Grzejący się Asus 1001pxd

Najmniejsze, najsłabsze, ale coraz bardziej popularne...
Erebenov
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 19 paź 2012, 15:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Grzejący się Asus 1001pxd

Post autor: Erebenov »

Witam wszystkich.Jestem posiadaczem netbooka Asus 1001pxd (jak w temacie).
Na Ubuntu przesiadłem (z Windowsa 7 Starter) się relatywnie niedawno, w okolicach maja bierzącego roku.
Z początku zacząłem od polskiego remixu 11.04 i zaktualizowałem go do wersji 12.04 LTS. I zauważyłem pewną dość irytującą rzecz. Temperatura procesora podczas słuchania muzyki, konwersacji na Kadu czy też surfowania po internecie (używałem wtedy Chrome`a) potrafiła sięgać od 67 stopni po 76. Wentylatory działają sprawnie, słychać jak pracują i tylko gdy temperatura wzrasta zwiększają obroty. Nie przeszkadzało to w normalnym funkcjonowaniu netbooka, praca systemu operacyjnego jest stabilna i bezproblemowa (i znacznie szybsza od tego co się działo na Windows 7 Starter). Tylko te nieszczęsne temperatury.

Ostatnio postanowiłem przeinstalować system i przesiadłem się na kompletnie czystego Xubuntu 12.04. System działa jeszcze stabilniej od poprzedniego (musiałem mieć nieźle namieszane w poprzednim...). Wszystko działa jak wspomniałem sprawnie, ale... no własnie. Problem grzejącego się procesora dalej pozostał, co mnie jakoś specjalnie nie zdziwiło. Co natomiast mnie zdziwiło. Raz po oglądaniu anime zostawiłem podpięty monitor pod netbooka i go wyłączyłem (komputer). Uruchamiając go później z podpiętym monitorem... problem przegrzewającego procesora nagle znikł. Temperatury sięgają maksymalnie od 63 do 70 stopni. Następnego dnia uruchomiłem netbooka już bez podpiętego monitora i... problem znowu się pojawił. Z ciekawości wyłączyłem netbooka i podłączyłem monitor. Problem znikł.

Zastanawia mnie, czy da się to jakoś naprawić. Muszę nadmienić, że na monitorze wyświetlam rozdzielczość 1280x1024, a na netbooku 1024x600.

Dziękuje z góry za wszelką pomoc.

//brezniew: zainstaluj sobie słownik ortograficzny
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Grzejący się Asus 1001pxd

Post autor: linuxozaurus »

ja polecam kernel (jądro systemu) pana EXT73
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Erebenov
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 19 paź 2012, 15:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Grzejący się Asus 1001pxd

Post autor: Erebenov »

Mógłbym prosić o jakieś porady jak zaktualizować (deaktualizować?) kernel? Nigdy tego nie robiłem i nie mam zielonego pojęcia jak się za to zabrać. Z góry dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Grzejący się Asus 1001pxd

Post autor: linuxozaurus »

aktualizacje jądra system są robione tak samo jak innych programów a ja ci proponuję zainstalowanie zmodyfikowanej wersji jądra to nie to samo co instalacja jądra generic

Ja mam mam u siebie temperatury w granicach 46 stopni c przy obciążeniu procesora 10%

viewtopic.php?f=216&t=160361
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Erebenov
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 19 paź 2012, 15:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Grzejący się Asus 1001pxd

Post autor: Erebenov »

Udało mi się zaktualizować kernel, ale... Jakoś w niczym to nie pomogło specjalnie. Komputer włączał się dłużej, programy również, a temperatura w ogóle nie spadła (wiatraczki cały czas chodziły na pełnej mocy). Albo zrobiłem coś źle, albo sam już nie wiem.

Wróciłem znowu do czystego Xu. Jakieś porady?

PS. Może Jupiter mógł coś spartolić w tamtym kernelu ext73?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Grzejący się Asus 1001pxd

Post autor: e X t 7 3 »

Erebenov pisze:Udało mi się zaktualizować kernel, ale... Jakoś w niczym to nie pomogło specjalnie. Komputer włączał się dłużej, programy również, a temperatura w ogóle nie spadła (wiatraczki cały czas chodziły na pełnej mocy). Albo zrobiłem coś źle, albo sam już nie wiem.

Wróciłem znowu do czystego Xu. Jakieś porady?

PS. Może Jupiter mógł coś spartolić w tamtym kernelu ext73?
Czy moje skrypty APM, cpufreqd, wpisy w GRUB wykonane ?

a Jupitera lepiej zostawić 'w spokoju' = wyłączyć ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Erebenov
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 19 paź 2012, 15:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Grzejący się Asus 1001pxd

Post autor: Erebenov »

Ojej, nawet nie wiem teraz czy to robiłem. Nie jestem pewien w stu procentach.

Jak wcześniej mówiłem, jestem w tym totalnie zielony i nie wiem czy przypadkiem czegoś nie spartoliłem. Mi to jakiś szybki i łatwy tutorial by się przydał co i jak. Przepraszam za problemy i prosiłbym o pomoc ^^'
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Grzejący się Asus 1001pxd

Post autor: Funnykris »

Posiadam tego Asusa i nie miałem nigdy takich problemów. Obczaj na Mincie jak to działa
Erebenov
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 19 paź 2012, 15:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Grzejący się Asus 1001pxd

Post autor: Erebenov »

Na MINT`cie z MATE 2.0 wygląda na to, że wszystko działa sprawnie.
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Grzejący się Asus 1001pxd

Post autor: Funnykris »

Erebenov pisze:Na MINT`cie z MATE 2.0 wygląda na to, że wszystko działa sprawnie.
CHyba MATE 1.4 :P Na netbooka jest fajny ;)
Erebenov
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 19 paź 2012, 15:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Grzejący się Asus 1001pxd

Post autor: Erebenov »

Sprawdzałem jeszcze raz MINTa na LiveCD (raczej USB) i temperatury jednak trzymają od 62 do 70, w tym że wiatrak tak nie szaleje jak pod Xubuntu (czasami mam wrażenie, że netbook szykuje się na misje okołoziemską). Może coś z biosem, sterownikami jest coś nie tak?
salvadhor
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 340
Rejestracja: 09 lip 2005, 18:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Grzejący się Asus 1001pxd

Post autor: salvadhor »

Sprawdź, jak zachowują się wentyle i temperatury, gdy uruchomisz komputer dopisując w menu GRUB w linijce kernel (najeżdżasz na konkretny system, naciskasz e i edytujesz):
acpi_osi=
(gdzieś po quiet splash).
Root walks behind you.
404 sposoby na Linuksa: http://404.g-net.pl
#254787
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Grzejący się Asus 1001pxd

Post autor: Funnykris »

zresetuj ustawienia biosa na domyślne. U mnie działa to na domyślnych normalnie bez niczego
Erebenov
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 19 paź 2012, 15:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Grzejący się Asus 1001pxd

Post autor: Erebenov »

Sprawdzałem Jupiterem temperature CPU. Po dłuższym wyłączeniu netbooka (na noc np) startuje od 48 i systematycznie rosnie do stałych 65. Temperatura w spokoju, czyli jak nie używam jakiś większych programów czy nie oglądam filmów stoi na 64 - 66. Natomiast podczas włączania Chromium, filmu czy czegoś "cięższego" temperatura skacze czasami do 70, momentami do 75.

Jakieś pomysły? Restart domyslnych ustawien w biosie nie zadziałał.


EDIT// Kiedy netbook chodzi na zasilaniu z baterii i nie jest podłączony do sieci, maksymalna temperatura kiedy go "męczę" dochodzi do 64 stopni.

-- 26 paź 2012, o 01:17 --

Panowie. Sprawdzałem na Ubuntu 10.04 (LiveCD). Nie ma różnicy, temperatury na tych samych poziomach. Może trzeba coś doisntalować, albo źle wykrywa mi sterowniki do płyty głównej. Naprawdę nikt nie ma żadnego pomysłu jak naprawić ten problem? Albo jakiś program mi blokuje, albo komputer ogolnie dostaje "za dużo" mocu do CPU i wariuje.

(dysk jest chłodny, 32 stopnie i nie rosnie).

-- 26 paź 2012, o 11:40 --

Obrazek

Dodaje jeszcze screena z TOP. Widzę, że mam jeden "zombie". Może to on coś psuje? Po restarcie systemu etc, dalej jest widoczny. Jak się tego procesu pozbyć?

-- 26 paź 2012, o 13:47 --

Tak marginesem. Home jak i root mam sformatowany w systemie ext3. Robi to jakąś różnice? Bo chyba raczej nie ma to wpływu na zachowanie CPU?

-- 26 paź 2012, o 15:40 --

Kolejny post. Sprawdzałem na MINTcie, Xubuntu i Ubuntu 10.04 live czy jest też i tam ten proces zombie. Jest. Może faktycznie to ten proces blokuje CPU?

-- 27 paź 2012, o 15:00 --

I jak panowie? Coś wymyśliliście? Ja doszedłem to tego, że proces zombie to... XFCE4 terminal.

Może konfiguracja GRUBA?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Netbooki i ultrabooki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości