Wolny system, błędy "Not signed with a trusted key"

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Coristo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 18 lip 2019, 06:48
Płeć: Mężczyzna

Wolny system, błędy "Not signed with a trusted key"

Post autor: Coristo »

Witam po raz pierwszy! :)

Straciłem już nadzieję i byłem zmuszony wrócić do Windowsa, żeby móc normalnie pracować, ale może ktoś będzie uprzejmy mi pomóc, i będę mógł wrócić do Ubuntu ;)

Pacjentem jest Asus Nitro 5, z zainstalowanym Ubuntu 18.04
System został zainstalowany jako jedyny po uprzednim sformatowaniu dysku i pozbyciu się Windowsa.

Niedługo po instalacji system zaczął się bardzo wolno uruchamiać. Bardzo wolno.
Uruchomiłem go w trybie konsolowym i zaraz po logowaniu moim oczom ukazał się błąd:
[102128.378151] PKCS#7 signature not signed with a trusted key
[102128.378151] PKCS#7 signature not signed with a trusted key

Błąd powtarzał się coraz częściej. Tu na forum znalazłem informację o konieczności zaktualizowania sterowników nvidii.
Zgodnie z opisem zainstalowałem potrzebne składniki, uruchomiłem ponownie komputer i...już się nie włączył.

'Started bpfilter Initialize hardware monitoring sensors.crashed before the ppp link was shut down....'

Uruchomiłem recovery i w trybie tekstowym usunąłem wszystkie aktualizacje sterowników, jednak to nie pomogło.

Uznałem, że jako świeżak coś namieszałem, a z uwagi na małą ilość danych na dysku postawiłem system raz jeszcze.
Tym razem błąd '[102128.378151] PKCS#7 signature not signed with a trusted key' pojawił się już przy pierwszym uruchomieniu.

System uruchamiał się kilka minut (mówimy o nowym komputerze), po zalogowaniu potrzebował kolejnych kilku na rozpoczęcie pracy, zdarzało się, że w czasie pracy miał freeza na minutę lub dwie.

Spotkałem się z opinią, że może to być uszkodzony hardware, ale staram się nie dopuszczać do siebie takiej myśli zwłaszcza, że producent nie wspiera systemów innych niż windows i w d.... ma moje problemy.
Zdaję sobie sprawę, że winnym wolnego uruchamiania może być dysk hdd, jednak nie wierzę, żeby było to aż tak duże opóźnienie no i sam dysk nie powodowałby błędów...

Za pomoc stawiam piwko przy pierwszej możliwej okazji! :-D
Awatar użytkownika
arecki
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 747
Rejestracja: 17 lis 2018, 09:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 44 Bronson Lane Hensonville

Re: Wolny system, błędy "Not signed with a trusted key"

Post autor: arecki »

Sprawdź przy wyłączonym secure boot.
Awatar użytkownika
ffatman
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 182
Rejestracja: 20 sie 2007, 07:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Wolny system, błędy "Not signed with a trusted key"

Post autor: ffatman »

1. Zmień nvidia na nouveau (w synaptiku, np.).
2. Sprawdź na stronie Nvidii jakie są właściwe sterowniki dla twojego GPU i takie z (np.) synaptika zinstaluj.
3. Sprawdź w czasie instalacji czy dkms i stery nvidii obsługują twoje jądro. (Wszelkie zmiany przeprowadzam w terminalu, to widzę.)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 100 gości