Ubuntu czy Deepin dla programisty PHP

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
lunatyk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwie 2019, 21:05
Wersja Ubuntu: 19.04

Ubuntu czy Deepin dla programisty PHP

Post autor: lunatyk »

Dzień dobry wszystkim, jestem nowym użytkownikiem. Jeśli to zły dział proszę o przeniesienie :)

Za miesiąc robię przesiadkę na Linuxa. Mam małe doświadczenie z Ubuntu, jednak większość czasu korzystałem z Windowsa. Jestem programistą PHP, konkretnie Laravel. Ostatnio moją uwagę przyciągnęła dystrybucja Deepin. Dużo osób ją chwali, jednak pochodzi z Chin, co nie wzbudza mojego zaufania, nie ma tak licznego community jak Ubuntu, no i nieco trudniej wygrzebać jakiś poradnik w Internecie. Jakie jest wasze zdanie na temat tej dystrybucji? Warto się w nią pakować jeśli chodzi o zastosowania "półprofesjonalne"? Zależy mi na dobrym wsparciu, stabilności i estetyce.
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu czy Deepin dla programisty PHP

Post autor: Hwiparam »

https://www.youtube.com/watch?v=wcdquhB6hT8&t=315s
Dystrybucję wybierasz taką, jaka ci najbardziej pasuje, kwestia indywidualna. Chociaż jeśli zależy ci na wsparciu dla początkujących, to chyba jednak lepiej bierz Ubuntu, żebyś potem nie był tym Deepinem rozczarowany. Niezbędne oprogramowanie (IDE czy czego tam używasz do tego programowania) zapewne można zainstalować na KAŻDEJ desktopowej dystrybucji, co wyłożył już koleś na podlinkowanym przeze mnie filmiku. Sama dystrybucja tak naprawdę nie ma jakiegoś kolosalnego znaczenia, możesz na Ubuntu zainstalować środowisko graficzne z Deepina i też powinno działać.
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4677
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu czy Deepin dla programisty PHP

Post autor: jacekalex »

Zdecydowanie Debian.

Ubuntu, Mint czy Deepin to są albo klony Debiana albo klony klonów Debiana.

Fundamentem Buntu i Deepina jest właśnie Debian. ;-)

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Ubuntu czy Deepin dla programisty PHP

Post autor: lcoyote »

lunatyk pisze: 21 kwie 2019, 21:15 Dzień dobry wszystkim, jestem nowym użytkownikiem. Jeśli to zły dział proszę o przeniesienie :)

Za miesiąc robię przesiadkę na Linuxa. Mam małe doświadczenie z Ubuntu, jednak większość czasu korzystałem z Windowsa. Jestem programistą PHP, konkretnie Laravel. Ostatnio moją uwagę przyciągnęła dystrybucja Deepin. Dużo osób ją chwali, jednak pochodzi z Chin, co nie wzbudza mojego zaufania, nie ma tak licznego community jak Ubuntu, no i nieco trudniej wygrzebać jakiś poradnik w Internecie. Jakie jest wasze zdanie na temat tej dystrybucji? Warto się w nią pakować jeśli chodzi o zastosowania "półprofesjonalne"? Zależy mi na dobrym wsparciu, stabilności i estetyce.
======
Zajrzyj tutaj https://www.rosalinux.ru/en/home-2/
to dystrybucja oparta na Red Hat Enterprise (spolszczona) i według mnie (troszkę tych różnych dystrybucji przerobiłem) bardziej stabilne (pakiety rpm) niż dystro oparte na pakietach deb. Ta stabilność -to też tylko z autopsji bo w debianowych dystro łatwiejsza jest konfiguracja (a Ty jesteś początkujący w Linux)
Jednak jak już zaplanujesz działać na dystrybucjach opartych na debianie - to radziłbym po prostu wybrać Debiana a nie coś co pochodzi od debiana.
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości