AMD APU A8-7650K pod Linuksem?

Porady sprzętowo-handlowe
Awatar użytkownika
Deezy
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 96
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

AMD APU A8-7650K pod Linuksem?

Post autor: Deezy »

Ktoś miał przyjemność pracować na tym sprzęcie pod Linuksem? Chcę stworzyć zestaw do internetu, multimediów i prostych gier HOPA. Obawiam się trochę o sterowniki AMD. Czy słusznie?
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: AMD APU A8-7650K pod Linuksem?

Post autor: makson »

Cześć,
Miałem przyjemność z wieloma APU to się wypowiem.
W Ubuntu 16.04 nie ma i nie będzie działających zamkniętych (własnościowych) sterowników do tej karty. Są jedynie otwarte (są one w systemie już wraz z jego instalacją). To jednak nic złego. Sterowniki te są solidne, stabilne, wspierają dla tej karty OpenGL 4.1, akcelerację wideo przez VDPAU, a nawet OpenCL 1.2. Do celów, o których piszesz grafika nada się jak najbardziej. Problem jest na ogół słaby procesor w APU. Mam wrażenie, że włączenie Firefoksa z Gmailem ustawionym na stronę startową trwa wieki...
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
Deezy
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 96
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: AMD APU A8-7650K pod Linuksem?

Post autor: Deezy »

Trochę mnie zmartwiłeś tym brakiem sterowników własnościowych. Nie wiem, jak to wygląda w przypadku AMD, ale NVidia na sterownikach otwartych ma problem nawet z prostymi grami ze Steam. Aha, no i komfort poruszania się po przeglądarce jest dla mnie bardzo ważny. Naprawdę będzie tak źle? Chodzi o to, że sama przeglądarka tak mocno obciąży ten układ, czy wpływ na to też będzie miało samo Unity? Generalnie do blachy planuję wrzucić sam dysk SSD. Nie potrzebuję tam dużo miejsca. Coś to zmienia? Nie wiem; zmiana środowiska graficznego coś da? A może całkowicie dystrybucji?
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: AMD APU A8-7650K pod Linuksem?

Post autor: makson »

Mam laptopa z APU A4-5000. Jest to na pewno słabszy sprzęt niż przez Ciebie składany, ale ta sama generacja grafik i dokładnie ten sam sterownik. Zrobiłem przed chwilą kilka benchmarków na Xubuntu 16.04:
https://openbenchmarking.org/result/160 ... -BENCHMA08
Jak widzisz gry powinny działać płynnie. Natomiast z tempa działania np. Firefoksa jestem niestety niezadowolony :(
Ty będziesz miał mocniejszy sprzęt, więc może u Ciebie będzie działać lepiej, dysk SSD pomoże, zmiana środowiska graficznego/dystrybucji niespecjalnie (Unity jest już całkiem nieźle zoptymalizowane).
Pozdrawiam,
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
Deezy
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 96
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: AMD APU A8-7650K pod Linuksem?

Post autor: Deezy »

Dzięki śliczne, bardzo mi pomogłeś. Generalnie będę chciał jeszcze podkręcić trochę procesor. Może coś z tego będzie. Dzięki za benchmark.
Awatar użytkownika
witek
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 400
Rejestracja: 14 lip 2005, 14:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: AMD APU A8-7650K pod Linuksem?

Post autor: witek »

To ja może dołożę swoje trzy grosze. A4-5000 to procek laptopowy - 15W, natomiast A8-7650K to procesor desktopowy - 95W. Różnica w działaniu będzie znaczna na korzyść A8
http://www.notebookcheck.net/Mobile-Pro ... 436.0.html
Awatar użytkownika
Deezy
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 96
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: AMD APU A8-7650K pod Linuksem?

Post autor: Deezy »

Tak też właśnie myślałem. Dzięki za odzew, witek. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości