Strona 1 z 2

Projekty w Gimnazjum

: 29 paź 2010, 18:20
autor: marek63
Od bieżącego roku szkolnego w gimnazjum obowiązkowe stają się projekty. Dla nie znających problemu objaśniam, że taki projekt to obowiązkowy udział ucznia w rozwiązywaniu jakichś problemów zaproponowanych przez szkołę odnotowywany na świadectwie ukończenia klasy i wpływający na ocenę z zachowania. Sposób wprowadzenia tego obowiązku i jego otoczka biurokratyczna woła o pomstę do nieba ale to nie temat na forum.ubuntu.pl. Pomyślałem, że można z tego wycisnąć coś pożytecznego.
Zamierzam uruchomić projekt pod nazwą:
"Czy Windows jest do szczęścia koniecznie potrzebny?"
Widzę to mniej więcej tak.
Ogłaszam możliwość udziału w projekcie dla wszystkich chętnych uczniów posiadających w domu komputer o odpowiedniej konfiguracji i zgodę rodziców na eksperymenty. Uczniowie tacy dostają jakiegoś Linuksa Live na płytce (myślę, że najlepszy byłby Ubuntu 10.04LTS w wersji z LINUX Magazine bo ma sporo rzeczy rozwiązanych w gotowym skrypcie). Przeprowadzam pokaz instalacji Linuksa dla zainteresowanych. Robię jakiś krótki wykład na temat różnych problemów związanych ze współistnieniem systemów na jednym komputerze. Pokazuję możliwość używania tylko wersji Live. Pokazuję też możliwość zabawy i nauki z programami na licencji GPL pod Windows. Rozdaję kilka (kilkanaście?) problemów (zadań) do rozwiązania na poziomie nieco wykraczającym poza podstawę programową w gimnazjum. Ewentualnie dodaję kilka problemów o tematyce szkolnej nadających się do rozwiązania przy pomocy komputera. Uczniowie dostają jakiś sensowny czas (3, 4 miesiące) i próbują rozwiązać wybrane problemy przy pomocy otrzymanego Linuksa. Po drodze mogą przychodzić na konsultacje. Jak się uda to robię jeszcze jakieś pogadanki lub wykłady na temat wolnego oprogramowania, być może coś z dziedziny prawa autorskiego i etyki. Po 3,4 miesiącach robimy spotkanie podsumowujące.
Teraz pytanie do Was.
Czy to dobry pomysł?
Jak trzeba to podpowiadajcie, obalajcie, dyskutujcie.
Ja niestety będę obserwował co się tu dziej jedynie przez kilka godzin a całość przeczytam dopiero w poniedziałek wieczorem. We wtorek już muszę podjąć decyzję. Z góry dzięki za konstruktywne uwagi.

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 29 paź 2010, 19:19
autor: zibiboniek1
myślę że to dobry pomysł ale może lepiej by to było zrobić na pendrivie?bynajmniej jest możliwość zapisu czego kolwiek w odróżnieniu od livecd po za tym wszystko ok

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 29 paź 2010, 19:34
autor: Szmitas
Wygląda ciekawie, ale co chciałbyś im za "projekt" wymyślić, bo takie słowa kojarzą mi się tylko ze studiami? :)

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 29 paź 2010, 19:48
autor: zibiboniek1
no np. Jak nazywaja sie dyski w ubuntu a jak w windows(znaczy sie partycje) lub podstawowe roznice miedzy ubuntu a windows,ew opis srodowisk graficznych i ich podstawowe roznice mozna by wymieniac i wymieniac :)

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 29 paź 2010, 20:56
autor: marek63
Dzięki za uwagę o pendrive. W praktyce pewnie trzeba będzie zrobić wersje CD, DVD i pendrive. Każdy weźmie to co mu będzie lepiej pasować.
Co do konkretnych zadań to myślę, że trzeba by dać do rozwiązania kilka zadań podobnych do zadawanych na zwykłych lekcjach ale o trochę podwyższonej trudności. Powinno się udać udowodnić, że OpenOffice może to samo co MS Office, że do grafiki można wybierać między GIMPem i kilkoma prostszymi programami, że Firefox jest taki sam jak pod Windows oraz, że nie ma większych problemów z multimediami. Jak ktoś dojdzie do projektowania WWW to powinien docenić zarówno Quantę jak liczne edytory niby tylko tekstowe ale mające wtyczki do kolorowania kodu HTML. W sumie mało ambitnie ale skutecznie. Takie rzeczy jak nazywanie dysków, partycjonowanie, instalowanie i zarządzanie systemem powinny wyjść same na konsultacjach oraz potem na podsumowaniu. Może się jeszcze pojawić pochwała wolności od wirusów. Jak dobrze pójdzie to może nawet niektórzy uczestnicy zadeklarują, że zamierzają się uwolnić od Windows.

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 01 lis 2010, 10:04
autor: doiges
marek63 pisze:Jak dobrze pójdzie to może nawet niektórzy uczestnicy zadeklarują, że zamierzają się uwolnić od Windows.
Nie.

Sam jestem gimnazjalistą, i znam dobrze te realia.

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 01 lis 2010, 10:19
autor: ddks
Wybaczcie, że się wtrącam ale
Jak dobrze pójdzie to może nawet niektórzy uczestnicy zadeklarują, że zamierzają się uwolnić od Windows.
Sam 4 lata temu byłem w gimnazjum i dobrze pamiętam, do czego mi i moim kolegom służył komputer a mianowicie tylko do jednego GIER. Trudno mi uwierzyć aby w tym wieku zmienił ktoś system na pingwina ale kto wie.

Pomysł najbardziej uważam za dobry. Możesz porównać różnego rodzaju dystrybucje Ubuntu, Debia, Fedora itd.

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 01 lis 2010, 11:00
autor: Sueroski
ddks pisze:Sam 4 lata temu byłem w gimnazjum i dobrze pamiętam, do czego mi i moim kolegom służył komputer a mianowicie tylko do jednego GIER. Trudno mi uwierzyć aby w tym wieku zmienił ktoś system na pingwina ale kto wie.
I tu pojawiam się ja ;] Bo sam jestem aktualnie gimnazjalistą i jakoś na GNU/Linux'ie siedzę :mrgreen:


Co do tematu.
Skuteczność takiego przedsięwzięcia na pewno nie byłaby powalająca, bo przeciętny gimnazjalista wróci do Windows'a przy pierwszej okazji kiedy gra nie będzie mu się chciała uruchomić, jednakże zawsze należy przypuścić, że jest możliwość zainteresowania chociaż jednego ucznia na milion.
Jestem za takim czymś jak najbardziej. Bardzo możliwe, że ktoś się przebudzi i dostrzeże, że ten GNU/Linux to nie tylko dla informatyków, jak to większość uważa.

Dobrym pomysłem by było pokazanie zalet GNU/Linux'a, które trafią do przeciętnego gimnazjalisty. Czyli Compiz, jakąś gierkę można by było zainstalować (UrbanTerror? większość u mnie z klasy gra w CS, więc to dobra alternatywa) i np. Stellarium, które może gimnazjalisty bardzo nie wciągnie, ale na pewno będzie to fajna zabawka na kilka minut. ;]


Tylko jak myślicie. Dobrze by było powiedzieć nieco o historii projektu GNU i o wolnym oprogramowaniu czy nic nie mówić (gimnazjalista i tak nic pewnie nie spamięta, a tylko się zanudzi)? Jakie macie o tym zdanie.

PS taki projekt byłby ogólnopolski czy tylko w waszej szkole? łatwo byłoby mi nabić nieco punktów

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 01 lis 2010, 11:21
autor: Szmitas
Dobrym pomysłem by było pokazanie zalet GNU/Linux'a, które trafią do przeciętnego gimnazjalisty. Czyli Compiz, jakąś gierkę można by było zainstalować (UrbanTerror? większość u mnie z klasy gra w CS, więc to dobra alternatywa) i np. Stellarium, które może gimnazjalisty bardzo nie wciągnie, ale na pewno będzie to fajna zabawka na kilka minut. ;]
Te gry są przeznaczone dla graczy 16+, więc jako przykład dydaktyczny na zajęciach kiepsko się nadają ;)

Gdy jeszcze byłem w liceum, to nauczyciel informatyki prowadził kółko miłośników linuksa - na pierwszych zajęciach było osób (a szkoła była całkiem liczna), dwa tygodnie później zajęcia zostały rozwiązane z powodu braku chętnych...

Oby w Twoim przypadku (autora) frekwencja była większa.

Poprawcie mnie jeśli źle rozumuję - nauczyciele w gimnazjum prowadzą różnego rodzaju projekty i każdy uczeń musi zapisać się na jakiś z nich (dowolnie wybrany - ilość miejsc ograniczona (?)) i go zaliczyć, tak? Czy można jakoś zmienić projekt w trakcie etc.?

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 01 lis 2010, 13:45
autor: 123wilk
Czy myślisz że jakiś tam nastolatek wybierze linuxa gdzie mu gierki nie latają ( w większości bo niektóre odpali przez wine ) , czy windowa z grami ?

Optymista powie: Jest ok zawsze ktoś polubi linuxa i przynim zostanie
Pesymista powie: Pomysł bez sensu, kto się zgodzi instalować linuxa, skoro ma sprawnego windowsa.
Realista powie: Pomysł dobry, ale wybierz najbardziej prostą dystrybucję typu, ubuntu, opensuse,mint


Dobry z ciebie informatyk, mój nawet o linuxie nie chciał słyszeć, widział tylko xp

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 01 lis 2010, 16:57
autor: rom
W gry grają głównie chłopcy. A może jakieś dziewczyny zainteresują się Pingwinkiem? Na przykład przepiękną dystrybucją Linux Fluffy http://apachelog.wordpress.com/2010/06/04/fluffy/ :clap:

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 01 lis 2010, 17:23
autor: sir_herrbatka
ten dizajn sprawia że zęby mnie bolą.

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 01 lis 2010, 17:31
autor: Sueroski
rom pisze:W gry grają głównie chłopcy. A może jakieś dziewczyny zainteresują się Pingwinkiem? Na przykład przepiękną dystrybucją Linux Fluffy http://apachelog.wordpress.com/2010/06/04/fluffy/ :clap:
No głównie chłopcy, to bym nie mówił, bo konkurencja u nas ostra :-D
Ale ten design to przesada... nawet jak ktoś lubi różowy to się załamie ;]

Mój pulpit jest nawet ładny i nie przyprawia kolegów z forum o ból zębów... ale ten Fluffy to combo jakiego nie widziałem

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 01 lis 2010, 20:39
autor: marek63
Spróbuję odpowiedzieć hurtem na dotychczasowe wpisy.
@doiges & @ddks
Być może Was rozczaruję: chcę robić ten projekt głównie dla własnej przyjemności. Jeśli nikt nie zechce uwolnić się od Windows to najwyżej będzie mi odrobinę przykro.
@Sueroski
Dzięki za wsparcie i garść dobrych wskazówek. Oczywiście zamierzam jakoś dotknąć zarówno historii wolnego oprogramowania i związanej z tym etyki. Pewnie to będzie zrobione w formie nieobowiązkowych wykładów z dyskusją.
Niestety, projekt nie będzie ogólnopolski. Chyba, że rozwinie się w sposób, którego nie jestem w stanie przewidzieć :-)
@Szmitas
Przykro mi, nie potrafię odpowiedzieć na Twoje, istotne pytania dotyczące natury projektów. W gimnazjum uczę tylko na roczne zastępstwo i mam tylko wstępną orientację co do tego jak to wszystko ma wyglądać.
@123wilk
Problem w tym, że nawet nie wiem czy jestem optymistą, realistą czy pesymistą. Są tacy, którzy twierdzą, że niektóre rzeczy się udały bo ich twórcy nic nie wiedzieli, że są niemożliwe :-)
@reszta zajmująca się chłopcami i dziewczętami
Nie będę prowadził naboru do projektu ze względu na płeć.

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 01 lis 2010, 22:01
autor: rom
Nie będę prowadził naboru do projektu ze względu na płeć.
Mi nie chodziło i dyskryminację w "naborze" do projektu, chciałem tylko zaznaczyć różne potrzeby różnych osób, bo ktoś wszedł na temat niedziałających gier. A nie wszyscy gier używają; niektórym wystarczają gry w przeglądarce.

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 02 lis 2010, 09:08
autor: doiges
marek63 pisze:Spróbuję odpowiedzieć hurtem na dotychczasowe wpisy.
@doiges & @ddks
Być może Was rozczaruję: chcę robić ten projekt głównie dla własnej przyjemności. Jeśli nikt nie zechce uwolnić się od Windows to najwyżej będzie mi odrobinę przykro.
To bardzo dobrze, że dla przyjemności, bo nie o indoktrynację tutaj chodzi. Pomijając już fakt, że czasami może do przybrać formę "walki z wiatrakami" :(

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 02 lis 2010, 17:51
autor: kris55
"Czy Windows jest do szczęścia koniecznie potrzebny?"
Dla mnie to już sama nazwa projektu jest mało poważna. Proponuje ja zmienić, np. na: "Czy tylko Windows ?". I proponuję nie w formie "walki" i pokazywania wyższości jednego nad drugim, a prezentacji konkretów.

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 02 lis 2010, 19:03
autor: ddks
marek63 pisze:Spróbuję odpowiedzieć hurtem na dotychczasowe wpisy.
@doiges & @ddks
Być może Was rozczaruję: chcę robić ten projekt głównie dla własnej przyjemności. Jeśli nikt nie zechce uwolnić się od Windows to najwyżej będzie mi odrobinę przykro..

Nie rozczarowałeś mnie. Wielki "szacun". Sam używam Linuxa tylko, że Fedory i też, jeśli komuś opowiada o pingwinie to wiem, że to są tzw. słowa rzucone na wiatr nawet czasami proponuję wpadnij do mnie to Ci pokażę wygląd, elastyczność i inne zalety. Osoba ta mnie wysłucha czasami nawet skrytykuje, ("po co Ci taki głupi system na którym gry jest ciężko odpalić) przy czym oni nie używają słowa głupi, lecz robię to dlatego, że to lubię i to się liczy może akurat kogoś przekonam (nie jestem super zaawansowanym użytkownikiem Linuksa sam wiem, że mało umiem).

Linuksem zainteresowałem się w szkole może uznacie to za zmyśloną historyjkę pod ten temat ale naprawdę tak zaczęła się moja przygoda z tym systemem .
Pewnego razu nie było mojego nauczyciela i miałem zastępstwo z panem "T". On postanowił nam zrobić taką luźną lekcje o Linuksie.
Podłączył projektor (rzutnik nie wiem jak się to zwie) do komputera i pokazał nam jak się instaluje Linuksa. Pamiętam był to wtedy Mandriva Xtreme 3. W trakcie instalacji opowiedział nam o zaletach tego systemu i troszkę historii (od tego czasu pamiętam kto to Linus Torvalds). Po przyjściu do domu też postanowiłem sobie zainstalować pingwina a był to wtedy Ubuntu 9.04 i tak się zaczęło moje hobby, pasja.
Więc naprawdę warto zrobić taki projekt może "nóż widelec" trafi się ktoś kto go zainteresuje.

Sorry za te wypociny i, że trochę przy nudziłem. Mam nadzieję, że nie zlinczujecie mnie za to, że użytkownik Fedory i zasyfia wam forum.

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 02 lis 2010, 20:31
autor: marek63
kris55 pisze:Dla mnie to już sama nazwa projektu jest mało poważna. Proponuje ja zmienić, np. na: "Czy tylko Windows ?". I proponuję nie w formie "walki" i pokazywania wyższości jednego nad drugim, a prezentacji konkretów.
Z nazwy nie zrezygnuję. Nie jest ona niepoważna tylko w sposób świadomy nawiązująca do treści katechizmu. Zrobiłem tak po to by pokazać moralną stronę problemu. Dla mnie nie jest problemem zdrowa konkurencja między systemami operacyjnymi. Nie jest też problemem skrajnie odmienne podejście do komercji. Natomiast problemem jest jeśli użytkownik Windows jest nim tylko dlatego, że lekceważy prawa autorskie i prawa własności.
Nie zamierzam też prowadzić projektu w formie "walki", tym bardziej w formie walki ze z góry ustalonym rezultatem. Chcę skłonić grupę uczniów do przeprowadzenia eksperymentu polegającego na użyciu Linuksa do rozwiązania kilku szkolnych problemów z dziedziny informatyki i ocenienia na ile było to efektywne, proste, przyjemne (być może jeszcze parę przymiotników) w porównaniu z zastosowaniem Windows. Zamierzam doprowadzić do prezentacji prawdziwych wyników eksperymentu.

Odp: Projekty w Gimnazjum

: 03 lis 2010, 06:30
autor: zibiboniek1
fedora distro jak każde inne a co do tematu to czekam na wyniki pracy :)mam nadzieję że je tutaj opiszesz i dowiemy się czy było dużo zainteresowanych