Samsung 102 SP rozdzielczość tylko 800/600

Najmniejsze, najsłabsze, ale coraz bardziej popularne...
kuba_new
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 31 gru 2008, 10:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Samsung 102 SP rozdzielczość tylko 800/600

Post autor: kuba_new »

Nie jestem Autorem tego postu - więc nie mogę napisać "solved" - ale, jeśli Autor sprawdzi sposób, który podam poniżej, i ten sposób się i Jemu sprawdzi - to Autor może dodać tą adnotację. Użytkowników tego komputerka jest w Polsce dużo - wiele sieci komórkowych dodawało go w opcji wirelessowej...
Ja zrobiłem tak:

1. Po pierwsze i najważniejsze - w BIOSie należy wyłączyć "Hyperthreading"!!!
Czyli - po włączeniu komputera należy nacisnąć klawisz "F2". Potem w zakładce "Advanced" należy ustawić "Hyperthreading" na "Disabled".

2. Po drugie - skoro chcecie instalować na tym komputerku Linuksa, to znaczy, iż macie DRUGI komputer - taki, na którym przygotowaliście
Unetbootin'em "pendraka" z Mintem do zainstalowania. Przygotujcie sobie więc pendraka z Mintem w wersji 14 - może uda się go uruchowić
w wersji "live". Mnie się NIE UDAŁO. Dlatego też ja przygotowałem pendraka z Mintem w wersji 13-mate. Robiłem też próby z Mintem w wer-
sji 13-XFCE - też go uruchomiłem w rozdzielczości 1024 - ale nie zauważyłem by był szybszy niż Mate, a i jego funkcjonalność mi nie odpowia-
dała. Reasumując - macie przygotowanego pendraka z Mintem 13-mate.

3. W punkcie 1. byliście w BIOS'ie - dalej w nim jesteście. W zakładce "Boot" wchodzicie do opcji "Boot Device Priority" - trzeba ją podświetlić
na biało i nacisnąć "Enter" - jesteście w opcji wyboru urządzenia, z którego ma się uruchomić system - należy wybrać waszego pendraka
(pendrak MUSI być włożony do gniazda!!!).
Zmiany należy zapisać klawiszem "F10" (Save and Reset). System się zresetuje i uruchomi z pendraka.

4. Zainstalujcie teraz Minta - oczywiście rozdzielczość jest kiepska, bo tylko 800x600. Wiele okien wystaje poza ekran - pamiętajcie, że standar-
dowe ustawienia pozwalają na PRZESUWANIE okien tak, aby mieć dostęp do wszystkich pól i przycisków - należy JEDNOCZEŚNIE trzymać
naciśnięty klawisz "L-Alt" i "Lewy Przycisk Tabletu" i ślizgaczem przesunąć aktualne okno.

5. Linux Mint w wersji 13 jest zainstalowany. I działa - tak?
No to teraz przystępujemy do instalacji sterowników grafiki tak, aby uzyskać rozdzielczość 1024.
Wszystko to co będzie dalej jest w oparciu o post (patrz wyżej) Kolegi "luk1don" i adresu, który On podał, czyli:
http://daily.siebler.eu/2012/06/ubuntu- ... 000-serie/
Ja w moim poście z dnia 19 lipca 2012 (patrz wyżej) napisałem, że próbowałem już tego i mi nie wyszło. Potem kontaktowałem się z auto-
rem tej porady (z tym Niemcem) i dostałem odpowiedź, że akurat wtedy była awaria serwera - dlatego ja nie mogłem sobie wtedy poradzić.
Dobra, jedziemy dalej...

6. Uruchomiamy terminal i w nim wpisujemy (poprzez "sudo", więc system zapyta nas o hasło):
sudo add-apt-repository ppa:sarvatt/cedarview
potem:
sudo apt-get install add-apt-key
i dalej:
sudo add-apt-key 0x4c96de60854c4636
to nam dodało do systemu "ścieżkę" skąd system zainstaluje sterowniki.

7. Teraz robimy "apdejt" i "apgrejt" naszego systemu. To może trochę potrwać - zainstalowaliśmy system, do którego powstało w tak zwanym
"międzyczasie" wiele poprawek (u mnie to trwało prawie 45 minut):
sudo apt-get update
i zaraz po tym:
sudo apt-get update

8. Dla "świętego spokoju" ja to robię zawsze dwa razy, a więc:
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get update

9. Teraz instalujemy kernela w podstawowej wersji:
sudo apt-get install linux-headers-generic linux-image-generic
To trochę potrwa, bo musi...

10. I odinstalowujemy kernela w wersji "pae" - to ten "hyperthreading" z początku tego posta:
sudo apt-get remove linux-headers-generic-pae linux-image-generic-pae
Może się zdarzyć, że nie ma nic do odinstalowania - ale gdyby było... Odinstalować trzeba.

11. Teraz nareszcie możemy instalować sterowniki "cedarview" do obsługi tej nasze grafiki:
sudo apt-get install cedarview-drm libva-cedarview-vaapi-driver cedarview-graphics-drivers
To też trochę potrwa, bo też musi...

12. Teraz powinniśmy SPRAWDZIĆ, czy opcja AIGLX jest OFF - ona jest zwykle Off, ale gdyby nie była - należy ją wyłączyć. W tym celu uru-
chomiamy edytor "vi":
sudo vi /usr/share/intel-cdv/X11/xorg.conf.d/61-cdv-pvr.conf

13. JA TEŻ NIE PAMIĘTAM JAK SIĘ OBSŁUGUJE EDYTOR vi - nie muszę!!! Używam go tak rzadko, że jeśli nic nie muszę zmieniać, to wyłączam
okno terminala. A więc - sprawdzamy opcję AIGLX. Jeśli jest OFF - to wyłączamy terminal (przyciskiem zamykania okna).
Gdyby ta opcja była jednak na ON - to też zamykamy terminal. A potem uczymy się obsługi edytora "vi". Potem poprawiamy tą opcję na
OFF, zapisujemy plik w edytorze i przechodzimy do punktu następnego.

14. Znowu uruchomiamy terminal. A w nim robimy:
sudo update-grub2

15. Wszystko już zrobiliśmy... Możemy spokojnie zrebutować nasz system:
sudo reboot

16. System się nam uruchomi w pięknej rozdzielczości 1024 na 600!!!

17. Teraz jeszcze trzeba w samym systemie włączyć ukrywanie dolnej listwy - należy najechać na nią kursorem i nacisnąć prawy klawisz myszy
lub tabletu i w "wyskoczonym" okienku nacisnąć "właściwości", a tam - włączyć opcję "Automatyczne ukrywanie".

18. Większości programów i tak nie będziemy uruchomiać na tym laptopku - ze względu na jego nikłą wydajność - ale na pewno będziemy
przeglądać internet. Ja robię to firefoksem - do niego jest taka nakładka zmniejszająca paski narzędziowe (czyli to wszystko co wygląda
pięknie na dużym ekranie, a ZASŁANIA i ZJADA EKRAN w przypadku tego laptopka). Nie podaję konkretnej nazwy tej nakładki - bo to rzecz
gustu - ale szukajcie jej pod nazwami: minifox, mikrofox lub smallfox.

I teraz garść moich własnych uwag.
Działa mi hibernacja. Działa wi-fi. Działa tablecik (tfu! - jak ja nie cierpię tych ślizgawek! - ale działa!). Działają wszystkie klawisze niebieskie.
Działa jaskrawość ekranu, głośność głośników, klawisze numeryczne, klawisze przewijania. Miernik zużycia energii pokazuje prawidłowy stan
zużycia energii - jak pokazał, że energii starczy na 10 godzin, to faktycznie za 10 godzin już ten laptopek nadawał się do ładowania. Z moją
drukarką Epson 215 (taki kombajn - skaner/fax/drukarka) współpracuje bez żadnych problemów. Aparat foto? Stara komórka? Nowy smartfon?
Wszystko działa!!! Jedyny "problem" jaki mam z tym laptopkiem to taki, że nie z każdego pendraka mogę odpalić jakiegoś linuksa w wersji LIVE
- ale z tych samych pendraków nie mogę też odpalić Live-Linuksa na desktopie - nie jest to więc wina Samsunga, ale tych pendraków.

Mam nadzieję, że pomogłem... Ja dałem radę - nie jestem jakimś geniuszem linuksowym - ja, po prostu, dożo czytam i nie spieszy mi się... Wiem, że jeśli nie dziś, to jutro - ktoś zawsze znajdzie TE drzwi i je otworzy. Jeśli gdzieś napisze jak to zrobił - to tylko kwestią czasu jest, że ja w końcu to przeczytam. Pomógł mi kolega luk1don oraz autor tej porady ze strony
http://daily.siebler.eu/2012/06/ubuntu- ... 000-serie/
za to IM MOJE PODZIĘKOWANIA.
Ale rada moja dla innych - czytać i starać się zrozumieć o co chodzi. I dlatego też ZANIM ZACZNIECIE ROBIĆ KROK PO KROKU TO WSZYSTKO, CO JA
TU NAPISAŁEM zapoznajcie się najpierw z całym tym TEMATEM, poczytajcie instrukcje na stronie "daily.siebler.eu", zapoznajcie się z obsługą
edytora "vi" - po prostu ZDOBYWAJCIE WIEDZĘ!!!

I jeszcze tytułem sprzętu, na którym ja to instalowałem:
NETBOOK SAMSUNG, MODEL N102SP
MODEL CODE: NP-N102S-B01PL
Grafika: Intel Graphic Media Accelerator 3600 Series
CPU: Intel Atom CPU N2100 2x1,6GHz
HD: ST320LM001 HN-M320MBB
USB: Intel N10/ICH7
IDE ATA/ATAPI: Intel NM10 Express Chipset
Audio: Realtek High Definition Audio
Net: Intel Centrino Wireless-N130 + Realtek PCIe FE Family Controller
Battery: ACPI
Bluetooth: Intel Centrino Wireless Bluetooth 3.0

P.S. Jeśli komuś pomogła ta moja porada - dajcie tutaj znać. Miło było by wiedzieć, że się to komuś przydało...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Netbooki i ultrabooki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości