Linux i VirtualBox - zmniejszenie zaszyfrowanego dysku z maszyną wirtualną

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
ramsay08
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 11 kwie 2019, 13:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Linux i VirtualBox - zmniejszenie zaszyfrowanego dysku z maszyną wirtualną

Post autor: ramsay08 »

Witam, zainstalowałem u siebie na virtualboxie Xubuntu w wersji 18.04, po instalacji wszystkich niezbędnych programów rozmiar obrazu virtualbox-a wynosi około 11GB, gdzie po odpaleniu systemu pokazuje mi że używane jest około 6.5GB, wiem że przy pomocy virtualboxa mogę użyć opcji --compact i zmniejszyć rozmiar obrazu, problem w tym że podczas instalacji Xubuntu zaszyfrowałem dysk i wszystkie poradniki odnośnie --compact nie przynoszą żadnego skutku, poza rozrostem pliku .vdi do maksymalnych rozmiarów. Poszukuję pomocy z tym problemem, zaznaczę że jestem bardzo zielony jeśli chodzi o systemy Linux-owe, czy można jakoś odszyfrować ten dysk, zrobić --compact a następnie znów go zaszyfrować? Lub czy da radę po prostu zrobić drugą instancję w virtualbox-ie bez szyfrowania, przekopiować wszystkie pliki, zrobić --compact, a następnie znów przekopiować na zaszyfrowaną instancję w vb? Głównym moim problemem jest to, że po prostu potrzebuję mieć włączone szyfrowanie na tym obrazie. Jeśli któraś z tych opcji jest możliwa, lub jakaś inna, prosiłbym o pomoc.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości