[HOW-TO] Internet w Sferii na Ubuntu [modem Anydata ADU-E100D]

Czy uzyskałeś/łaś pomoc korzystając z poniższego HOW-TO?

Nie :(
2
100%
Nie :(
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 2
Awatar użytkownika
ryniek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 188
Rejestracja: 21 lis 2007, 16:48
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

[HOW-TO] Internet w Sferii na Ubuntu [modem Anydata ADU-E100D]

Post autor: ryniek »

Witam. Zapewne część z Was, użytkowników, posiada internet radiowy w Sferii. Ja też taki posiadam i pierwsze co Mnie zatrzymało w podłączeniu Linuksa do sieci, to był właśnie sterownik modemu Anydata ADU-E100D. Zwykła konfiguracja połączenia internetowego w "Ustawieniach sieci" nic nie daje, przynajmniej Mnie nie dało. :(
A więc korzystając z działającego internetu na Windowsie, postanowiłem poszukać trochę informacji w necie o tym przypadku. I znalazłem :)

Aby zainicjować połączenie trzeba stworzyć 3 pliki konfiguracyjne:
-pierwszy ma nazywać się cdma i musi znajdować się w folderze /etc/ppp/peers/; ścieżka docelowa to /etc/ppp/peers/cdma. Ponieważ foldery do których trzeba wkleić pliki konfiguracyjne, domyślnie są niedostępne dla zwykłego użytkownika (nie mamy praw do modyfikowania ich treści), trzeba nadać sobie prawa dostępu do nich. Oto polecenia:

Kod: Zaznacz cały

sudo chown -R użytkownik /etc/ppp/peers/
potem

Kod: Zaznacz cały

sudo chown -R użytkownik /etc/ppp/
oraz na końcu

Kod: Zaznacz cały

sudo chown -R użytkownik /etc/chatscripts/
wszystko wpisujemy w konsoli. W miejsce użytkownik wpisujemy nazwę swojego konta w Ubuntu.
A więc pierwszy plik ma nazywać się cdma, oto jego zawartość:

Kod: Zaznacz cały

# This optionfile was generated by pppconfig 2.3.11. 
# 
#
hide-password 
noauth
connect "/usr/sbin/chat -v -f /etc/chatscripts/cdma"
debug
/dev/ttyUSB0
460800
defaultroute
noipdefault 
user "użytkownik@sferia"
 
ipparam cdma

usepeerdns
gdzie w miejsce “użytkownik@sferia” wpisujemy swój login który służy do "wdzwaniania się" do konta internetowego, czyli np. abonentsferii123@sferia.
Oczywiście po nadaniu praw do modyfikacji folderu, możemy już spokojnie zapisać ten plik.

-drugi ma nazywać się "chap-secrets" i ma znajdować się w folderze /etc/ppp/, ścieżka docelowa do pliku to /etc/ppp/chap-secrets. To jest zawartość pliku chap-secrets:

Kod: Zaznacz cały

# Secrets for authentication using CHAP
# client	server	secret			IP addresses
"użytkownik@sferia" * "hasło"
gdzie "użytkownik@sferia" to nazwa użytkownika a w miejscu "hasło" wpisujemy swoje hasło, którym logujemy się do internetu. Po tym zapisujemy plik.

-i w końcu ostatni plik, o tej samej nazwie co pierwszy plik, czyli "cdma", lecz znajdujący się w folderze /etc/chatscripts/, ścieżka docelowa to /etc/chatscripts/cdma. Oto jego zawartość:

Kod: Zaznacz cały

# This chatfile was generated by pppconfig 2.3.11.
# Please do not delete any of the comments.  Pppconfig needs them.
# 
# ispauth CHAP
# abortstring
ABORT BUSY ABORT 'NO CARRIER' ABORT VOICE ABORT 'NO DIALTONE' ABORT 'NO DIAL TONE' ABORT 'NO ANSWER' ABORT DELAYED
# modeminit
'' ATZ
# ispnumber
OK-AT-OK "ATDT#777"
# ispconnect
CONNECT \d\c
# prelogin

# nazwa_dostawcy
# hasło
# użytkownik@sferia

# end of pppconfig stuff
gdzie nazwa_dostawcy to sferia, hasło to Twoje hasło, którym logujesz się do sieci oraz użytkownik@sferia to już wiadomo ;) Otóż jak widać, to są komentarze, ale Ja na wszelki wypadek wypełniłem je i wszystko mi działa. Teraz plik zapisujesz do ww. folderu.
Aby połączyć się z netem w konsoli wpisujemy pon cdma lub w innych distro niekorzystających z pon i poff pppd call cdma, a żeby zakończyć połączenie poff cdma lub na innych distro jeszcze raz pppd call cdma.

Zdarzało się że coś nie działa, ale bug ów został zlikwidowany w kernelu w wersji 2.6.18. Jeśli jednak coś nie działa, wystarczy odłączyć kable od modemu (wszystkie) i wyłączyć go na chwilkę, a potem znów podłączyć. Jeśli i to nie skutkuje, należy skorzystać z tych metod:

Kod: Zaznacz cały

a) Modem nie odpowiada
Należy sprawdzić czy został załadowany sterownik do modemu – anydata. W celu sprawdzenia
wykonujemy :
# lsmod |grep anydata
jeżeli komenda ta nie zwróci żadnych wyników to należy ręcznie załadować sterownik anydata,
w tym celu wykonujemy :
# modprobe usbserial vendor=0x16d5 product=0x6501
W przypadku informacji o braku takiego sterownika konieczna jest rekompilacja kernel.
Po pomyślnym załadowaniu sterownika usbserial (sterownik anydata nie jest w tym wypadku
już wymagany) należy odłączyć modem i podłączyć na nowo.
b) Automatyczne ładowanie prawidłowej wersji modułu
W celu ominięcia powtarzania procedury z punktu a) przy każdym uruchomieniu systemu,
należy :
–     upewnić się, że moduł anydata nie jest załadowany:
# rmmod anydata
–     zmienić nazwę modułu anydata:
# cd /lib/modules/`uname -r`
# mv drivers/usb/serial/anydata.ko drivers/usb/serial/anydata.ko-
–     dodać następujący wpis dla modprobe:
# echo „options usbserial vendor=0x16d5 product=0x6501” > /etc/modprobe/anydata
# depmod
Uwaga! Ścieżki do plików oraz nazwy mogą być różne między dystrybucjami.
Po więcej info proszę kierować się do serwisu Sferii lub na stronę http://jk.ufisa.uninett.no/anydata/.
Dziękuję :)
Dropbox invite: http://tinyurl.com/dropbox-invite
Stop złym praktykom sprzedaży oprogramowania wraz z sprzętem - http://uwolnijlaptopa.pl/
Awatar użytkownika
ryniek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 188
Rejestracja: 21 lis 2007, 16:48
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: [HOW-TO] Internet w Sferii na Ubuntu [modem Anydata ADU-E100D]

Post autor: ryniek »

UWAGA!

W przypadku posiadania GNOME Network Manager w wersji 0.7.0 (lub nowszej) możemy ominąć tą zabawę, gdyż ww. aplikacja oferuje wsparcie dla połączeń typu CDMA. Wystarczy skorzystać z [tego] poradnika - punkt 2 w Spisie Treści.
Dropbox invite: http://tinyurl.com/dropbox-invite
Stop złym praktykom sprzedaży oprogramowania wraz z sprzętem - http://uwolnijlaptopa.pl/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Sieć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości