Promocja Linuksa i Ubuntu

Materiały promujące system Ubuntu, stronę Ubuntu.pl, a także Forum i całą społeczność Ubuntu.pl
Awatar użytkownika
azhag
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 151
Rejestracja: 24 maja 2010, 19:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Promocja Linuksa i Ubuntu

Post autor: azhag »

Witch Lady pisze:To ja już w ogóle się pogubiłam z repozytoriami itd. Nieważne, wrócę do tematu jak się zagłębie w jakieś mądre opracowanie.
Zagadnienie jest prostsze niż się wydaje. Od zero do zainstalowania pakietu z repozytorium w systemie są łatwe lub umiarkowanie łatwe trzy kroki:

1. Wykonanie pakietu. O ile własnoręcznie wykonanie pakietu od zera zgodnie ze sztuką jest pewnym wyzwaniem (tu pozwolę sobie wrzucić kamyczek do ogródka Ubuntu: większość ? przynajmniej tych z którymi miałem styczność ? pakietów ?społecznościowych? woła o pomstę do kilku miejsc) i nie sposób tego streścić w jednym poście, o tyle przepakietowanie gotowego już pakietu źródłowego można wykonać nieomal automatycznie (dosłownie kwestia wykonania dwóch poleceń), wyszkolona małpa jest w stanie podołać zadaniu. :)

2. Stworzenie repozytorium. Zajmuje się tym odpowiednie oprogramowanie o dźwięcznej nazwie reprepro. Początkowo trzeba spędzić chwilę na konfigurację (oraz później na drobne zmiany np. po oficjalnych wydaniach), z asekuracją osób, które już się zajmowały tematem nie jest to straszne. Potem skanowanie już nie jest absolutnie żadnym wyzwaniem ? wystarczy pliki umieścić w odpowiednim miejscu i wywołać reprepro z odpowiednimi parametrami (dzięki cronowi może to być wręcz bezobsługowe).

3. Zainstalowanie pakietu. Po prostu dodać repozytorium do sources.list i skorzystać z niego.

Nawiasem mówiąc skrypt do opisów pakietów praktycznie gotowy, tylko ostatnie szlify pozostały. Wygląda to mniej więcej tak: http://repo.dug.net.pl/dfr/pkgs/
Tylko skrypt do skanowania repozytorium oraz usuwania pakietów oraz spięcie wszystkiego w cronie i będzie gotowe dla użytkowników. :)
Polski portal Debiana: http://dug.net.pl/
janek.sid
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 132
Rejestracja: 16 paź 2007, 09:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Promocja Linuksa i Ubuntu

Post autor: janek.sid »

Ale biorąc pod uwagę co chce osiągnąć Witch Lady, czy nie lepiej zrobić czystą instalacje Ubuntu, skonfigurować co trzeba, do instalować trochę przydatnych programów, w tym gry RPG, wrzucić takie programy jak jkostka itp. a następnie programem remstersys zrobić z tego ISO i wypalić DVD z systemem, który będzie zajmował pewno ok. 1,5 - 2 GB, zrobić kilkadziesiąt kopii i rozdać na konwencie? Ja myślałem o czymś takim właśnie.
Awatar użytkownika
Witch Lady
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 171
Rejestracja: 05 kwie 2010, 11:43
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Promocja Linuksa i Ubuntu

Post autor: Witch Lady »

Powiem tak: ja sie nie znam. Druga wersja wydaje sie prostsza.

Przepraszam za brak jakichkolwiek newsow w temacie, ale jestem w trakcie .przeprowadzki i nie mam netu.
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp: Promocja Linuksa i Ubuntu

Post autor: Heos »

Wersja przedstawiona przez janek.sid wydaje mi się lepsza i prostsza. Chyba o to właśnie chodziło? O gotowy działający system z grami i programami dla rpgowców.
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
Awatar użytkownika
Witch Lady
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 171
Rejestracja: 05 kwie 2010, 11:43
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Promocja Linuksa i Ubuntu

Post autor: Witch Lady »

Yup. I paroma zmianami kosmetycznymi typu czcionki/temat.
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp: Promocja Linuksa i Ubuntu

Post autor: Heos »

Yup. I paroma zmianami kosmetycznymi typu czcionki/temat.
A to po co?
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: Promocja Linuksa i Ubuntu

Post autor: rom »

Heos, to ma być promocja, więc powinno się produkt odpowiednio podkolorować i zapakować. Liczy się pierwsze wrażenie.
także = też
tak że = więc
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp: Promocja Linuksa i Ubuntu

Post autor: Heos »

Heos, to ma być promocja, więc powinno się produkt odpowiednio podkolorować i zapakować. Liczy się pierwsze wrażenie.
A Ubuntu 10.04 robi złe wrażenie? Czegoś brakuje szacie graficznej, czcionki są nieczytelne albo tapety żadnej nie ma?
Wiem, że ma och i ach wyglądać - ale po co zmieniać coś co jest dobre.
Jak znajomej zmieniałem 9.04 na 10.04 to nowy - fioletowy motyw przyjęła z piskiem zachwytu.*

* - niedosłownie - po prostu się podobało
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
Awatar użytkownika
Witch Lady
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 171
Rejestracja: 05 kwie 2010, 11:43
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Promocja Linuksa i Ubuntu

Post autor: Witch Lady »

Heos, po to że to wersja specjalna dla RPGowców :P
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp: Promocja Linuksa i Ubuntu

Post autor: Heos »

Jestem RPGowcem, ona jest RPGowcem, co to my potrzebujemy specjalnych pasów bezpieczeństwa? :P

Chyba, że chcesz z tego zrobić jakąś wirtualną konsolę RPG gdzie zamiast kursora będzie miecz, zamiast ikony Ubuntu kostka a zamiast roota MG o_O
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
Awatar użytkownika
Witch Lady
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 171
Rejestracja: 05 kwie 2010, 11:43
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Promocja Linuksa i Ubuntu

Post autor: Witch Lady »

A sa takie ikonki? Fajny pomysl.
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp: Promocja Linuksa i Ubuntu

Post autor: Heos »

To był sarkazm.
A takie ikony można przecież zrobić (pobrać grafikę kostki w png i już jest...), Ubuntu Tweak pozwala chyba ustawić dowolne ikony Komputera / Katalogu Domowego / Kosza.

Jakby ktoś bardziej świadomy się zgłosił to można i cały motyw RPGowy zrobić.
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
roslinek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 11 lis 2009, 00:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Promocja Linuksa i Ubuntu

Post autor: roslinek »

Bo rpgowcy potrzebują czarnej mrocznej tapety i programów które waza może z 20 mb (nie mowie o grach które można ściągnąć 3klikiem) Wydaje mi się, że takie distro (?) nie ma sensu.

Nie lepiej zrobić coś na płytkę dvd dla wszystkich, ze standardowym motywem ? Jakoś wydaje mi się, że taka uniwersalność wyjdzie na dobre, bo będzie można dać ją nie tylko RPG'owcom

OT
Heos jeśli tylko skończysz pracę nad kostka lub będziesz potrzebował pomocy z mechaniką daj znak PM'em :)
EOT
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp: Promocja Linuksa i Ubuntu

Post autor: Heos »

Tyle, że remiks dla wszystkich już jest. A skoro ten ma być rozdawany na konwencie i założenie jest aby był dla graczy to urpgowienie go ma swój sens.

Kostka ma osobny temat, co miałem skończyłem. Sugestie zawsze przyjmę.
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
adrikux

Odp: Promocja Linuksa i Ubuntu

Post autor: adrikux »

Nie rozumiem po co dyskutować na ten temat. Za mało macie odmian tej dystrybucji, chcecie tworzyć kolejną dystrybucję bazującą na Ubuntu ze względu na gustowne ikony? Jeżeli stworzycie gtk z zestawem ikon, lepszym rozwiązaniem byłoby dołączenie go do polskiego remiksu jako dodatkowy motyw, 10 MB można poświęcić. Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdybyście na nośniku mieli zamiar zamieścić gry RPG, wówczas rozumiem stworzenie nowej dystrybucji, ale lepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie obrazu płyty z grami jako repozytorium dla np.: dystrybucji Linux Gamers. Zamiast dzielić na Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Canonical postarałby się podobnie jak ma to miejsce w Fedorze czy SuSE o stworzenie obrazu DVD z zamieszczonymi wszystki powłokami graficznymi oraz poprawić instalator, chociażby dodając możliwość selekcji pakietów. To ważniejsze, niż zmiany kosmetyczne, na których w dużej mierze się skupia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Promocja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości