sandbox czyli piaskownica

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
Awatar użytkownika
Krychu__M
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 03 cze 2016, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

sandbox czyli piaskownica

Post autor: Krychu__M »

Witajcie

Czasami instaluje jakieś oprogramowanie, ale nie chcę ryzykować, że nagle zostanę postawiony przed koniecznością instalacji całego systemu od nowa. Więc uruchamiam sobie ubuntu na virtualboxie i tam sprawdzam czy systemu mi nie rozwali, jak tam rozwali to pies go drapał. Niestety ma to swoją wadę, mianowicie troszkę trwa. Czy znacie jakiś skuteczny, łatwy w obsłudze i szybki sandbox pod linuxa/ubuntu, który nie wiem umiałby stworzyć kopię najważniejszych plików (również tych które na etapie konfiguracji bym mu wskazał). a później na życzenie odzyskał te pliki i posprzątał po jakimś zainstalowanym oprogramowaniu? A może jakieś inne propozycje? Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Szczęśliwego nowego roku :)
:razz: ====================================== :lol:
Za wszelaką pomoc z góry dziękuję
Posiadam Ubuntu 16.04
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: sandbox czyli piaskownica

Post autor: kobrawerde »

A czemu nie używasz CloneZilli-live / usb do robienia backup-u / klonu partycji lub dysku choć w tym przypadku to trzeba mieć sporo miejsca. Ja tak robię i jest OK . Backup na dysk HDD-USB np. partycja 70GB / 20GB danych w użyciu ...backup ok 10-15 min i przywrócenie podobnie. Backup jest kompresowany i zawiera wielkość podobną ile jest danych na partycji czyli ok 20GB. Można takowy backup zaszyfrować i zabezpieczyć hasłem. Jest lepszy niż np. program TimeShift i jego migawki systemowe ponieważ jak system ulegnie całkowitej destrukcji a w dodatku masz kilka systemów operacyjnych na kilku partycjach + grub-a to TimeShift "wymięka" i może Ci zrobić więcej zamieszania i problemów niż to warte. Spróbuj ja polecam bo to prawie taki darmowy windowsowy TrueImage :razz:
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4677
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: sandbox czyli piaskownica

Post autor: jacekalex »

Krychu__M pisze: 27 gru 2018, 18:54 Witajcie

Czasami instaluje jakieś oprogramowanie, ale nie chcę ryzykować, że nagle zostanę postawiony przed koniecznością instalacji całego systemu od nowa. Więc uruchamiam sobie ubuntu na virtualboxie i tam sprawdzam czy systemu mi nie rozwali, jak tam rozwali to pies go drapał. Niestety ma to swoją wadę, mianowicie troszkę trwa. Czy znacie jakiś skuteczny, łatwy w obsłudze i szybki sandbox pod linuxa/ubuntu, który nie wiem umiałby stworzyć kopię najważniejszych plików (również tych które na etapie konfiguracji bym mu wskazał). a później na życzenie odzyskał te pliki i posprzątał po jakimś zainstalowanym oprogramowaniu? A może jakieś inne propozycje? Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Szczęśliwego nowego roku :)
Zainteresuj się Dockerem, jest niemal stworzony na takie zabawy.
Jest też docker-machine - który pozwala łatwo konfigurować maszyny wirtualne KVM.

Masz też np gnome-boxes czyli GUI do KVM niezależny od Dockera.

Poza tym jest jeszcze najprostsza metoda, dwa systemy na osobnych partycjach,
i zawsze jeden masz sprawny, jeżeli drugi system jest lustrzanym odbiciem pierwszego,
to przywrócenie pierwszego systemu do użytku to kwestia 3 minut.

Tylko koniecznie trzema mieć do takich kombinacji osobny $HOME (folder /home na osobnej partycji),
żeby na partycjach systemów operacyjnych nie trzymać żadnych ważnych prywatnych plików, które mógłby zniknąć po zaoraniu popsutego systemu.
Podobnie inne foldery z prywatnymi rzeczami, powinny być na innych dyskach lub co najmniej innych partycjach. 8-)


Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości