Podkładka chłodząca pod laptopa

Porady sprzętowo-handlowe
Awatar użytkownika
JoeBuck
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 125
Rejestracja: 07 lip 2009, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: JoeBuck »

Witam

Mój laptop (HP 530) osiąga temperatury, które wydają mi się być niepokojące. W chwilę po włączeniu temperatura procesora wynosi 40'C, by po chwili (3-4 minuty) wzrosnąć do 70'C, a po 2-3 godzinach korzystania z samego tylko Firefoxa do 127'C (!). Oczywiście pierwszym odruchem było pozbycie się kurzu, ale to nie pomogło.

Z tego właśnie powodu zastanawiam się nad zakupem podkładki chłodzącej. Pytanie do was: Czy ktoś z forumowiczów używa takiej podkładki? Jeśli tak - o ile zmniejsza się temperatura laptopa? I czy warto zakupić podkładkę za 200 zł, podczas gdy z tego, co widzę różni się ona on takiej za 20 zł tylko designem i średnicą wiatraka (o 10 cm )?

Pozdrawiam
http://www.kotwburaczkach.pl
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: Jusko »

Ja kupiłem zwykłą za 8,50zł z Allegro (dokładnie taką, ale ten tu sprzedaje ją za prawie 20zł:wall:). Rewelacji nie ma, ale zawsze coś tam świdruje powietrzem od spodu. Nie zbija temperatury jakoś wielce, ale trzyma ją w miarę w ryzach. Oczywiście są też takie podkładki profesjonalne za 200zł+. Zwróć też uwagę na dwie rzeczy - mamy lato i generalnie laptopy wtedy mają przekichane - gorące powietrze, kiepska cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach. Druga to taka, że laptopy często pod Pingwinem grzeją się bardziej niż pod Windows, o czym przeczytać możesz niejednokrotnie na forum.

EDIT:
Choć temperatury naprawdę masz...niepokojące. Gwarancja jest - szybko do serwisu.
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
Awatar użytkownika
JoeBuck
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 125
Rejestracja: 07 lip 2009, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: JoeBuck »

Dzięki za odpowiedź.

W takim razie zainwestuję w niedrogą podkładkę i zobaczę jak się sprawdza. Gwarancja niestety się skończyła... ale serwis odwiedzę tak czy inaczej.
http://www.kotwburaczkach.pl
Awatar użytkownika
woseba
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 153
Rejestracja: 19 lis 2008, 11:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: woseba »

Te 120 stopni to raczej błąd odczytu, czujnik pada przy wyższych temperaturach. Gdyby faktycznie było tak wysoko to by Ci się zaczęły plastiki podtapiać w środku...Normalna temperatura pracy przy 10-20% używanej mocy procesora u mnie to ok. 50 stopni. Jak zapuściłem pakowanie 30GB danych 7-zipem to po kilkunastu minutach pracy na 100% miałem 75 i went chodził bez przerwy. Co do podkładek to sprawdź gdzie masz dziurę w obudowie z wentylatorem i znajdź taką z odpowiednio rozmieszczonymi wentylatorami co byś samej obudowy nie chłodził niepotrzebnie...
Registered Ubuntu User # 31195
You are registered Linux user number 527911
ubuntu-pomoc.org
Awatar użytkownika
kapslock
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 21 cze 2010, 15:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: kapslock »

ja mam szybę na biurku i laptop ładnie oddaje ciepło ,podkładka według mnie się nie sprawdza.
Awatar użytkownika
JoeBuck
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 125
Rejestracja: 07 lip 2009, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: JoeBuck »

woseba właśnie dlatego dziwią mnie te wartości - u mnie 70' jest już w kilka minut po uruchomieniu...

kapslock aktualnie mam laptopa ustawionego na kilku gumowych "słupeczkach", ok. 5 cm nad blat biurka, w celu zapewnienia lepszej cyrkulacji powietrza. Czy szkło będzie lepiej odbierało ciepło niż powietrze? (bo ZTCW mają podobne ciepła właściwe - powinny przyjmować ciepło tak samo). I czy będzie to lepsze od podkładki, która zapewnia dopływ chłodnego powietrza?
http://www.kotwburaczkach.pl
Awatar użytkownika
kapslock
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 21 cze 2010, 15:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: kapslock »

Jaka jest stabilność twojego patentu z gumkami pewnie nawet pograć się nie da .
Idz do szklarza i niech ci dotnie ozdobną podkładke pod laptopa :) i podłóż sobie podkładki pod szkło żeby był przepływ powietrza.
Awatar użytkownika
JoeBuck
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 125
Rejestracja: 07 lip 2009, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: JoeBuck »

Stabilność faktycznie kiepska :D

Ale ponawiam pytanie - dlaczego szkło będzie lepsze od podkładki chłodzącej?
http://www.kotwburaczkach.pl
Awatar użytkownika
Blonka
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 127
Rejestracja: 29 cze 2009, 11:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: Blonka »

Dziwią mnie te kombinacje, po roku intensywnego używania laptopa, zdejmuje układ chłodzenia procesora i grafiki, usuwam warstwę kurzu uformowaną w filc między wentylatorem, a radiatorem i znów przez rok laptopy pracują bez problemów. Żona laptopa używa wyłącznie na biurkach (w domu odkurzane RENBOW, w pracy sprzątaczka dziennie sprząta biuro, bez wykładzin), a laptopa co roku trzeba czyścić. Dlaczego stosować półśrodki, jeżeli można nadal w normalny sposób, bez ograniczeń z podkładkami, na kolanach oczywiście pamiętając by czasami wpuścić przez dolny wlot powietrze do wentylatora.
__________________
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
JoeBuck
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 125
Rejestracja: 07 lip 2009, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: JoeBuck »

Rozsądnie piszesz Blonka, ale to nie kurz jest tu chyba problemem, gdyż jak już pisałem pozbyłem się go, a mimo to osiągam dość wysokie temperatury (rzekłbym strasznie wysokie). Dlatego zastanawiam się, na ile skuteczna będzie taka podkładka.
http://www.kotwburaczkach.pl
Awatar użytkownika
Blonka
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 127
Rejestracja: 29 cze 2009, 11:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: Blonka »

Czyli rozebrałeś i pędzelkiem wyczyściłeś, nie tylko dmuchając w szczeliny i różne programy pokazują tak wysokie temperatury. Nadal bym szukał przyczyny tej nie prawidłowej temperatury, bo usunięcie przyczyny może być tańsze i dające długotrwałe efekty od inwestycji w podstawkę chłodzącą tylko obudowę. Dziwi mnie ta temperatura, laptop powinien przy takiej temperaturze się wyłączyć.
__________________
Pozdrawiam.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: bear7 »

Sprawdź napięcia w laptopie. Ja obstawiam, że jest to wina walniętego zasilacza. Wiem coś o tym, bo dokładnie ten sam problem miałem, a temperatury nawet wyższe.
EDIT: No może nie wyższe (przeoczyłem te 125st.C), ale dochodzące do 90st.C.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
JoeBuck
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 125
Rejestracja: 07 lip 2009, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: JoeBuck »

Dziwi mnie ta temperatura, laptop powinien przy takiej temperaturze się wyłączyć.
Mnie też, ale:

Kod: Zaznacz cały

acpi -t
     Battery 0: Full, 100%, design capacity 2000 mAh
     Thermal 0: ok, 85.0 degrees C
     Thermal 1: ok, 36.5 degrees C
     Thermal 2: ok, 64.0 degrees C
     Thermal 3: ok, 79.0 degrees C
     Thermal 4: ok, 127.0 degrees C

Kod: Zaznacz cały

sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:       +127.0°C  (crit = +256.0°C)                  
temp2:       +80.0°C  (crit = +90.0°C)                  
temp3:       +61.0°C  (crit = +105.0°C)                  
temp4:       +35.7°C  (crit = +90.0°C)                  
temp5:       +85.0°C  (crit = +110.0°C)  
Dzięki, bear7, chyba skończy się na tym, że zaniosę go do serwisu na gruntowne sprawdzenie.
http://www.kotwburaczkach.pl
Awatar użytkownika
Kafka.
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 24 lut 2009, 22:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Festung Breslau
Kontakt:

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: Kafka. »

po 2-3 godzinach korzystania z samego tylko Firefoxa do 127'C
Taka temperatura wskazuje albo na uszkodzony układ head pipe (rozszczelnienie), albo na konieczość wymiany pasty termoprzewodzącej między rdzeniem procesora a radiatorem. Żadna podkładka nic tu nie da, bo te najbardziej wydajne są w stanie obniżyć temperaturę o ok.5 C, co przy 127C i tak jest bez znaczenia. Dziwię się tylko, że nie zadziałał układ bezpieczeństwa i komputer się nie zrestartował.
Awatar użytkownika
Blonka
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 127
Rejestracja: 29 cze 2009, 11:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: Blonka »

90 st.C tak, ale 127 to dużo powyżej tego co może wytrzymać procesor T2300 prawdopodobnie (do 100 st.C) http://www.cpu-world.com/CPUs/Core_Duo/ ... 0282M.html

EDIT
Czego to jest temperatura tak wysoka dopuszczalna
temp1: +127.0°C (crit = +256.0°C)
Mam podobny proc. T5500 pod x64 pokazuje tylko takie temperatury
----laptop:~$ acpi -t
Thermal 0: ok, 54.0 degrees C
Thermal 1: ok, 46.0 degrees C
----laptop:~$ sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1: +44.0°C (crit = +106.0°C)
temp2: +44.0°C (crit = +106.0°C)
Spróbuj pod LiveCD jakie będą wyniki.
__________________
Pozdrawiam.
philip100
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 14 lip 2010, 21:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: philip100 »

Ja używam Zalman'a NC2000 (pod lapka 18,4"). Mój lap siedział już na wielu wynalazkach których ceny zaczynały się od kwot niższych niż sam koszt przesyłki :) .

Pytanie czy taka podstawka coś da, hmmm... czasem tylko komfort psychiczny a czasem więcej niż byś się spodziewał. Może dobrze chłodzić ale komfort użytkowania sprawi że po tygodniu rzucisz ją do szafy. Może być komfortowa ale nic poza tym...
Kupując Zalman'a NC2000 poszedłem na kompromis. Wiem jaka podkładka była by ideałem - połączenie wydajności chłodzenia Zalmana NC2000 z wygodą użytkowania Cooler Master NOTEPAL W1 (z wygodnym, wyprofilowanym brzegiem). Ale takiej nie ma :/

Z moich doświadczeń:

1. Jeśli znacznie nagrzewa Ci się obudowa lapa nie kupuj plastiku bo plastik zatrzymuje ciepło i po dłuższej pracy wentyl dmucha letnim powietrzem. Najlepszym materiałem będzie tu aluminium (ew. szkło ale wiem że nie ma wygodnych i wydajnych szklanych podstawek). Dodatkowo trzeba mieć na uwadze że wysoka temperatura CPU to nie tylko jego wina, GPU prawie w każdym przypadku korzysta z tego samego układu chłodzenia co CPU. Niewielka przestrzeń cyrkulacyjna w laptopie nie sprzyja wydajnemu odprowadzaniu ciepła to też inne układy typu RAM, dysk czy sama płyta główna nawet przy niskiej ilości wydzielanego ciepła będą potęgować nagrzewanie się obudowy a co za tym idzie również temperatury procesora. Dlatego lepiej od nawiewu punktowego sprawdza się nawiew cyrkulacyjny obejmujący również kraty na kalpach serwisowych.

2. Nie kupuj "płaskich" podstawek bo po dłuższej pracy z lapem będziesz miał dość trzymania nadgarstków na krawędziach lapka oddalonych nawet(w zależności od podstawki) do 5cm od biurka.

3. Przy wyborze zastanów się czy nie kupujesz coś co będzie wyło jak odkurzacz (wiem doskonale co mówię ;) ).

EDYTA:
(...)Żadna podkładka nic tu nie da, bo te najbardziej wydajne są w stanie obniżyć temperaturę o ok.5 C, co przy 127C i tak jest bez znaczenia.
W moim przypadku nie 5 a ponad 15C przy temperaturze dochodzącej do prawie 90C ;) Ale fakt że przy 127C (o ile czujniki działają prawidłowo) będzie to kropla w morzu.
Awatar użytkownika
3miel
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 311
Rejestracja: 19 kwie 2006, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: 3miel »

ja testowałem jakieś 2 podkładki cooler master notepal infinity i jeszcze jakąś jedna, temperatura z 75 stopni C spadła mi na 73 i 72/71 przy drugiej podkładce, więc żadnej nie kupiłem, testy na grze urban terror po 30 minut grania, dla mnie gra nie warta świeczki
compal: fl92 gf8600gt m 512mb 1680x1050 - t9300@2500 - 200gb 7200rpm - 2gb+1gb 667 - 4965abg - bt - a4tech xl 750f
Awatar użytkownika
JoeBuck
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 125
Rejestracja: 07 lip 2009, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Podkładka chłodząca pod laptopa

Post autor: JoeBuck »

Blonka, pod LiveCD to samo.

Kafka., 3miel, philip100, w takim razie chyba zrezygnuję z podstawki. Zacznę od odwiedzenia serwisu.

Tymczasem wpadło mi jeszcze coś do głowy - nikt nie powiedział, że to 127'C odnosi się do procesora - założyłem to pod wpływem tego, co wypluwa mi w Conky "acpitemp". Niestety (chyba?) nie ma sposobu żeby się dowiedzieć, który miernik jest od czego.

EDIT:
Hmm... dałem z root'a

Kod: Zaznacz cały

sensors -s
I mam teraz kilka nowych linijek po sensors:

Kod: Zaznacz cały

temp1:       +70.0°C  (crit = +256.0°C)                  
temp2:       +72.0°C  (crit = +90.0°C)                  
temp3:       +57.0°C  (crit = +105.0°C)                  
temp4:       +33.2°C  (crit = +90.0°C)                  
temp5:       +75.0°C  (crit = +110.0°C)                  

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:      +69.0°C  (high = +85.0°C, crit = +85.0°C)  

coretemp-isa-0001
Adapter: ISA adapter
Core 1:      +70.0°C  (high = +85.0°C, crit = +85.0°C)  
Nie wiem, czy dobrze rozumuję, ale to chyba odnosi się do rdzeni procesora? Hmm... muszę "zestresować" procesor, żeby stał się cieplutki i sprawdzić.
http://www.kotwburaczkach.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości