Sprzet pod serwer domowy na pliki

Porady sprzętowo-handlowe
oskar_15
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 21 sie 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Sprzet pod serwer domowy na pliki

Post autor: oskar_15 »

Witam.
Postanowiłem zrobić sobie serwer pod wszystkie pliki (~11tb) jako że buduje to wszystko od zera wiem że mam trzy opcje tylko niewiem która wyjdzie lepiej (szybkosc/cena/jakosc)
1) Programowy RAID5- czyli "zwykły" komputer z odpowiednia ilościa Sata. Jak to wygląda pod linuxem?
2) Kupić płytę wspierającą raid(http://www.morele.net/plyta-glowna-giga ... m3-405588/). Jak tutaj wygląda konfiguracja? Czy sprowadza się właściwie tylko do podłączenia dysków i kilki ustawień w biosie?
3) Kupić zwykły komputer i dołozyc do niego http://www.ebay.de/itm/16-Port-SATA-RAI ... 27f67b6fdb?
Na co powiniennem zwrócić uwage kupując sprzęt?
Myślę o 4 dyskach WD (http://sklep.synologic.pl/dysk-3tb-wd-red-p-127.html)
Awatar użytkownika
rob006
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 417
Rejestracja: 28 paź 2007, 23:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sprzet pod serwer domowy na pliki

Post autor: rob006 »

Nie myślałeś o tym, żeby po prostu kupić NASa? Przynajmniej nie będziesz płacił kroci za prąd ;]
oskar_15
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 21 sie 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Sprzet pod serwer domowy na pliki

Post autor: oskar_15 »

Myslałem ale nie uruchomie na nim apache ;) chyba...
Awatar użytkownika
rob006
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 417
Rejestracja: 28 paź 2007, 23:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sprzet pod serwer domowy na pliki

Post autor: rob006 »

Chyba uruchomisz - wiele NASów, o ile nie wszystkie, ma webserwer i podstawowe usługi w standardzie. Po prostu poszukaj takiego, który daje taką możliwość - to nie powinno być szczególnie ciężkie. Przykładowo Synology umożliwia wyklikanie instalacji masy serwerowych komponentów, więc kilkoma kliknięciami instalujesz bazę danych, ruby czy tomcata. Webserwer oparty na php jest w standardzie + klikalne instalatory popularnych aplikacji. Teraz NAS to nie tylko serwer plików, tylko po prostu mały serwer, urządzenia które nie oferują dodatkowych możliwości wypadają z rynku.
Lapsio
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 14 sie 2010, 10:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Sprzet pod serwer domowy na pliki

Post autor: Lapsio »

Ja od kilku lat uzywam Raspberry Pi. Do dostepu z zewnatrz jest swietny, w domu - jak montujesz po NFS czy ftp (lekkie protokoly) to jest znosnie (ok 6MB/s, da sie filmy streamowac), dziala apache, wszystko nawet mam dostep po https uzywajac h5ai jako indexu do plikow. fajna sprawa, jak na taki koszt (ktory jest w zasadzie pomijalny) to cene sprzetu mozna dobrze przyblizyc przez cene samego dysku usb. Do tego jest ssh, no kurze, wszystko jest xD. Jak nie wymagasz super osiagow to jest ok. Jak oczekujesz wysokich transferow to moze byc irytujacy. No ale come on, na probe zawsze mozna. Wydaje mi sie ze banana pi bedzie istotnie lepszy, bo afaik obsluguje SATA i ma ethernet 500mbps :) jak masz jakies detaliczne pytania go ja mam raspa, moj kumpel banana

EDIT:

sory nie zauwazylem RAID5 i 11tb :P. W takim razie prosto - sensowny filesystem - tyle, zaden support na plycie glownej, nic nie tykaj bo to syf jak hardwarowy RAID, jak ci sie zepsuje kontroler to jestes w d**pie. Taki sam problem z upgradem, potem o wszystko musisz sie martwic a soft raid wszedzie taki sam - malo tego, kupujesz tani kontroler SATA i mozesz podpiac i 10 dyskow i wiecej. Mozesz rozwazyc tez szyfrowanie calosci na LUKSie, ewentualnie na tym LVM jak przewidujesz harce z partycjonowaniem. Filesystem - ja uzywam XFS, ale jest troche stary i nie obsluguje zmniejszania partycji, nie obsluguje natywnie raid i w ogole troche ssie i zamierzam zmienic na btrfs. Alternatywa to ZFS - stabilniejsza ale bardziej zasobozerna i ciezsza w instalacji ze wzgledu na brak wbudowanego wsparcia w wiekszosci dystro. Te 2 maja sporo istotnych dla NASa zalet - obsluguja kompresje danych w locie, natywny, filesystem-aware RAID zapobiegajac scilent corruption, snapshotowanie, sa tranzakcyjne i maja COW i deduplikacje danych (btrfs tylko out of band).

Zwykle NASy sa strasznie casualowe poza tym moga miec dziury w sofcie i byc podatne na NSA i w ogole lamerskie xP. Prawdziwy porzadny serwer plikow powinien tworzyc infrastrukture SAN (iSCSI, czyli dysk udostepniany na poziomie hardwarowu po LANie) lub co najmniej NFSv4 z autoryzacja kluczami SSL. Radze poczytac o tym. Ciekawa super-prosta w instalacji alternatywa to sshfs, ale jest troche wolna. Jak bedziesz instalowac Apacha to pamietaj o https i wymuszaniu odpowiednio mocnego szyfrowania. Mozesz tez sie zainteresowac h5ai do dostepu do plikow.

o pozostalych zaletach takiego customowego NASa chyba nie musze wspominac, chocby VNC i ogolnie remote desktop, a przy NFS/iSCSI nawet moglbys trzymac maszyny wirtualne i boocic je montujac zdalnie RAID, mozesz tez postawic pulseaudio/JACKa i uzywac tego NASa jako serwera dzwieku do ktorego podpialbys glosniki, a tak w ogole to mozesz postawic w salonie i uzywac jako HTPC. Mozna sie pytac po co, jak to mial byc tylko NAS - ale skoro sa mozliwosci to moze warto sprobowac? konwencjonalny NAS ci tego nie da.
lokper
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 04 paź 2016, 23:03

Re: Sprzet pod serwer domowy na pliki

Post autor: lokper »

Proponuje jakiś serwer QNAP. Tutaj znajdziesz takie serwery: https://www.qnap.com/pl-pl/product/item ... ref=header
artkar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2018, 10:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Sprzet pod serwer domowy na pliki

Post autor: artkar »

Również polecam QNAP-y bardzo fajne sprzęty sam używam w pracy model TS-251A pod Twoje wymagania to pewnie 451 (obsługuje raid 5) - cztery dyski, nie dość że system rozwijany to opcji ma pełno samba działa jak również pełno innych rzeczy włącznie z wirtualizacją. Jakbym kasy miał dość to do domku bym sobie taki sam sprawił a tak to męczę minipc. Zwykłego pc to bym sobie darował ze względu na prąd pewnie. NAS dodatkowo jest prawie niesłyszalny, ma dwie karty 1gb i pełno możliwości - zastanów się radzę ;)
TECUMSEH12
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 02 cze 2014, 13:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Sprzet pod serwer domowy na pliki

Post autor: TECUMSEH12 »

artkar pisze: 13 lis 2018, 14:05 ...zastanów się radzę ;)
Dzisiaj jest 13 listopad, A.D. 2018
Anarchia w samym środku mojej głowy
Mój mózg pracuje niezależnie
I nikt mi nie może zakazać myślenia
Anarchia w głowie to początek wyzwolenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości