Strona 1 z 1

Strona - odwzorowanie działania ubuntu

: 30 lip 2010, 13:50
autor: kolix
Witam co myślicie na temat strony ,która prowadziła by użytkownika krok po kroku jak zainstalować ubuntu , strona wyglądała by jak prawdziwy instalator i reagowała by jak prawdziwy instalator.Można by także przedstawić w tej formie pulpit i podstawowe programy.

Odp: Strona - odwzorowanie działania ubuntu

: 30 lip 2010, 14:34
autor: karmelek
Po co skoro jest LiveCD

Odp: Strona - odwzorowanie działania ubuntu

: 30 lip 2010, 14:40
autor: EF
kolix: a masz realne możliwości stworzenia takiej strony czy tylko uprzejmie podsuwasz pomysł?

Odp: Strona - odwzorowanie działania ubuntu

: 30 lip 2010, 15:26
autor: kolix
ja takową mogę stworzyć,pytam tylko czy było by jakieś zainteresowanie bo po co mam to tworzyć jak nikt nie będzie korzystał,nie chce jej stworzyć na styl zrób a potem to jakoś będzie,chce przygotować jakiś grunt.Mógłbym stworzyć takie coś także dla innych dystrybucji.LiveCD nie mówi co to grub i partycjonowanie,a większość osób pewnie martwi się czy instalując linuxa będzie miało dostęp do windowsa na stronie będzie przedstawione jak to wszystko wygląda.Można by także stworzyć skrypt do generowania plików konfiguracyjnych n.p do zmiany pozycji listy grub oraz czas odpalania itp.Może jakieś pomysły co by jeszcze można było konfigurować przez taki skrypt?

Odp: Strona - odwzorowanie działania ubuntu

: 30 lip 2010, 16:23
autor: k2cl
Po co tworzyć skrypt, skoro są graficzne narzędzia do edycji plików konfiguracyjnych bootloaderów?
Jeżeli ktoś martwi się tym, że po instalacji Linuksa straci dostęp do Windowsa... cóż. Skoro nie przekonały go liczne materiały znajdujące się w sieci, nie rozumiem, w jaki sposób miałaby to wyjaśnić strona www imitująca działanie Ubuntu.

Odp: Strona - odwzorowanie działania ubuntu

: 30 lip 2010, 16:55
autor: kolix
dzięki za opinie.

Odp: Strona - odwzorowanie działania ubuntu

: 31 lip 2010, 00:02
autor: Phil
Ja uważam taki pomysł za niezły. Posegregowane informacje znajdujące się w jednym miejscu, to skarbnica wiedzy dla nic nie potrafiącego użytkownika. Weźmy pod uwagę fakt, że przeciętny użytkownik Windowsa nie potrafi szukać informacji, a po zapytaniu tutaj na forum zostaje zjedzony przez moderatorów. Więc w rezultacie prawdopodobnie się podda wracając do Win.

A strona która zawierałaby napisane w prostym języku poradniki (instalacja, konfig) na pewno wielu mogłaby pomóc. I jeszcze raz podkreślam: mam na myśli tych największych laików.
Ale istotna wskazówka: strona musiałaby być dobrze wypromowana - a o to trudno.

Odp: Strona - odwzorowanie działania ubuntu

: 31 lip 2010, 01:33
autor: mario_7
Storna, która imitowałaby instalator, to niezły pomysł. Przy czym przy okazji partycjonowania wypadałoby zamieścić poradę której opcji użyć, dlaczego i jak optymalnie ustawić partycje (pozostałe etapy nie wymagają nadmiernego komentarza, ale też można by coś napisać).

Jeśli ktoś podejmie się zrobienia takiej strony (a efekt końcowy będzie miał ręce i nogi) oczywiście z chęcią zamieścimy ją na serwerze.

Przy okazji - do wersji alternate też mogłoby coś takiego powstać. ;)

Odp: Strona - odwzorowanie działania ubuntu

: 02 sie 2010, 00:38
autor: kolix
Ja podemuje się wyzwania jeszcze dzisiaj(tylko jak wstane).Dam znać jak skończe za jakiś czas.

Odp: Strona - odwzorowanie działania ubuntu

: 02 sie 2010, 08:31
autor: J@cek
Witam.
Wypowiem się jako kompletny laik (Ubuntu używam od kilku dni) taka strona oczywiście byłaby przydatna. Ktoś, kto nie miał styczności z linuksem z pewnością skorzysta. Mówię to z własnego doświadczenia - wyszukanie informacji i ich zrozumienie wcale nie jest takie proste. Owszem nie jest to niemożliwe (mnie się udało) ale opisanie wszystkiego krok po kroku prostym zrozumiałym językiem to jest to czego szukałem na początku. Niektórzy zaawansowani użytkownicy dając wskazówki używają skrótów myślowych a takiemu laikowi (jak ja) trzeba wszystko dokładnie pokazać. Jeśli jest ktoś kto może taką stronę przygotować to chwała mu za to.

Re: Strona - odwzorowanie działania ubuntu

: 05 wrz 2011, 18:50
autor: ArneCrusader
Witam! Wg mnie taka stronka ma sens, ale czy cały instalator krok po kroku ze skryptu? Myślę, że gdyby zrobic tutorial z screenami i dokładnym opisem - taki dla kompletnie zielonych użytkowników komputera to byłoby to lepsze rozwiązanie. trzeba wziac pod uwagę, że nawet dla kompletnie zielonych nawet coś takiego może sprawiać problemy.

Mimo pewnie laicznego i bardzo intuicyjnego interfejsu to mogłoby być ciezkie do przełknięcia dla zielonych. Faktem jest, iż są pośród użytkowników komputerów tacy, którzy nie mieliby problemów z "obczajeniem" takiej strony oraz jej interfejsu.

Kontynuując takie kompendium wiedzy dla kompletnie zielonych byłoby bardzo przydatne. Pamiętam swoje początki przygody z linuksem ( bodajże Aurora), to pomimo wielu informacji dostępnych w sieci było mi bardzo ciężko "polubić i zrozumieć" system. Jestem też święcie przekonany o tym, iż gdyby coś takiego zaistniało to na pewno przyczyniłoby się do popularyzacji samego systemu Linuks jak i oprogramowania Open Source. Ze swojej strony proponowałbym prostą stronę zawierającą porady i przewodniki instalacji krok po kroku, dostępne chociażby w wersji pdf.

Strona stworzona przez użytkowników, którzy sami byli zieloni i sami radzili sobie z instalacją Linuksa, najlepiej napisaliby tutoriale i podzieliliby się swoją wiedzą na ten temat. Oczywiście wprawne oko kolegów i koleżanek, które są bardziej obyte z tym systemem jest jak najbardziej wskazane. Ich komentarze można by było podpiąć pod tutorialem jako rada eksperta. Dobrym pomysłem byłoby też aby była możliwość kontaktu z osobą, która pisała dany tutorial- zdaję sobie sprawę, ze to mogłoby być denerwujące czy tez natrętne, ale należałoby pamiętać o tym, że to właśnie rozmowa z osobą, która sama się męczyła z postawieniem systemu, może dodać otuchy laikowi i zmotywować go do pracy, i pomęczenia się nad skonfigurowaniem systemu.

Następnie akcja reklamowa na portalach społecznościowych, plakaty w szkołach, chęć zaprezentowania działania linuksa w szkołach- proponowałbym zacząć już od szkoły podstawowej, do tego dla każdego ucznia płytka z systemem. Wiem, że to jest czasochłonne i wpędza w koszty, ale pamiętajmy, że dzieki szczerym chęciom i naszemu zaangażowaniu będziemy mieli wkład w rozwój samego systemu jak i propagowaniu go w społeczeństwie.

Re: Strona - odwzorowanie działania ubuntu

: 05 wrz 2011, 22:08
autor: Diseant
"Dobrymi chęciami to jest piekło wybrukowane". Ale tak na poważnie. Ogólnie pomysł jest wart rozpoznania i wdrożenia w codzienne życie. Owszem - trwało by to trochę czasu, lecz pomogło by to prostym użytkownikom posiadającym ten system (tudzież inne dystrybucje) w kompilacji pakietów, instalacji pakietów ze źródeł czy choćby podstawową konfigurację - przykładowo: sieci bezprzewodowej.

Zgadzam się z powyższymi zdaniami, iż używamy skrótów myślowych, które czasem wsprowadzają osobę w zagubienie i poczucie dyskomfortu. Należałoby taki poradnik napisać w prosty, przejrzysty i ogólnodostępny sposób.

Co do wypalania płytek i dawaniu nich uczniom wszelakich szkół. Nie jest to do końca dobry pomysł, choćby ze względu na koszta. Jak wiemy, szkoły nie mają w zanadrzu ogromnych pokładów pieniędzy, lecz skromny budżet, który musi w większości zasilić potrzeby nauczycieli. Od razu ten pomysł by odpadł, chyba, żeby składki zbierane od rodziców w jakiejś części byłyby przeznaczane na tenże cel. Bardziej rozglądnąłbym się za instalacją systemów zrodziny Linux na komputerach szkolnych, lecz jak wiem, to także nie wypali, ze względu na przyzwyczajenia młodzieży, która łatwo zdań nie zmienia.

Nad tym projektem należało by trochę pomyśleć i wybrać te najważniejsze aspekty, które punkty są najbardziej wymagane w stosunku do przekazania informacji związanych z podstawową konfiguracją systemu.

Pozdrawiam.

Re: Strona - odwzorowanie działania ubuntu

: 06 wrz 2011, 14:04
autor: ArneCrusader
Co do instalacji systemu Linux na komputerach w szkołach to już decyzja należy do nauczycieli informatyki, czy im się CHCE pokazać uczniom coś zupełnie nowego, czy tylko zależy im na tym aby po łepkach zrobić to co jest w programie i mieć to z głowy. Obecnie dzieciaki interesują się tylko Facebookiem, NK czy gg. Trudno jest ich zachęcić czy zmusić nawet do czegoś nowego. Trzeba chęci i stanowczości nauczyciela prowadzącego oraz chęci wśród uczniów. Myślę, że zaawansowani użytkownicy systemu z chęcią zgodziliby się przedstawić system Linux w szkołach w czasie spotkań zorganizowanych. Poza tym akcja wśród osób dojrzałych, pokazanie im, ze nie trzeba piracić i kraść. Trzeba uświadomić rodziców, że istnieje jakaś alternatywa w stosunku do systemu M$.

Re: Strona - odwzorowanie działania ubuntu

: 06 wrz 2011, 14:15
autor: Cezex
A może tak po prostu w linkowni Ubuntu.pl pookładać to co wisi na youtubie i na innych stronach, a z biegiem rozwoju tego projektu wypracować markę i styl tworzenia filmów? I początek łatwy i małe koszty i możliwości rozwoju.

Jeśli mam być szczery to mi jako noobowi linuxowemu najbardziej pomógł właśnie youtube i jakilinux.org , co nie zmienia faktu, że trzeba i tak było poszukać, a jak wiadomo ludzie tego robić nie umieją.

Co do Linuxa w szkołach... Panie od plastyki ledwo umieją kompa odpalic, a co dopiero wiedza o np Ubuntu... Jedyne co by nam pomogło to Lunux na Debianie w wersji PL i nakaz odgórny by z niego korzystać jak np we Francji.

Re: Strona - odwzorowanie działania ubuntu

: 07 wrz 2011, 08:51
autor: Szmitas
kolix » 1 sie 2010, o 23:38
Ja podemuje się wyzwania jeszcze dzisiaj(tylko jak wstane).Dam znać jak skończe za jakiś czas.
Dzisiaj: 7 wrz 2011 - dajcie chłopakowi czas, skoro pracuje ponad rok to będzie mega projekt...