych środowisk graficznych żeby dostosować swój system i narzędzia do niego wg widzimisia.
3. Sytuacja na forum minta jest znana (sam też tak miałem) i została już zgłoszona, także don't panic :), forum będzie (jest) w trakcie przebudowy i mogą się zdarzać takie sytuacje.

edit
Zobacz czy link aktywacyjny nie leży w spamie. Jeżeli nie użyłeś innego nicka i kilku prób zakładania konta na tego samego maila to powinno być ok, admin mówi że problem rozwiązany już jakiś czas temu.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
xarx
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 13 lis 2018, 01:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Przesiadka na Linuxa

Post autor: xarx »

Przepraszam, że temat wisiał bez odpowiedzi, ale już piszę. A Zorin jakim jest systemem? Dużo dobrego o nim słyszałem. Tylko nie ma on ani polskiego forum, ani pomozy żadnej. Czy warto?
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Przesiadka na Linuxa

Post autor: Spass »

Cześć xarx. Zorin OS bazuje na Ubuntu LTS (czyli na stabilniejszej gałęzi), ale jest po prostu nieco inaczej skonfigurowany. Domyślny pulpit bardziej przypomina układ znany z Windows, co dla wielu może być dużym plusem. A jako że bazuje na Ubuntu, większość problemów / spraw można rozwiązać w dokładnie ten sam sposób, te same komendy itd. No i można zainstalować te same aplikacje. Oczywiście można się natknąć na jakiś drobny, specyficzny tylko dla Zorin OS problem. Jak już zauważyłeś, w Polsce Zorin OS nie zebrał wokół siebie wielkiej społeczności, ale pewnie to forum też by się nadało do większości pytań o tenże system.

Generalnie polecam ściągnąć parę dystrybucji, nagrać ISO na jakiś pendrive USB i testować.

Ogólnie na początek polecam wypróbować Ubuntu i systemy na nim bazujące (Mint, elementary OS, Pop!_OS, "smaki" Ubuntu np. Kubuntu i Xubuntu, czy właśnie Zorin OS). Będzie najprościej.
sudo apt purge snapd
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości