[Mini-tutorial] Gibki Gibon i Powolny Firefox (na słabszych maszynach)

Awatar użytkownika
alexsanetra
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 29 paź 2007, 08:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

[Mini-tutorial] Gibki Gibon i Powolny Firefox (na słabszych maszynach)

Post autor: alexsanetra »

Wielu z Was ucierpiało po przesiadce na Ubuntu 7.10 GG, ma on jednak troszkę większe wymagania.
Poproszono mnie o "dopieszczenie" Gibbona gdyż właściciel zauważył, że strasznie mu niektóre programy zamulają (w tym Firefox).

Właściciel dysponował niespełna półtora gigahercowym sempronikiem i 256 MB pamięci. Niewiele, ale pracować trzeba. Po zainstalowaniu kilku (niby niezbędnych) pluginów do Forefoksa przeglądarka zawalała 130 mega pamięci.

Posiedziałem trochę nad sprzętem (mniej niz pół godziny) i stwierdziłem, że warto szukać i sprawdzać które dodatki do Firefoksa są naprawdę dobre a które można sobie darować - przynajmniej do czasu rozbudowy komputera (w końcu święta wkrótce :razz: )

Co zrobiłem i co polecam zrobić:

1. Wtyczki
Kilka pluginów do zasysania plików wideo ze stron typu youtube zastąpiłem jedną wtyczką "Download Embedded" póki co spisuje się nieźle a z przeglądarka zrobiła się lżejsza.

2. Motyw (skórka)
Zmieniłem Domyślny motyw (skórkę) na LittleFox Piękna nie jest, ale za to niewielka o dość szybka. Na stronie firefoxa z motywami (skórkami) w dziale "zwarte" mozna znaleźć inne niewielkie i nieobciążające motywy (niektóre całkiem ładne)

3. Ustawienia
Zmniejszyłem ilość pamięci podręcznej na 30 MB (Menu Edycja -> Preferencje -> ikonka Zaawansowane -> zakładka Sieć)

Ustawiłem by przy wychodzeniu Firefox kasował pliki tymczasowe (Menu Edycja -> Preferencje -> ikonka Prywatność -> zaznaczamy "Zawsze czyść prywatne dane przy zamykaniu programu Firefox")
Po naciśnięciu na klawisz Ustawienia (po prawej) otworzy się nam okno, można tam wybrać co będzie czyszczone po zamknięciu Firefoxa - ja polecam zaznaczyć: "historię pobieranych plików", "zapamiętane dane formularzy", "pamięć podręczną", "sesje uwierzytelnione", "donwTHEMall history" (ta opcja pojawi się jeżeli zainstalujesz wtyczkę donwTHEMall)

4. Użytkowanie
- warto pamiętać, że gdy mamy mniej pamięci to pilnujmy się i nie otwierajmy zbyt wiele zakładek.
- warto czasem wyłączać wtyczki, które wiemy, że przez jakiś czas nie będą nam potrzebne. Wymaga to ponownego uruchomienia Firefoksa, ale myślę, że to rozsądny kompromis.
- dobrze jest wiedzieć że kombinacja klawiszy CTRL + Shift + Del aktywuje oczyszczanie pamięci podręcznej, pojawi się odpowiednie okienko wyboru tego co ma być oczyszczone (można też wejść menu Narzędzia tam jest pozycja "Wyczyść prywatne dane...").

Na zakończenie

przy zainstalowanych wtyczkach:
- Adblock Plus (anty reklamy)
- Download Embedded (zasysanie elementów "osadzonych")
- DownThemAll (hurtowe zasysanie plików z linków)
- FoxGame (przydatne fanatykom OGAME :craz:)
- Przybornik Ogame (bardzo fanatykom OGAME :craz:)
- Słownik języka polskiego

oraz zainstalowanym temacie (skórce)
- LittleFox

Wyczyszczonych plikach tymczasowych (ciasteczka, historia przeglądania i hasła nie wyczyszczone)
Firefox zaraz po uruchomieniu miał mniej niż 30 MB po pół godzinie pracy na forach dyskusyjnych, przy otwartych 3-4 zakładkach cały Firefox urósł do ~60 MB i więcej rosnąć specjalnie nie chciał :|

Jak widać funkcjonalność się praktycznie nie zmniejszyła a znaczna poprawa szybkości (wiem, bo właśnie z tego komputera teraz piszę) i zmniejszenie obciążenia pamięci (przypomnę z 130 MB do ~ 60) jest jakim takim sukcesem, który może także Wam pomóc w oczekiwaniu na dodatkowe Megabajty i Gigaherce - czego szczerze życzę.
Tasogare no umi ni dete futari wa nido to mou meguri aenai no......
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Sieć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 95 gości