Bielsko-Biała

A tutaj możesz znaleźć życzliwego sąsiada.
michalmw
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 59
Rejestracja: 05 mar 2009, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Bielsko-Biała

Post autor: michalmw »

Witam :)...
Planuje założyć w Bielsku taką grupe jak poniżej próbują koledzy z innych miast ;).. Moja wiedza narazie nie jest wybitna w linux jednak instalacja, konfiguracja i przystosowanie do uzytku domowego nie jest trudna i w tym chętnie pomogę ;)...
Awatar użytkownika
cZuLi
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 22 sie 2006, 17:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: cZuLi »

Witaj !!

Też jestem mieszkańcem tego pięknego miasta Bielska-Białej... Jest tutaj wiele osób lubujących Ubunciaka także ja. Wiec można by było pomyśleć o takiej grupie :)

cZuLi
Cumulus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 19 gru 2006, 17:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Unity
Kontakt:

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: Cumulus »

ja mieszkam o rzut beretem od bielska, w czechowicach. gdyby ktoś miał jakieś problemy mogę spróbować pomóc :)
Ludzie pijący alkohol są dla mnie niczym...
...niczym Bracia! ;)
michalmw
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 59
Rejestracja: 05 mar 2009, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: michalmw »

Bardzo sie ciesze że ludzie z bielska też mają ten system :D, znasz może jakąś większą iloś osób którzy posiadają taki system? Bo bym jakieś kursy itd mógłbym sie pobawić ;)
Awatar użytkownika
aga
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1383
Rejestracja: 12 paź 2007, 14:58
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: aga »

Wisła się kłania ;) obecnie mieszkam niedaleko Wrocławia, ale jeśli coś... to chętnie pomogę.
Dla Podbeskidzia wszystko ;) ( wiem, wiem, nie wszyscy mieszkańcy BB uważają, że mieszkają na Podbeskidziu, ale... :D )
Jeśli masz problemy z ortografią, to zainstaluj słownik do przeglądarki.
Temat rozwiązany -wpisz [solved]
Ubuntu user # 20613 i user #474846
Świetny Blog
Grupa Ubuntu.pl na lastfm- Zapraszamy
Borejko
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2006, 06:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: Borejko »

Też jestem gotowy pomóc.
simono11
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 29 kwie 2009, 18:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: simono11 »

Ja też mieszkam w bielsku i jestem na poziomie podobnym do mchalmw
Awatar użytkownika
PiKeyPL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 10 sie 2009, 11:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: PiKeyPL »

Witam :)

Ja również z Bielska.
Korzystam z Ubuntu, od niezbyt długiego czasu, ale mogę pomóc w instalacji, konfiguracji, obsłudze podstawowych narzędzii/aplikacji, oraz przy problemach ThinkPad + Ubuntu.

A sam chętnie zaczerpnę wiedzy dot. samodzielnej kompilacji, pracy w terminalu (ciągle mi komendy z głowy wypadają, z czasem się nauczę) itp.


pzdr
Alibab
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 18 paź 2009, 07:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: Alibab »

Witam :)
Mieszkam przysłowiowy rzut beretem od Bielska, w Międzyrzeczu. O Ubuntu wiem tyle, że nic nie wiem i kiedy czytam posty bardziej zaawansowanych kolegów szczęka mi opada. Niemniej im bardziej wiem że nic nie wiem, tym bardziej fascynuje mnie ów system. Jeśli tylko będę mógł komukolwiek w jakikolwiek sposób pomóc - będę zaszczycony.
Grzegorzd
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: Grzegorzd »

ja zaczynam, ale chetnie pomoge w budowaniu bielskiej spolecznosci ;)
michalmw
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 59
Rejestracja: 05 mar 2009, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: michalmw »

Hejo
Widzę że trochę nas już jest. Chciałbym się dowiedzieć czy jest ktoś na siłach pomóc przeprowadzić kurs i dla nas tutaj jak i dla osób chętnych z konfiguracji, podstawowej obsługi i instalacji?
Jestem w stanie udostępnić sale gdzie znajduje sie 6 komputerów<jest WF oraz miejsce na kable sieciowe na następne> i tam taki kurs można by przeprowadzić. Jednak moja wiedza to owiele zamało żeby prowadzić taki kursik. Dlatego szukam chętnej osoby która by sie czuła na siłach ;)
Alibab
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 18 paź 2009, 07:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: Alibab »

Nie jestem w najmniejszym stopniu specjalistą, który mógłby szkolić kogokolwiek... Niemniej potrafię przekazać podstawowe info (to co każdy z nas przeszedł na samym początku przygody z Ubuntu), jak zainstalować system, opowiedzieć co nieco o terminalu i podstawowych programach. Tyle, że zainteresować mógłbym jedynie tych, którzy chcieliby zobaczyć czym się je Linuxa, którzy widzieliby go pierwszy raz w życiu. Gdyby przyszedł ktoś w krawacie i powiedział, że zastanawia się czy w firmie nie przejść z Windy na Ubuntu, stać by mnie było na odpowiedź "da się" i tyle...
Michalmw, czego byś się spodziewał po takim kursie?
Grzegorzd
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: Grzegorzd »

a moze takie spotkan ie na poczatek jest potrzebne ;) zeby wlasnie wymienic swoje spostrzeżenia
michalmw
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 59
Rejestracja: 05 mar 2009, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: michalmw »

A wiec tak.. Napewno nie byli by to ludzie w krawatach z jakieś firmy.
Chodziło mi o to że po 1 kursie
1. Nauczymy dane osoby instalacji i konfiguracji
2. Podstawowe komendy, instalacja programow
3. Ogolne informacje itd.

A potem jak będzie dużo chętnych to coraz bardziej złożone kursy.
Jestem w stanie sie spotkać ;).. Jednak czuje że na tym krusie byłbym jako organizator, ale tylko jako wynajecie sali itd. Bo zajęć nie jestem w stanie przeprowadzic <brak wystarczającej wiedzy> Jednak bardzo chętnie sie doucze:)
Jak was bedzie 2-3 którzy chętnie taki kurs przygotują chętnie się z wami spotkam gdzieś na mieście.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiKeyPL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 10 sie 2009, 11:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: PiKeyPL »

Ja mam pomysł:
Seria "kursów" dla kilku osób, bądź wszystko na jeden/dwa dłuższe.
I od początku, instalacja, konfiguracja, wykorzystywanie.

Byłbym w stanie coś takiego poprowadzić, do spółki z kimś, coby się uzupełniać.
Istnieje również możliwość załatwienia sali, 5, albo 6 komputerów + jeden pod projektor. W gimnazjum :)

Forma:
a) krótko, co to jest w ogóle linuks(wstęp)
b) odpalamy instalację, na komputerach.
c) podczas niej opowiadamy więcej teoretycznie
d) wstępna konfiguracja, rozwiązywanie ewentualnych problemów, które wystąpią.
e) potem wykorzystanie, czyli pokazać codzienną pracę na linuksie.
f) następnie coś dla bardziej "żądnych wiedzy" - podstawowe komendy w terminalu itd..
g) rozdanie płytek chętnym - Ubuntu, Fedora, Suse etc. (Ubuntu jak coś to mam trochę)

Opcjonalnie można pominąć część instalacji, tylko pokazać jak ją uruchomić i przejść do konkretów. (na wcześniej zainstalowanych)

Można również zrobić drugi kurs, na którym dalsze zastosowania można pokazać.

Problemy?
- ilość komputerów. (do każdego by się przydało dysk jakiś donieść, coby szkolnych nie czyścić :D)
- ilość komputerów znowu.
Można by również poprzedzić taki kurs prezentacją nt. linuksa ogólnie i dopiero później dla chętnych zrobić te kursy.

W jaką grupę odbiorców chcielibyśmy uderzyć?
Może w młodzież (gimnazjum/liceum), która (większość) widzi Windows jako jedyny słuszny system i wypowiada się np. "Ja nie mam Windows, ja mam Vistę" lub "Masz na płytce instalkę linuksa albo Ubuntu?" - AUTENTYKI :(

Druga opcja, brak ograniczeń wiekowych, od dzieciaka z podstawówki zainteresowanego komputerami po starszego Pana szukającego zajęcia :)

Ogólnie opcji jest wiele.

Żeby nie było nieporozumień, uprzedzam, że chodzę do 3 gimnazjum - młody jestem :)
michalmw
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 59
Rejestracja: 05 mar 2009, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: michalmw »

CZyli jest nas około 3.. Pomysł kolegi powyżej mi się podoba i niestety zdania o windowsie i Linuxe są prawdziwe :)

Chciałbym w takim razie aby każdy kto by ewentualnie chciał pomóc w organizacji do 1 Listopada napisał mi na forum PW.. Ja zobacze ile to osób i ewentualnie sie umówimy za tydzień gdzień na mieście<takie spotkanie zapoznawczo/integracyjne ;)> i pomyślimy już na poważnie co i jak dokładnie ;)
Pozdrawiam.
Grzegorzd
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: Grzegorzd »

ja moge powiedziec do czego wlasnie 8 sztuk ubuntu stawiamy :P ale ja niestety linuxa znam z kreatorow.. z konsoli jestem zielony i chetnie sie naucze i poslucham

EDIT:
to panowie jak?
Awatar użytkownika
videl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 02 lis 2007, 14:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: videl »

Cześć chłopaki,
Bardzo chętnie przyłączyłbym się do Bielskiej społeczności, jednakże przebywam na obczyźnie (studiuję), jednakże udzielę Wam wszelkiej możliwej pomocy zdalnej. Jestem zaawansowanym użytkownikiem linuxa i bardzo chętnie odpowiem na Wasze pytania.

Myślę, że fajną sprawą byłoby utworzenie własnego serwera materiałów dot. linux'a, oraz organizowanie regularnych spotkań na IRCu, gdzie mocniejsi użytkownicy mogliby odpowiadać na pytania kolegów. Alternatywą lub kolejną możliwością wspomogania społeczności mogłyby być wideokonferencje lub filmiki, na których autor(zy) mogliby przedstawiać ważne zagadnienia, np. instalacja systemu, konfiguracja stanowiska, etc.

Pomocne mogą się przydać:
  • Aplikacja do nagrywania pulpitu - recordMyDesktop
  • Opanowanie LaTeX'a (niekoniecznie) / OO Presentation
  • Coś do nagrywania filmików np. Cheese (Uśmiech)
Dlaczego spotkania on-line są fajne?
Bo nie każdy ma czas i ochotę ruszyć się z domu. Bo jest brzydka pogoda, bo jest daleko na miejsce spotkania, bo jest chory i leży w łóżku... Możnaby mnożyć.

PS Panowie, (9.10 Karmic) Koala nie gryzie ;-)
michalmw
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 59
Rejestracja: 05 mar 2009, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: michalmw »

No i kogoś takiego szukałaliśmy jak videl ;).. Ambitnego z widzą i pragnącego coś osiągnąć..

1. Załóżmy, że załatwimy dużą ekipe na takie lekcje<jestem w klasie 1TI1 i jak widze to co bierzemy to w klasie jest śmiech.. bo po co nam dos na windowsie vista.. No ale.. i każdy pragnie nowej wiedzy. Tutaj też jest dużo chętnych na forum więc nie zabraknie nam osób chętnych. Ile razy w ciągu tygodnia/miesiąca jesteś wstanie prowadzić takie lekcje? Czy coś za to będziesz chciał? Czy będziesz za to coś chciał?

Jestem webmasterem<no znam html/css/actionscrypt i podstawy php.. Dlatego myśle, że ze stroną na jakimś cms nie będzie problem taki portal zrobić. Czy ktoś by się na takie coś pisał?

Jestem za zrobieniem 1 spotkania w celu ustalenia dokładnych ewentualnych rzeczy które zamierzamy zrobić ;).. Czy ktoś jest za? Jak tak to czy sobota 7 Listopada o godzienie 20 wam pasuje??

Pozdro.
Awatar użytkownika
videl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 02 lis 2007, 14:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Bielsko-Biała

Post autor: videl »

Myślę, że góra raz w tygodniu, tym bardziej, że doszedł mi jeszcze jeden wykład (Języki formalne po angielsku z jakimś arabem:-? ). Jeśli coś się nie zmieni i nie zapomnę, to sobota o 20 jest ok.
Jeśli chodzi o tematykę naszych "wykładów" to myślę, że możemy zacząć od informacji wstępnych i jakichś dodatków:
  • konfiguracja repozytorium,
  • szybki kurs apt-geta/aptitude(/synaptic?),
  • instalacja sterowników nie-wolnych dla kart NVIDIA/ATI,
  • firefox + szybkie howto instalacji standardowych pluginów (AdBlock+, TreeStyleTab, flashplugin-nonfree)
  • informacje na temat zamienników oprogramowania windows/linux, w tym między innymi:
    • różnice: protokół/komunikator (bo większość ludzi nie widzi świata poza gg i jego oryginalnym klientem)
    • o popularnych protokołach IM (Gadu-gadu, jabber),
    • wady i zalety konkretnych klientów IM + konfiguracja Pidgina/Kadu/Empathy(choć niechętnie, bo Empathy to ZŁo, które musi wyewoluować)
Później możemy się pobawić w omówienie podstaw konsoli, informacje na temat plików konfiguracyjnych, w tym dlaczego konfiguracja "z palca", a nie wizardem-magiem/druidem jest lepsza

// Uzupełnię listę wykładu jak skończę pisać listę na Mat. Dyskretną :whis:

Tymczasem zapraszam na IRCa:
serwer: irc.ubuntu.com:8001
kanał: BSU //akronim od Bielska Społeczność Ubuntu
Do łączenia się z IRCem pod linuxa polecam Konversation (w głównym repo) - instalacja:

Kod: Zaznacz cały

sudo aptitude install konversation
Natomiast pod Windows chyba najlepszy był mIRC, lecz z tego co pamiętam nie był darmowy i wszyscy piracili, czemu staramy się przeciwdziałać i... sami wybierzcie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Klienty_IRC

Naprędce zrobiłem HowTo-film jak skonfigurować Koversation na sobotę (link).
Użyłem aplikacji XVidCap, a informacje na temat rejestracji nicka można znaleźć tutaj (j. angielski, jak nie znasz -> translator google)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sąsiedzi :)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości