[HOWTO] konwersja filmów na telefon - .3gp

frytek
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 330
Rejestracja: 06 sty 2006, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

[HOWTO] konwersja filmów na telefon - .3gp

Post autor: frytek »

Piszę to How To, bo chciałem obejrzeć sobie film na telefonie i za długo szukałem w sieci tego, co jest bardzo blisko. ;(

W necie najłatwiej jest znaleźć dwa programy konwertujące pod Linuksa: 3gpwiz oraz 3gpconverter, ale oba są nakładkami na ffmpeg. Ale problem jest taki, krótko mówiąc, że kodeki używane w standardzie 3gp są objęte patentami, w których maczają palce producenci telefonów. I w związku z tym, ubuntowa wersja ffmpeg po prostu nie jest w stanie prawidłowo zakodować filmu 3gp tak, aby można go było odtworzyć na telefonie. Objawia się to tym, że pole informacyjne o wspieranym formacie audio w programie 3gpconverter jest puste.

Wiele stron posiada nieaktualne linki, albo recepty, które może działały w starszych wersjach Ubuntu, ale obecnie już nie. Poniżej przedstawiam więc, co zrobiłem na Ubuntu 7.10, aby wreszcie móc obejrzeć film na Nokii, konkretnie na modelu 3110 Classic.

Mamy dwie możliwości:
1. Instalację pakietu, który jest niezgodny z avidemuksem, i spowoduje jego usunięcie z systemu:

dodajemy do repozytorium w /etc/apt/sources.list (tak w zasadzie, to na moment instalacji po prostu wstawiłem tylko tę jedną linię):

Kod: Zaznacz cały

deb http://www.debian-multimedia.org stable main
uaktualniamy:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get update
po czym instalujemy podpis pakietów:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install debian-multimedia-keyring
i instalujemy właściwy pakiet:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install ffmpeg
Jeśli teraz w sieci znajdziemy, zainstalujemy i uruchomimy nakładkę 3gpconverter, to w polu Audio codecs znajdziemy informację, że ffmpeg wspiera kodeki amrnb. Jeśli ffmpeg jest w niewłaściwej wersji, pole będzie puste.

Niestety, jak wspomniałem, w tym momencie nie możemy w systemie używać programu avidemux, ale za to możemy do woli rzeźbić w linii polecenia konwersji, zmieniając opcje (linia polecenia do konwersji podana jest poniżej) - jeśli ktoś lubi eksperymenty.

2. Druga możliwością jest pobranie i rozpakowanie programu stąd:
http://www.miksoft.net/products/mmc-lin.tar.gz
Jest to graficzna nakładka, do której jest dołączony gotowy ffmpeg w pełnej wersji.
Uwaga: ten program działa, ale używasz go na własną odpowiedzialność. Nie wiem jak jest z jego legalnością?

I, ponieważ takie programiki mają tendencję do znikania z sieci, to może ktoś chciałby potrzymać go u siebie na jakimś serwerze i dopisać adres w tym wątku?

=====

Dla formalności podam jeszcze linię poleceń dla konwersji do 3gp sposobem 1, która znalazłem w necie, i która produkuje pliki dające się obejrzeć na Nokii:

Kod: Zaznacz cały

.ffmpeg -i film.avi -acodec amr_nb -ab	32 -ac 1 -ar 8000 -vcodec h263 -s qcif -r 10 film.3gp
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Multimedia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości