[C++] Szukam darmowego środowiska graficznego, RAD (coś jak VS czy Kylix) Jakie?

Bash, C, C++, Java, PHP, Ruby, GTK, Qt i wiele innych - wszystko tutaj.
Mark1
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 20 wrz 2010, 18:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

[C++] Szukam darmowego środowiska graficznego, RAD (coś jak VS czy Kylix) Jakie?

Post autor: Mark1 »

Witajcie! Szukam środowiska RAD możliwie podobnego do Kylixa (Borlanda, już nie rozwijanego) lub dla Visual Studio (MS). W sieci jak wpisze "C++ RAD linux" to wyskakuje milion propozycji, ale trudno się z nimi zapoznać i przetestować każde z nich, a wy już macie to za sobą ;)

Pewnie każdy poleci co innego (co kto lubi, wiadomo przyzwyczajenia), ale chce chociaż zawęzić poszukiwania do 2-3 sytemów, a nie wszystkich rozwiązań.

Potrzebuje robić aplikacje okienkowe dla Linux, stąd chciałbym dobry edytor graficzny GUI. Nie rozpisując się za bardzo, szukam (tak jak pisałem wyżej) czegoś darmowego w stylu VS czy Kylix.

Tu znalazłem wykaz: http://linuxmafia.com/faq/Devtools/ides.html

Ale sprawdzenie ich to raczej robota do końca 2015 ;)

Z zagranicznych forum wyczytałem, ze ludzie chwalą Visual SlickEdit i CodeBlocks.
Windows 7 & Ubuntu & Fedora powered by INTEL Core i7.
Android OS powered by SE Xperia X8.
Ubuntu for Netbook powered by INTEL Atom
luzakwielki
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 264
Rejestracja: 19 lis 2008, 11:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: [C++] Szukam darmowego środowiska graficznego, RAD (coś jak VS czy Kylix) Jakie?

Post autor: luzakwielki »

Mark1 pisze:Witajcie! Szukam środowiska RAD możliwie podobnego do Kylixa (Borlanda, już nie rozwijanego) lub dla Visual Studio (MS). W sieci jak wpisze "C++ RAD linux" to wyskakuje milion propozycji, ale trudno się z nimi zapoznać i przetestować każde z nich, a wy już macie to za sobą ;)
Eclipse CDT + plugin od noki do QT lub Qt Creator (RAD ten sam co w pluginie do Eclipse czy Qt Designer (RAD nie połączony z IDE), tylko możliwości Qt Creator mniejsze niż Eclipse ;p - ale już nie jest to związane z samym Rapid Application Developement, a innymi możliwościami IDE (np. profiling kodu czy pamięci)).

http://qt.nokia.com/developer/eclipse-i ... -downloads
Mark1
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 20 wrz 2010, 18:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: [C++] Szukam darmowego środowiska graficznego, RAD (coś jak VS czy Kylix) Jakie?

Post autor: Mark1 »

NOKIA? To mi się kojarzy bardziej z programowaniem Symbiana pod komórki :) No ale nic wypróbuje, narazie wrzuciłem Code::Blocks. Eclipse trochę znam (PHP).

Dzieki!
Windows 7 & Ubuntu & Fedora powered by INTEL Core i7.
Android OS powered by SE Xperia X8.
Ubuntu for Netbook powered by INTEL Atom
Awatar użytkownika
warlock24
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 102
Rejestracja: 20 cze 2008, 22:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: [C++] Szukam darmowego środowiska graficznego, RAD (coś jak VS czy Kylix) Jakie?

Post autor: warlock24 »

Mark1 pisze:RAD możliwie podobnego do Kylixa (Borlanda, już nie rozwijanego) lub dla Visual Studio (MS).
1. Nieoficjalnym następcą Kylixa jest Lazarus - Free Pascal + IDE o funkcjonalności Delphi 7 (wraz z komponentami). Chociaż wersja linuxowa cierpi na jakiś błąd który uniemożliwia mi głębsze zaznajomienie się z tym tworem

2. Visual Studio C# => MonoDevelop. Posiada powiedziałbym już jakieś 70% funkcjonalności. Można zaprojektować GUI za pomocą komponentów w GTK#.

3. Borland C++ Builder => wxDev

wszystkie posiadają mniejsze lub większe błedy co sprawia że korzystanie z nich potrafi zamienić się w małe piekiełko.

:boat:
luzakwielki
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 264
Rejestracja: 19 lis 2008, 11:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: [C++] Szukam darmowego środowiska graficznego, RAD (coś jak VS czy Kylix) Jakie?

Post autor: luzakwielki »

Mark1 pisze:NOKIA? To mi się kojarzy bardziej z programowaniem Symbiana pod komórki :) No ale nic wypróbuje, narazie wrzuciłem Code::Blocks. Eclipse trochę znam (PHP).

Dzieki!
Bo Nokia Eclipse wykorzystuje właśnie do tego celu (Carbide to Eclipse w wydaniu Nokii dla programistów Symbiana), ale QT od niedawna mają, a jeszcze przed przejęciem miało integracje dla Eclipse (jako jedynego IDE - później doszło dopiero VS jak nokia kupiła i to długi czas była tylko beta), a Nokia poza tym Eclipse sama wykorzystuje u siebie i rozwija (teraz robią nowy debugger, który ma być wbudowany w Eclipse (EDC) i niezależny od zewnętrznych programów (teraz jest od GDB)).
C::B ma dużo wad, ale nie jest najgorszym wyborem (jest dużo gorszych ;p), a plugin wxSmith (bo o tym chyba mówisz), jest całkiem niezły, ale IMHO ustępuje integracjom QT. Samo wx jest fajną biblioteką i sam jej używałem zanim przerzuciłem się na QT (bo wcześniejsza licencja Qt mi nie pasowała, a teraz jest już ok bo mniej więcej taka jak Wx (LGPL zamiast GPL)) - jednak trzeba pamiętać, że na Linuksie wx dziedziczy problemy od GTK (bo na Linuksie jest wrapperem do GTK, na Windowsie do MFC jeśli dobrze pamiętam, a na Mac już nie pamiętam czego - to też wiąże się z tym, że program inaczej wygląda i trochę inaczej działa na różnych platformach).
warlock24 pisze: ...
3. Borland C++ Builder => wxDev
1 i 2 trochę nie na miejscu, bo Markowi chodzi o C++, a 3 to Borland C++ Builder za fajny nigdy nie był, a o wxDev na linuksa nie słyszałem... a jeśli chodzi Ci o windowsowy program wxDev-C++ to daruj, bo to "ide" to dla masochistów jest.
Mark1
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 20 wrz 2010, 18:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: [C++] Szukam darmowego środowiska graficznego, RAD (coś jak VS czy Kylix) Jakie?

Post autor: Mark1 »

Lazarusa mam, muszę go skonfigurować bo nie startuje mi żaden nawet najprostszy program (miałem Lazarusa w Windows i wszystko było OK). Trudno mi go nazwać następcą Kylixa czy Delphi, ale jak na darmowe środowisko to nie jest zły, jak go dopracują to może być ciekawie.

MonoDevelop - muszę wypróbować, znam podstawy C# więc chętnie bym skorzystał, choć podobno nie mam mowy o prznoszeniu softu Windows <---> Linux.

wxDev nie znam, przyjrze się

DZIEKI za sugestie!
wszystkie posiadają mniejsze lub większe błedy co sprawia że korzystanie z nich potrafi zamienić się w małe piekiełko.
Szkoda, ze te środowiska są niedopracowane (jeszcze). Czytałem że np. Lazarus trochę "stoi w miejscu" - a jest to ciekawe rozwiązanie bo mozna te same programy wykorzystywać (po niewielkich przeróbkach) pod Win, Linux i chyba Macu.

Borland C++ Builder za fajny nigdy nie był
Super fajny może nie był (tak jak MS Visual Studio - uważam za najlepsze IDE), ale robienie interface aplikacji w RAD-zie Borlanda to dla mnie była zawsze przyjemność :) Korzystałem kiedyś bardziej z Delphi, ale to to samo co C++Builder.
Windows 7 & Ubuntu & Fedora powered by INTEL Core i7.
Android OS powered by SE Xperia X8.
Ubuntu for Netbook powered by INTEL Atom
luzakwielki
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 264
Rejestracja: 19 lis 2008, 11:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: [C++] Szukam darmowego środowiska graficznego, RAD (coś jak VS czy Kylix) Jakie?

Post autor: luzakwielki »

Mark1 pisze:Super fajny może nie był (tak jak MS Visual Studio - uważam za najlepsze IDE), ale robienie interface aplikacji w RAD-zie Borlanda to dla mnie była zawsze przyjemność :) Korzystałem kiedyś bardziej z Delphi, ale to to samo co C++Builder.
Przyjemnie się składało, ale nieprzyjemnie było później męczyć się z tych ich bibliotekami, które napisali do RAD (przez co fajny nie był). Co do MS Visual Studio to uważam, że jeszcze niedawno był najlepszy, a teraz ma godnych konkurentów (Eclipse i NetBeans) i każdy ma zalety i wady względem innych (jednak imo Eclipse na linuksie jest lepszy niż VS na Windowsie (Eclipse na Windowsie nie ma linuxtools (http://eclipse.org/linuxtools/) czyli integracji z OProfile, Valgrind co zmniejsza mu funkcjonalność na tej platformie (Win) i już wybrałbym VS)).
Mark1
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 20 wrz 2010, 18:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: [C++] Szukam darmowego środowiska graficznego, RAD (coś jak VS czy Kylix) Jakie?

Post autor: Mark1 »

A jeszcze pytanie w temacie środowiska i jego bibliotek: Które z nich oferuje w standardzie odpowiednik WebBrowsera? (oczywiście w Linuxie nie ma IE, ale może w którymś środowisku jest coś w stylu Mozilla ActiveX Control? To się zwie Gecko....).
Windows 7 & Ubuntu & Fedora powered by INTEL Core i7.
Android OS powered by SE Xperia X8.
Ubuntu for Netbook powered by INTEL Atom
luzakwielki
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 264
Rejestracja: 19 lis 2008, 11:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: [C++] Szukam darmowego środowiska graficznego, RAD (coś jak VS czy Kylix) Jakie?

Post autor: luzakwielki »

Mark1 pisze:A jeszcze pytanie w temacie środowiska i jego bibliotek: Które z nich oferuje w standardzie odpowiednik WebBrowsera? (oczywiście w Linuxie nie ma IE, ale może w którymś środowisku jest coś w stylu Mozilla ActiveX Control? To się zwie Gecko....).
Niezależnie od api możesz użyć Gecko i Webkit, z tym, że wbudowany (w QT) lub jako zewnętrzny moduł (Wx/GTK) zintegrowany z API jest WebKit (silnik powstały z KHTML (silnik stron z KDE) wykorzystywany w Google Chrome, Apple Safari (oraz telefony z Androidem, iPhone i Nokie)... nawet Microsoft się zastanawiał, nad porzuceniem swojego silnika na rzecz WebKit, ale zdecydował, że nie - ale google wydało plugin wymieniający silnik w IE na WebKit ;p):
- QT: http://doc.trolltech.com/4.7/qtwebkit.html
- Wx: http://wxwebkit.wxcommunity.com/
- GTK: http://live.gnome.org/WebKitGtk

Z gecko też nie ma wielkiego problemu - wchodzisz na http://www.mozilla.org/projects/embedding/ poznajesz api i podpinasz sobie pod to czego używasz (ja jednak polecam użyć WebKit).
Mark1
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 20 wrz 2010, 18:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: [C++] Szukam darmowego środowiska graficznego, RAD (coś jak VS czy Kylix) Jakie?

Post autor: Mark1 »

WebKIT - dzięki, wszystko jasne.

Gecko podałem, jako że FF ma ogromną popularność i myślałem że warto się poduczyć tego silnika (bo i w Windowsie się przyda). Ale skoro WebKit rządzi, to WebKitem się będę interesował.
Windows 7 & Ubuntu & Fedora powered by INTEL Core i7.
Android OS powered by SE Xperia X8.
Ubuntu for Netbook powered by INTEL Atom
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości