Wine - FAQ

Gry, do uruchomienia których potrzebne są programy typu Wine/Cedega/CrossOver albo jakieś emulatory.
Awatar użytkownika
ilochim
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 30 lis 2008, 16:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Wine - FAQ

Post autor: ilochim »

Wielkie dzieki. Teraz wszystko jest w porządku.
Awatar użytkownika
salemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 234
Rejestracja: 22 paź 2008, 16:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Wine - FAQ

Post autor: salemus »

Taka mała rada wilczur:

Jest jeden program (chociaż pewnie go znasz ale może nie.... :P) który nazywa się PlayOnLinux (tak to on pomógł mi przy far cry 2 :P) Z tego co mówiłeś robisz osobny prefix dla każdej gry ten program nie tylko ci to ułatwi ale też będziesz mógł jedną aplikację testować z różnymi wersjami wine bez konieczności reinstalowania w synapticu :)
GNU/Linux is like a Wigwam – no Windows, no Gates, Apache inside.
Wilczur
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 94
Rejestracja: 20 lis 2008, 19:42
Płeć: Mężczyzna

Odp: Wine - FAQ

Post autor: Wilczur »

To ma niewiele wspólnego z tym tematem, zresztą mnie interesuje tylko czyste Wine, więc nie mam zamiaru używać pol, a prefixy tworzy się tak łatwo, że nie trzeba do tego żadnego programu.
Awatar użytkownika
Nimrot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2008, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Wine - FAQ

Post autor: Nimrot »

Witam szanowne zgromadzenie :) Mam taki problemik odnośnie Wine (mam wersję 1.1.15). Nie wiedziałem za bardzo jak szukać więc nie krzyczcie na mnie jak już gdzieś to było :) Otóż do gry Unreal 2k4 i innych, które posiadają bug z "uciekającym kursorem" należy zainstalować przerobiony plik dinput.dll.so tak jak jest tu pokazane w HowTo http://appdb.winehq.org/objectManager.p ... n&iId=5444
I tu się zaczyna inny problem. O ile wszystkie gry z tym bugiem zaczynają poprawnie działać o tyle inne się psują. Np. kiedy włączam TrackMania Forever albo Gothic III to kursor zostaje jakby zablokowany po środku ekranu. Jak zrobić aby ten zmodyfikowany pliczek działał tylko pod określonymi grami, a ten normalny pod resztą?Proszę o jakąś pomoc.

EDIT
Wymyśliłem coś w sprawie tego mojego problemu. Aby gry z tym bugiem i te bez niego sprawnie chodziły trzeba zawsze zamieniać plik dinput.dll.so z jego zmodyfikowanym odpowiednikiem. Wygląda to mniej więcej tak:
sudo cp -p /usr/lib/wine/dinput.dll.so /usr/lib/wine/dinput.dll.so.old1 && sudo cp -p /usr/lib/wine/dinput.dll.so.old /usr/lib/wine/dinput.dll.so
Ta będzie służyć do zamiany zmodyfikowanego dinput na stary (czyli uprzednio trzeba ten pierwszy zainstalować). Żeby było ładnie robimy do niego aliasa:
alias dinput='sudo cp -p /usr/lib/wine/dinput.dll.so /usr/lib/wine/dinput.dll.so.old1 && sudo cp -p /usr/lib/wine/dinput.dll.so.old /usr/lib/wine/dinput.dll.so'
Jak będziemy chcieli wrócić do zmodyfikowanego pliku robimy analogicznie tak (podaję od razu jako alias):
alias dinput1='sudo cp -p /usr/lib/wine/dinput.dll.so /usr/lib/wine/dinput.dll.so.old && sudo cp -p /usr/lib/wine/dinput.dll.so.old1 /usr/lib/wine/dinput.dll.so'
Czyli wystarczy przed i po włączeniu gry wpisać dinput i dinput1 albo na odwrót( w zależności od tego, który jest ustawiony). I tu moje pytanie: czy można by jakoś to ustawić w parametrach skrótu aby w momencie włącznia gry przestawił te pliki i po wyłączeniu przywrócił do starego ustawienia?
gobinu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 03 sie 2007, 13:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Wine - FAQ

Post autor: gobinu »

Hmm, ja podczas próby zainstalowania diciples 2 (orginał z extraklasyki), po włożeniu cd2 dostaję "instalator nie może znaleźć pliku na podanym dysku lub ścieżce...".
Podobnie zreszta się dzieje z innymi na dwie płyty.
Awatar użytkownika
Althorion
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 191
Rejestracja: 15 lis 2007, 14:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Wine - FAQ

Post autor: Althorion »

Wine ma ogólne problemy z systemem zabezpieczeń płyt. Większość programów trzeba niestety crackować.
gobinu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 03 sie 2007, 13:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Wine - FAQ

Post autor: gobinu »

No dobra ale krak mi jest potrzebny po instalacji a nie do instalacji. Ktoś kiedyś walzył z tą grą pod wine?
Awatar użytkownika
Althorion
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 191
Rejestracja: 15 lis 2007, 14:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Wine - FAQ

Post autor: Althorion »

A spróbowałeś zrzucić pliki z płyt do jednego folderu i stamtąd instalować? KOTORa tak pokonałem.
gobinu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 03 sie 2007, 13:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Wine - FAQ

Post autor: gobinu »

Dzięki zadziałało świetnie, (nie)stety zmieniłem os na 9.04 i wine teraz strasznie muli. Mam teraz wersję 1.0.1 ale spróbuję zainstalować starszą.
Awatar użytkownika
skoruppa
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 585
Rejestracja: 25 kwie 2006, 20:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Wine - FAQ

Post autor: skoruppa »

Może nowszą? 1.0.1 to staruszek.
gobinu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 03 sie 2007, 13:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Wine - FAQ

Post autor: gobinu »

Hmm, zainstalowałem 1.1.20 i to samo - eho. Wine muli tak potwornie że nawet podczas instalacji kursor ma sekundowego laga. Na marginesie po zalogowaniu pulpit ładuję się jakieś 20 sekund^^, co daję razem z bootowaniem jakąś minutę. U innych podobno 14s więc ciekaw jestem jak to u was (jeżeli macie 9.04) działa.
Awatar użytkownika
Nimrot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2008, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Wine - FAQ

Post autor: Nimrot »

Witam. Czy da się w jakiś sposób zainstalować więcej niż jedną spatchowaną wersję Wine? Bo jeśli np. Gothic 3 wymaga takie patche to już Simsy 3 innych, nie mówiąc o samej wersji Wine. W takim wypadku robi się bałagan. Ciągła instalacja dwóch lub więcej wersji Wine na przemian jest wykonywalna, ale raczej dość niekomfortowa. Da się coś takiego zrobić o czym wspomniałem na początku?
ANARCHIA!
Awatar użytkownika
ka_o_3991
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 864
Rejestracja: 01 wrz 2007, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Wine - FAQ

Post autor: ka_o_3991 »

Zainstalować PlayOnLinux, pozwala na posiadanie jednocześnie wielu wersji wine ;) Ale dokładnie Ci tego nie wytłumaczę, bo nie robiłem tego nigdy ;)
Marjan
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 16 wrz 2007, 22:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Wine - FAQ

Post autor: Marjan »

Do instalacji wielu wersji wine służy skrypt multple_wine, który załączam w załączniku. Prosty w obsłudze. można instalować stare wersje wine bez obaw o różne wersje bibliotek. Jako loadera używa się pliku dowiązania symbolicznego w katalogu sciezkainstalacji/usr/bin. który jest nazwany zgodnie ze wzorcem jaki daliśmy mu przy instalacji. Ogólnie skrypt jest prosty w obsłudze. I do menu kontekstowego można sobie dodać wybraną wersję wine. Ogólnie fajny bajer.
Załączniki
Multiple_Wine.zip
(4.26 KiB) Pobrany 529 razy
Awatar użytkownika
Nimrot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2008, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Wine - FAQ

Post autor: Nimrot »

ka_o_3991: Play on linux to ja znam i bardzo sobie go cenię lecz on może instalować różne zwykłe Wine'y, a ja potrzebuję wielu spatchowanych.

Marjan: A czy ten skrypt pozwala na instalację różnych spatchowanych Wine'ów?
ANARCHIA!
Marjan
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 16 wrz 2007, 22:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Wine - FAQ

Post autor: Marjan »

patchujesz, kompilujesz, tworzysz paczkę deb. instalujesz. czyli da się instalować spatchowane wersje.
Awatar użytkownika
Nimrot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2008, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Wine - FAQ

Post autor: Nimrot »

Dziękuję za pomoc. Dalej już sobie raczej poradzę. Przynajmniej wiem coś więcej.

EDIT:
Ja przepraszam, że tak post pod postem piszę, ale tylko w ten sposób ktoś zauważy, że coś tu napisałem więc proszę mnie za to srogo nie karcić :P
Otóż podczas patchowania Wine'a 1.1.21 pod Gothica 3 wg tych patchy, które były na stronie appdb.winehq.org pod koniec kompilacji wyskakuje mi taki błąd
device.c: In function ?IWineD3DDeviceImpl_ClearSurface?:
device.c:5450: error: stray ?\342? in program
device.c:5450: error: stray ?\200? in program
device.c:5450: error: stray ?\235? in program
device.c:5450: error: stray ?\342? in program
device.c:5450: error: stray ?\200? in program
device.c:5450: error: stray ?\235? in program
device.c:5450: warning: format ?%s? expects type ?char *?, but argument 5 has type ?void (*)(GLclampd)?
device.c:5450: error: stray ?\342? in program
device.c:5450: error: stray ?\200? in program
device.c:5450: error: stray ?\235? in program
device.c:5450: error: stray ?\342? in program
device.c:5450: error: stray ?\200? in program
device.c:5450: error: stray ?\235? in program
device.c:5450: warning: format ?%s? expects type ?char *?, but argument 7 has type ?void (*)(GLclampd)?
make[2]: *** [device.o] Błąd 1
make[2]: Opuszczenie katalogu `/home/ramcin/Pulpit/wine-1.1.21/dlls/wined3d'
make[1]: *** [wined3d] Błąd 2
make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/ramcin/Pulpit/wine-1.1.21/dlls'
make: *** [dlls] Błąd 2
Czy ktoś ma na to sposób? Problem ten dotyczy również, niektórych innych wersji Wine'a.
ANARCHIA!
tydell
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 186
Rejestracja: 12 paź 2007, 21:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wine - FAQ

Post autor: tydell »

mam jedno pytanie, może ktoś mi potrafi odpowiedzieć czym jest spowodowana taka oto sytuacja:
gierka windowsowa Zuma Deluxe albo Sparkle, na ubuntu obie działają pod wine bezproblemowo poza trybem fullscreen, w oknie działa idealnie, fulscreen działa tylko ekran główny gry
natomiast pod Arch linuksem te same gry uruchomione pod wine chodzą jak burza w trybie fullscreen

wersja wine ta sama na obu systemach,
(kompilacja wine ze źródeł da jakąś różnicę)
Awatar użytkownika
skoruppa
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 585
Rejestracja: 25 kwie 2006, 20:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Wine - FAQ

Post autor: skoruppa »

Możliwe, że konfiguracja w pakietach się różni albo na archu masz starą konfigurację a na ubuntu nową. Bodajże od tej czy poprzedniej wersji wine zmieniony offscreenrendering domyślnie na fbo. Niektóre gry na tym lepiej dzialają, niektóre gorzej :]
Szyna
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 50
Rejestracja: 09 cze 2008, 22:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Wine - FAQ

Post autor: Szyna »

Dodam jeszcze, że gdybyś chciał ręcznie poeksperymentować z tymi opcjami, to zainstaluj sobie PlayOnLinux i dodatek AdvancedWineConfiguration - zaletą tego programu jest właśnie wiele dodatkowych opcji niedostępnych normalnie w Wine oraz możliwość odseparowania konfiguracji dla różnych gier.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Z innych systemów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości