Dodanie Dysku Google do menedżera plików Thunar

Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 168
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: Xfce
Kontakt:

Dodanie Dysku Google do menedżera plików Thunar

Post autor: Spass » 18 lip 2018, 18:53

W wolnej chwili stworzyłem prosty poradnik dla początkujących - Dodanie Dysku Google do menedżera plików Thunar, może komuś się przyda. Napisany dla użytkowników Xubuntu, ale użytkownicy Ubuntu MATE / Lubuntu może też skorzystają. Poradnik znajduje się tutaj: https://xubuntu-pl.neocities.org/porady ... oogle.html

Ale żeby nie było, że "reklamuję" tylko swoją stronę, całość poniżej.
Konstruktywna krytyka jak zwykle mile widziana.
_________________________________________________________________

W tym poradniku pokażemy jak w Xubuntu dodać szybki dostęp do naszego Dysku Google bezpośrednio w programie Thunar (jest to domyślny menedżer plików w Xubuntu). Będziemy mogli przeglądać nasze pliki i foldery przechowywane w chmurze, z możliwością zarówno ich odczytu jak i zapisu. Aby to osiągnąć, skorzystamy z implementacji systemu plików FUSE i niezbędny będzie do tego program Google Drive OCamlFUSE. Znaczna większość procesu będzie polegała na wpisaniu odpowiednich poleceń w naszym emulatorze terminala. Oczywiście najprościej będzie kopiować je z tego poradnika i wklejać w terminalu skrótem Ctrl+Shift+V lub z menu Edycja > Wklej.

Instalacja pakietu z PPA

Niezbędny pakiet google-drive-ocamlfuse nie jest obecny w oficjalnych repozytoriach i musimy zainstalować go z dodatkowego repozytorium PPA twórcy pakietu. Nie jest to skomplikowane, po prostu wykonaj w terminalu poniższe trzy polecenia. Po wykonaniu pierwszego zostaniemy poproszeni o podanie naszego hasła użytkownika, następnie musimy potwierdzić dodanie nowego repozytorium pakietów klawiszem Enter.

Kod: Zaznacz cały

sudo add-apt-repository ppa:alessandro-strada/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install google-drive-ocamlfuse
Uruchomienie i konfiguracja

Żeby Google zezwoliło nam na dostęp do Dysku, musimy naszą aplikację autoryzować poniższym poleceniem. Powinna zostać otwarta w przeglądarce internetowej strona z wymaganiem potwierdzenia autoryzacji dla "gdfuse". Postępuj zgodnie z instrukcjami widocznymi na ekranie. Na końcu powinniśmy zobaczyć stronę z komunikatem "The application was successfully granted access. Please wait for the client to retrieve the authorization tokens."

Kod: Zaznacz cały

google-drive-ocamlfuse
Możemy już zamknąć stronę autoryzacji. Teraz musimy utworzyć folder, do którego będziemy montować nasz Dysk Google. W poniższym przykładzie będzie to folder o nazwie Dysk Google znajdujący się w naszym głównym katalogu użytkownika. Następnie zamontujemy do niego nasze pliki z chmury.

Kod: Zaznacz cały

mkdir ~/'Dysk Google'
google-drive-ocamlfuse ~/'Dysk Google'
Od teraz powinniśmy widzieć zamontowany przez nas Dysk. Otwórz menedżer plików i sprawdź zawartość folderu Dysk Google. Powinien być również widoczny skrót o nazwie "Dysk Google" w lewym panelu menedżera. Spróbuj skopiować lub utworzyć tam jakiś niewielki plik i zobacz czy będzie on widoczny na stronie drive.google.com (pamiętaj, że przesyłanie plików i synchronizacja Dysku Google może zająć krótką chwilę)

Odmontowanie Dysku Google

Nasz Dysk Google możemy w razie potrzeby odmontować następującym poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

fusermount -u ~/'Dysk Google'
Uruchamianie na starcie systemu

Jeśli chcemy, żeby nasz Dysk Google był montowany automatycznie na starcie systemu, musimy dodać odpowiedni wpis w ustawieniach "autostartu". Otwórz ustawienia 'Sesja i uruchamianie', przejdź do zakładki Uruchamiane programy i kliknij przycisk Dodaj na dole okna. Pojawi się małe okno dodawania programu, w polu Nazwa wpisz np. "Montowanie Dysku Google", pole Opis jest opcjonalne, najważniejsze jest pole Polecenie - wpisz tam poniższe polecenie i potwierdź OK.

Kod: Zaznacz cały

sh -c "google-drive-ocamlfuse ~/'Dysk Google'"
Jeśli będziemy chcieli później zrezygnować z automatycznego montowania na starcie i montować Dysk ręcznie za pomocą komendy, wystarczy odznaczyć dodany przez nas wpis z listy Uruchamiane programy.

Odnośniki i źródła

Strona projektu na GitHub - https://github.com/astrada/google-drive-ocamlfuse
Repozytorium PPA na Launchpadzie - https://launchpad.net/~alessandro-strad ... ubuntu/ppa
_____________________________________
"Bosy, ale dumny, wychodzę z Babilonu."
Polska społeczność Xubuntu - odwiedź link do strony WWW z mojego profilu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości