Ubuntu 13.04 a Radeon HD4850

Gry, które działają natywnie na Linuksie.
glonik
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 08 mar 2014, 20:07
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Ubuntu 13.04 a Radeon HD4850

Post autor: glonik »

Witam wszystkich.
W tej chwili jestem użytkownikiem Fedory 19 ( od 3 lat, powiedzmy poziom znajomości średnio zaawansowany ).
Po przeczytaniu tego artykułu /KLIK/ zastanawiam się jednak nad przesiadką na Ubuntu. I tu chciałbym zadać pytanie. Czy dzięki temu nie będę miał problemów z uruchomieniem "bardziej wymagających" gier? Chodzi oczywiście o gry, których wersję na Linuxa istnieją jednak wymagają zainstalowania sterowników do karty graficznej ( np. Left 4 dead 2, Natural Selection 2, Killing Floor - głównie te ze Steam ).
Próbowałem już kiedyś instalować sterowniki ATI na Linuxie ( OpenSuse, Fedora, Ubuntu ) jednak zawsze kończyło się to niepowodzeniem. Albo po prostu kreator kończył instalacje z powodu jakiejś niezgodności lub jeśli zrobiłem to sam "na siłę" przez wiersz poleceń Linux się nie uruchamiał ( wywalał się X mówiąc ogólnie - dokładnie jaki błąd wyskakiwał już nie pamiętam, było to jakiś czas temu ).
Krótko mówiąc, czy jest sens robienia formatu i instalowania Ubuntu 13.04, aby w/w gry zadziałały?

pozdrawiam
OS : Fedora 20
ionash.
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 200
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Ubuntu 13.04 a Radeon HD4850

Post autor: ionash. »

Krótko mówiąc, czy jest sens robienia formatu i instalowania Ubuntu 13.04, aby w/w gry zadziałały?
Sensu wielkiego nie ma, gdyż na 13.04 nie zainstalujesz sterowników własnościowych do tej karty - pozostają wyłącznie sterowniki otwarte. Dlatego, jeśli koniecznie chcesz zmieniać dystrybucję, więcej sensu miałaby instalacja 14.04 (teraz, albo za tydzień, po oficjalnej premierze), a to ze względu ną nowsze sterowniki otwarte do kart AMD, dzięki którym pracują one sporo wydajniej, niż wcześniej.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Ubuntu 13.04 a Radeon HD4850

Post autor: bear7 »

ionash. pisze:
Krótko mówiąc, czy jest sens robienia formatu i instalowania Ubuntu 13.04, aby w/w gry zadziałały?
Sensu wielkiego nie ma, gdyż na 13.04 nie zainstalujesz sterowników własnościowych do tej karty
Kolejny powód na NIE: wydanie 13.04 jest już bez wsparcia: viewtopic.php?f=142&t=168998
Model kart nieco inny, ale główny problem jest ten sam. Zapoznaj się z moją wypowiedzią pod tyn sznurkiem: viewtopic.php?f=136&t=172269&p=978867&h ... ti#p978769

Tak jak napisał ionash, zaczekaj na wydanie 14.04 i wówczas raz jeszcze pomyśl nad zmianą.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Linuksowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości