Instalowanie Linuksa bez użycia DVD, pendrive itp.

Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Instalowanie Linuksa bez użycia DVD, pendrive itp.

Post autor: Tomfoc »

Znalazłem opis instalowania Linuksa z pliku .iso znajdującego się na dysku. Może się to przydać w sytuacji, gdy chcesz zainstalować kolejną dystrybucję Linuksa a nie masz pod ręką płyty DVD, pendrive-a itp. Kolejność czynności jest następująca:
- należy zainstalować pakiet o nazwie grml-rescueboot (jest on obecny w repozytorium)

Kod: Zaznacz cały

sudo apt install grml-rescueboot
- obraz .iso wybranej do zainstalowania dystrybucji należy skopiować/przenieść do pustego katalogu /boot/grml, który został utworzony podczas instalowania w/w pakietu, pamiętając, że należy robić to po uzyskaniu praw administratora
- następnie trzeba zmusić GRUB-a aby dodał skopiowany obraz .iso do swego menu wyboru

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub
- ostatnia czynność to restart kompa i wybranie z menu GRUB-a nowej pozycji, czyli naszego obrazu .iso.

Korzystałem z tego źródła: https://mintguide.org/tools/881-install ... drive.html Autor informuje, że nie zawsze ta metoda działa. Ja sprawdziłem na Ubuntu 18.04.1 i Mint 19.1 - działa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja i konfiguracja systemu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości