Działający i prosty sposób na DirectX9 i dolegliwości z dźwiękiem.

Gry, do uruchomienia których potrzebne są programy typu Wine/Cedega/CrossOver albo jakieś emulatory.
Awatar użytkownika
Maciek T
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 22 cze 2007, 13:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Działający i prosty sposób na DirectX9 i dolegliwości z dźwiękiem.

Post autor: Maciek T »

Odpalamy konsolę, a następnie wpisujemy:

Kod: Zaznacz cały

wget http://www.kegel.com/wine/winetricks
Gdy się to zainstaluje, wpisujemy

Kod: Zaznacz cały

sh winetricks directx9
i postępujemy zgodnie z krokami instalatora. Mi to wreszcie pomogło na dolegliwości z dźwiękiem i tym, że aplikacje krzyczały o to, że nie mam DirectX'a
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: Działający i prosty sposób na DirectX9 i problemy z dźwiękiem.

Post autor: Jusko »

Wine FAQ:
8.1. Does Wine support DirectX? Can I install Microsoft's DirectX under Wine?

Wine itself provides a DirectX implementation that, although it has a few bugs left, should run fine. Wine supports DirectX 9.0c at this time. Plans for DirectX 10 are underway.

/!\ If you attempt to install Microsoft's DirectX, you will run into problems. It is not recommended nor supported by Wine HQ to attempt this. You can install the runtime, but it will not run. The runtime needs access to the Windows drivers, and Wine cannot access them for obvious reasons. The only native Microsoft DLLs that could be useful anyway are the d3dx9_xx.dll type ones, and these require you to accept Microsoft's license. Additionally these DLLs are now part of the Wine tree. So, as Wine improves these DLLs will only become less relevant.

That said, there are some guides out there which describe how you can install Microsoft's DirectX. I reiterate: It is not recommended nor supported by Wine HQ to attempt this. Furthermore it is considered off topic in Wine HQ support mediums (such as the forums). Please use a clean Wine configuration folder before seeking help. (You may need to rm -rf ~/.wine and re-install your Windows applications.)

EDIT:
No ale róbta co chceta - wolny kraj, Wasz system, Wasze Wine ;-) Na poważnie - czasem to pomaga, ale czasem tylko pierniczy konkretnie sprawę, ponieważ w ten sposób działamy wbrew założeniom Wine i wbrew myśli autorów.
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Działający i prosty sposób na DirectX9 i problemy z dźwiękiem.

Post autor: Admc »

Zazwyczaj nie trzeba instalować DirectX, żeby gra działała. Wine ma zaimplementowaną obsługę Dx 9.0c w 95%. Obecnie trwają prace nad Dx 10.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
Awatar użytkownika
Maciek T
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 22 cze 2007, 13:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Działający i prosty sposób na DirectX9 i problemy z dźwiękiem.

Post autor: Maciek T »

Zazwyczaj, bez tego kilka gier (mniejszość, ale zawsze) nie miało dźwięku, a dwie się darły, że bez DirectX'a w wersji 9.0c się nie uruchomią. Ogólnie Wine idzie w bardzo dobrą stronę - to aktualne wreszcie spowodowało to, że spokojnie wywaliłem Windowsa z dysku - już wszystkie aplikacje i gry mi chodzą, to po co trzymać Windowsa by dysk marnował? :) Samo Ubuntu 10.04 też się do tego przyczyniło - w przeciwieństwie do tych starszych nie ma z nim większych problemów i jest nieco uproszczony.
Tripix
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 218
Rejestracja: 12 wrz 2008, 06:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Działający i prosty sposób na DirectX9 i problemy z dźwiękiem.

Post autor: Tripix »

ja nie instalowałem DX9 i jakoś gram w L4D2( musuałem dać na LOW bo się cieła że ja p... , a na windzie jak żyletka na Highest xD ) ....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Z innych systemów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości