Testujemy 11.04 natty

Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: k2cl »

@ up
...ten wynalazek to nouveau ze wsparciem akceleracji 3d. Wypróbuj sam, czy zadziałają. Na niektórych kartach sprawują się ponoć niewiele gorzej niż sterowniki własnościowe Nvidii, chociaż mają tendencję do marnowania większej ilości prądu...
Awatar użytkownika
Thomas_PL
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 31 paź 2008, 00:33

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: Thomas_PL »

Na niektórych kartach sprawują się ponoć niewiele gorzej niż
Skoro sprawują się gorzej to po marnować na nie czas?
Awatar użytkownika
kranu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 70
Rejestracja: 10 paź 2006, 20:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: kranu »

Thomas_PL pisze:
Na niektórych kartach sprawują się ponoć niewiele gorzej niż
Skoro sprawują się gorzej to po marnować na nie czas?
W imię zasad [...] ;)

A poważnie to zainstalowałem najnowsze nvidii i wydajność w glxgears oraz grach o wiele lepsza, a temperatura o wiele niższa..
Więc nie rozumiem dlaczego Ubuntu wciska jakieś swoje otwarte.. po co skoro oficjalne są lepsze i darmowe? ok, idea wolnego oprogramowania, ale nie po to się kupuje kartę za kilka stów żeby osiągnąć wydajność używki za kilkadziesiąt złotych na allegro :/
pozdrawiam,
Kranu
Dario84
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 03 maja 2007, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: Dario84 »

kranu pisze: A poważnie to zainstalowałem najnowsze nvidii i wydajność w glxgears oraz grach o wiele lepsza, a temperatura o wiele niższa..
Więc nie rozumiem dlaczego Ubuntu wciska jakieś swoje otwarte.. po co skoro oficjalne są lepsze i darmowe? ok, idea wolnego oprogramowania, ale nie po to się kupuje kartę za kilka stów żeby osiągnąć wydajność używki za kilkadziesiąt złotych na allegro :/
Bo niestety wśród społeczności linuxowej jest za dużo ideologii.. :( Na tej samej zasadzie wciskają czasem tylko gorsze zamienniki flasha oraz otwartą jave icedtea(zamiast wersji sun), z ktorą niestety bywaja klopoty.
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2011, 16:18 przez Dario84, łącznie zmieniany 1 raz.
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: macer »

kranu pisze:
Thomas_PL pisze:
Na niektórych kartach sprawują się ponoć niewiele gorzej niż
Skoro sprawują się gorzej to po marnować na nie czas?
W imię zasad [...] ;)

A poważnie to zainstalowałem najnowsze nvidii i wydajność w glxgears oraz grach o wiele lepsza, a temperatura o wiele niższa..
Więc nie rozumiem dlaczego Ubuntu wciska jakieś swoje otwarte.. po co skoro oficjalne są lepsze i darmowe? ok, idea wolnego oprogramowania, ale nie po to się kupuje kartę za kilka stów żeby osiągnąć wydajność używki za kilkadziesiąt złotych na allegro :/
W takim razie polecam Mint'a, bazowany na Ubuntu + kodeki i sterowniki zamknięte są :)
Taki podrasowany Ubunciak :mrgreen:
Awatar użytkownika
oscarr
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 108
Rejestracja: 18 lip 2010, 12:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: oscarr »

Wcale nie widzę problemu w tym, że dodano takie opcjonalne sterowniki.
Otwarte sterowniki mają tę zaletę, że po zarzuceniu zamkniętego projektu przez firmę, najczęściej nadal są rozwijane i dostosowywane do najnowszych kerneli. Właśnie z powodu braku otwartej wersji sterowników 3d dla starych radeonów dzisiaj jest problem z 3d w tych kartach pod nowszymi wersjami ubuntu.

To dobrze, że są sterowniki otwarte, bo za kilka lat komuś mogą się przydać i tyle.
Dario84
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 03 maja 2007, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: Dario84 »

@Oscarr
Oczywiście masz 100% racji, od przybytku głowa nie boli :-D . Gorzej tylko jak się czasem pewne wybory wymusza na użytkownikach mówiąc zamknięte fuj, jakaś tam licencja jest tez fuj itp. Szlag mnie trafia ze z powodu jakichs tam problemów licencyjnych debian (i zarazem ubuntu) dostarcza mail-notification z niedostępna opcją ssl (a na przykład już taki Arch tego nie cenzuruje). Bo po co komu taka ułomna paczka w repozytoriach??
Awatar użytkownika
oscarr
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 108
Rejestracja: 18 lip 2010, 12:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: oscarr »

@Dario84
Najgorszym do czego nas obecnie Canonical chce zmusić jest chyba jednak Unity. Nie mogę przeboleć, że teraz aby mieć normalny pulpit trzeba coś odinstalowywać, kombinować.
W zasadzie rozumiem posunięcie Canonical, w końcu Gnome3.0 to też jakieś nieporozumienie i Unity jest drogą ucieczki, tylko że w złą stronę.
Zamiast rozwijać to świetne środowisko dla desktopa, ludzie powariowali i robią jakieś "międzymordzie" w stylu telefonów komórkowych.
Awatar użytkownika
Klusek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 64
Rejestracja: 03 lip 2007, 19:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Szczecinek
Kontakt:

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: Klusek »

oscarr pisze:@Dario84
Najgorszym do czego nas obecnie Canonical chce zmusić jest chyba jednak Unity. Nie mogę przeboleć, że teraz aby mieć normalny pulpit trzeba coś odinstalowywać, kombinować...
Przecież nie ma potrzeby niczego instalować ani odinstalowywać, wystarczy tylko przy logowaniu wybrać zamiast Unity Gnome i wsio :razz:
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: makson »

kranu pisze:
Thomas_PL pisze:
Na niektórych kartach sprawują się ponoć niewiele gorzej niż
Skoro sprawują się gorzej to po marnować na nie czas?
W imię zasad [...] ;)
W imię bezpieczeństwa.

Nie wszyscy (szczególnie w profesjonalnych zastosowaniach na serwerach) muszą czuć się komfortowo z wkompilowanymi w jądro paruset MB zamkniętego kodu. Tak na prawdę wraz z sterownikiem NVIDIA więcej w jądrze Linuksa jest kodu zamkniętego niż otwartego.
kranu pisze:A poważnie to zainstalowałem najnowsze nvidii i wydajność w glxgears oraz grach o wiele lepsza, a temperatura o wiele niższa..
Więc nie rozumiem dlaczego Ubuntu wciska jakieś swoje otwarte.. po co skoro oficjalne są lepsze i darmowe? ok, idea wolnego oprogramowania, ale nie po to się kupuje kartę za kilka stów żeby osiągnąć wydajność używki za kilkadziesiąt złotych na allegro :/
Poza tym może i licencja jest darmowa dla końcowego użytkownika, ale być może narzuca restrykcje w dystrybucji sterownika przez stronę trzecią lub posiada inne ograniczenia.

Pozdrawiam
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
soemtron
Wygnańcy
Posty: 80
Rejestracja: 20 mar 2011, 16:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: soemtron »

Mam takie zapytanie,czy instalował ktoś Gruba Ubuntu 11.04 na partycji boot?U mnie wywala błąd w końcowej fazie,że nie udało się zainstalować Gruba na partycji Boot.Wcześniejsze wersje np Alfa instalowały się na boot bez problemu,za pomocą płytki Alternate.Proszę nie udzielać porad w stylu- zainstaluj Gruba w MBR.Zalety z instalacji Gruba na partycji boot znam tylko ja i nieliczni tutaj.
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: pioruns »

Zaletą instalacji bootloadera GRUB na partycji / (o root Ci chyba chodzi, a nie /boot) jest to, że możesz chainloadować każdy możliwy system do jednej instalacji GRUB2, które będzie w MBR. Czyli bez problemu zrobisz menu z Mandrivą, openSUSE, PC-BSD, Windows XP, Ubuntu, Debian, wszystko bez mieszania, a każda dystrybucja ma swój bootloader na swoim root i nic się nie kaszani. O tą wielką tajemnicę Ci chodziło?:D
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Awatar użytkownika
soemtron
Wygnańcy
Posty: 80
Rejestracja: 20 mar 2011, 16:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: soemtron »

Tak,tylko to jest partycja boot
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: pioruns »

masz oddzielną partycję boot? Ja nigdy tego nie robiłem, to nie wiem, czy jakieś problemy z tym są. Zawsze stawiam bootloader na partycji / danego systemu.
Jeśli 11.04 beta nie chce postawić GRUB2 na tej partycji, to zobacz na Launchpad, czy problem został zgłoszony.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Awatar użytkownika
Nettmanek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 167
Rejestracja: 26 lis 2008, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wolverhampton
Kontakt:

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: Nettmanek »

teoretycznie powinno sie tworzyc partycje /boot / oraz swap i ewentualnie /home
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: pioruns »

Osobne partycje tworzysz, jeśli Ci są potrzebne. Zresztą, zawsze można później stworzyć taką partycję, dopisać do fstab i gotowe - przykładowo przeniesienie /home czy /var.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Cieniek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 109
Rejestracja: 14 cze 2007, 20:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: Cieniek »

W tej chwili jedyne zalety korzystania z dodatkowej partycji /boot dla użytkownika domowego to:
  • możliwość zaszyfrowania pozostałej części systemu
  • możliwość skorzystania z systemu plików btrfs (tylko na razie chyba nie ma po co, bo jest zwykle wolniejszy od ext4)
Teoretycznie taka partycja może się przydać przy reanimacji komputera, ale do tego każdy ma Ubuntu-live.
Czy o czymś nie wiem?
Awatar użytkownika
Klusek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 64
Rejestracja: 03 lip 2007, 19:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Szczecinek
Kontakt:

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: Klusek »

Im bliżej wydania stabilnego tym lepiej. Jak na razie nie udaje się tylko uruchomić Emeralda. Poza tym większych problemów już nie mam. Pomijając Plymoutha, ale to pikuś ;)
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: pioruns »

Cieniek pisze:W tej chwili jedyne zalety korzystania z dodatkowej partycji /boot dla użytkownika domowego to:
  • możliwość zaszyfrowania pozostałej części systemu
  • możliwość skorzystania z systemu plików btrfs (tylko na razie chyba nie ma po co, bo jest zwykle wolniejszy od ext4)
Teoretycznie taka partycja może się przydać przy reanimacji komputera, ale do tego każdy ma Ubuntu-live.
Czy o czymś nie wiem?
Chyba wszystko się zgadza. Poza tym, ten superaśny Btrfs nawet nie posiada działającego narzędzia do sprawdzania systemu plików - fsck nie działa. Czyli jak będą błędne wpisy, to tak już zostaną, a pliki się pogubią w razie awarii. A co do szyfrowania całego systemu - dla mnie nie jest to zbytnio przydatne, co bo ja niby trzymam na root? Zainstalowane pakiety, które wszędzie są dostępne wraz z kodem źródłowym, moje ustawienia i logi komputera, po co to komu. Jak szyfrować, to tylko /home :)
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Oskar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 12 gru 2005, 01:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Testujemy 11.04 natty

Post autor: Oskar »

Witam. Po aktualizacji do 11.04 zaobserwowałem dziwną dolegliwość tzn. gdy wyłączam laptopa w chwili gdy sie wyłącza słychać dziwne stukniącie, trzask w głośnikach. Na 10.10 nigdy tego nie miałem. Co to moze być ? Poza tym wszystko ok. Mam jeszcze problem z plymouth-em, ale to prawie każdy ma :) Pozdrawiam.
Zablokowany

Wróć do „Natty Narwhal”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 91 gości