Projektowanie stron www a komercja

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
wojtek0018
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 16 mar 2010, 21:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: Inna

Projektowanie stron www a komercja

Post autor: wojtek0018 »

Helo
Mam pytanko. Czy na ubuntu można spokojnie projektować strony www bez obawy o kontrole ?
Chodzi mi o to czy mogę pelnoprawnie sprzedawać usługi konfiguracji joomli czy wp robiąc to na linuksie i nie mieć żadnych nieprzyjemnościaha i czy mogę to wykonywać będąc niepełnoletni proszę o wyrozumiałość
;)
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: Heos »

niepełnoletni
A jak chcesz to zrobić? Sprzedawać na Allegro? Nie. Umowa o zlecenie z każdym osobnym klientem? O ile się nie mylę od 16 roku życia tak.
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
Awatar użytkownika
empitt
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 465
Rejestracja: 16 lis 2007, 13:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: empitt »

To się nazywa komercyjne świadczenie usług i musisz mieć zarejestrowaną działalność. Trzeba płacić ZUS (przez pierwsze dwa lata ulgowy), podatki (można wybrać jaki się chce) itd., więc nietrudno się domyślić, że musisz być pełnoletnią osobą. Tak poza tym, zadawanie tego typu pytań na forach to bardzo kiepski pomysł, ponieważ po takie informacje powinieneś udać się do urzędu skarbowego.
Awatar użytkownika
socrates
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 289
Rejestracja: 15 maja 2011, 01:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: socrates »

Tyllko ze jemu zapewne chodzilo o legalnosc uzywania do tego celu systemu linux z jakims srodowiskiem programistycznym.
Jesli tak to owszem mozna spokojnie korzystac z ubuntu.
Natomiast sprawa samej dzialalnosci to tak jak opisali koledzy wyzej.
Gentoo + XFCE
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: jacekalex »

empitt pisze:To się nazywa komercyjne świadczenie usług i musisz mieć zarejestrowaną działalność. Trzeba płacić ZUS (przez pierwsze dwa lata ulgowy), podatki (można wybrać jaki się chce) itd., więc nietrudno się domyślić, że musisz być pełnoletnią osobą. Tak poza tym, zadawanie tego typu pytań na forach to bardzo kiepski pomysł, ponieważ po takie informacje powinieneś udać się do urzędu skarbowego.
Bez przesady.
Można jako działalność gospodarcza (co przy okolo 730 zł na ZUS/NFZ nie ma zbyt wielkiego sensu), na mniejszą skalę można szukać zleceń w ramach umów zlecenie/o dzielo.

Inna sprawa, że żeby podpisywać takie czy inne umowy, trzeba się orientować conieco w przepisach.

Oglaszanie się jako przedsiębiorstwo na allegro raczej oznacza działalność gospodarczą.
Jednak nie tylko Allegro jest na świecie.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: linuxozaurus »

ja powiem tak o pracy coś wiem po podpisałam raz umowę zlecenie a pracodawca realizował wszystkie zobowiązania takie jak zus i zakłada za pracę
Awatar użytkownika
empitt
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 465
Rejestracja: 16 lis 2007, 13:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: empitt »

jacekalex pisze:na mniejszą skalę można szukać zleceń w ramach umów zlecenie/o dzielo.
Wyraźnie napisał, że chce "projektować" strony, a nie "zaprojektować" stronę. Sam kiedyś dowiadywałem się o tym w urzędzie i w tym pierwszym przypadku musisz mieć działalność. Oczywiście to wszystko zależy od jego oczekiwań, bo ja nie wiem czy chce robić to codziennie, czy okazjonalnie raz na jakiś czas, gdyby taka możliwość zaistniała (bo w tym przypadku, z czego miałby opłacić ZUS).
linuxozaurus pisze:ja powiem tak o pracy coś wiem po podpisałam raz umowę zlecenie a pracodawca realizował wszystkie zobowiązania takie jak zus i zakłada za pracę
Pracowałaś i byłaś zatrudniona legalnie, więc miałaś inne przepisy.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2011, 14:32 przez empitt, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: Heos »

Z założenia umowy o zlecenie / dzieło rządzą się swoimi prawami, trzeba dokładnie przeczytać przed odpisaniem i w miarę orientować się w prawie.
Z drugiej strony, dla osoby niepełnoletniej (16+) do jedyna możliwość.
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: linuxozaurus »

Pracowałeś i byłeś zatrudniony legalnie, więc miałeś inne przepisy.
twój błąd bo jestem kobietą (patrz w profil a nie na nick)
tak pracowałam legalnie mie prowadząc działalności gospodarczej bo to było zatrudnienie u innego pracodawcy a nie samozatrudnienie (działalność gospodarcza)
Wyraźnie napisał, że chce "projektować" strony, a nie "zaprojektować" stronę. Sam kiedyś dowiadywałem się o tym w urzędzie i w tym pierwszym przypadku musisz mieć działalność.
nie koniecznie wystarczy umowa zlecenie lub umowa o pracę bo ty się zatrudniasz u innego pracodawcy
Awatar użytkownika
empitt
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 465
Rejestracja: 16 lis 2007, 13:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: empitt »

Przepraszam za to, ale nick mnie zmylił :)
linuxozaurus pisze:tak pracowałam legalnie mie prowadząc działalności gospodarczej bo to było zatrudnienie u innego pracodawcy a nie samozatrudnienie (działalność gospodarcza)
Oto mi chodziło, że pracowałaś u kogoś.
linuxozaurus pisze:nie koniecznie wystarczy umowa zlecenie lub umowa o pracę bo ty się zatrudniasz u innego pracodawcy
Ale on (lub ewentualnie chodzi o kogoś innego) się nie zatrudni, bo nie ma 18 lat.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: linuxozaurus »

Przepraszam za to, ale nick mnie zmylił :)
nie ty jeden pomyliłeś się:)
wojtek0018
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 16 mar 2010, 21:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: Inna

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: wojtek0018 »

Dobra ,dobra bo temat zszedł nie na ten tor :)
To tak przybliżę wam mój pomysł.
Razem z kolegą interesujemy sie komputerami. Chcielibyśmy zrobić cos takiego:
Na allegro sprzedawać usługi typu konfigiracja phpbb3, WP, Joomli, Durpala pod nazwą strony internetowe. Czyli potenjalny klient płaci powiedzmy 60zł a ja z kolegą robimy wszystko co potrzeba czyli ustawienia serwera (kupno serwera), konfigurowanie, robienie galerii i wrzucanie wszystkich potrzebnych informacji które klient chce abyśmy wrzucili. Najlepszym sposobem jest wystawianie na Allegro albo ogłoszenia albo aukcji. Skarbówka chyba nie bedzie się interesować małymi wpływami na konto. I teraz pytanie czy to bedzie w miare legalne bo np. jeśli wystawię np.buty na allegro to moge je pełnoprawnie sprzedać ale czy wystawianie takiej usługi jest mniej więcej zgodne s prawem ,czy mam powody do obawiania się? :pt36:

PS
Konfigurowanie Joomli itp. (wiem ,że te programy są darmowe) jest specjalnie dedykowane dla ludzi który nie znają się za dobrze na komputerach. :ligt:
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: linuxozaurus »

musiałbyś założyć działalność gospodarczą ty lub ten kolega a do tego trzeba mniej osobne konto dla firmy (do tego trzeba mieć skończone 18 lat i płacić zus podatki) jeśli nie masz skończonych 18 lat musisz podpisywać umowy zlecenie lub o dzieło ale wtedy płacisz podatek od zarobku (jeśli masz minimum 16 lat można być zatrudnionym u innego pracodawcy na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło
Awatar użytkownika
Shimmy
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 859
Rejestracja: 24 mar 2011, 20:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: Shimmy »

wojtek0018 pisze:Dobra ,dobra bo temat zszedł nie na ten tor :)
To tak przybliżę wam mój pomysł.
Razem z kolegą interesujemy sie komputerami. Chcielibyśmy zrobić cos takiego:
Na allegro sprzedawać usługi typu konfigiracja phpbb3, WP, Joomli, Durpala pod nazwą strony internetowe. Czyli potenjalny klient płaci powiedzmy 60zł a ja z kolegą robimy wszystko co potrzeba czyli ustawienia serwera (kupno serwera), konfigurowanie, robienie galerii i wrzucanie wszystkich potrzebnych informacji które klient chce abyśmy wrzucili. Najlepszym sposobem jest wystawianie na Allegro albo ogłoszenia albo aukcji. Skarbówka chyba nie bedzie się interesować małymi wpływami na konto. I teraz pytanie czy to bedzie w miare legalne bo np. jeśli wystawię np.buty na allegro to moge je pełnoprawnie sprzedać ale czy wystawianie takiej usługi jest mniej więcej zgodne s prawem ,czy mam powody do obawiania się? :pt36:

PS
Konfigurowanie Joomli itp. (wiem ,że te programy są darmowe) jest specjalnie dedykowane dla ludzi który nie znają się za dobrze na komputerach. :ligt:

Sam sobie odpowiedziałes, dostales juz zreszta wczesniej odpowiedz. Nie bedzie to legalne, możesz jedynie sie łudzić że skarbówka nie zauwazy takich małych kwot. Bierzcie się za naukę lepiej, bo konfiguracja serwera czy prosty skrypt galerii w php to pierdoła a nie usługa ;)
Awatar użytkownika
socrates
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 289
Rejestracja: 15 maja 2011, 01:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: socrates »

Shimmy pisze: {...}, bo konfiguracja serwera czy prosty skrypt galerii w php to pierdoła a nie usługa ;)
Ale jak w aukcji napiszesz "kup samozarabiajacy portal i zarabiaj 20 tys zl miesiecznie!" to ta pierdoła przyciaga naiwnych ;)
Gentoo + XFCE
HTD
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 06 maja 2010, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: HTD »

Nie sądzę żebym pracował nielegalnie, księgowi i prawnicy mówią, że mogę pracować zupełnie legalnie na umowę o dzieło, w takim układzie nie muszę i nie płacę ZUS-u. Nie mam działalności gospodarczej i nie jest mi ona niezbędna. Nie mogę tylko wystawiać faktur. Ale to też jest do obejścia - jeśli masz kogoś komu ufasz w jakiejś firmie. Wtedy podpisujesz umowę o dzieło z firmą X, a firma X wystawia fakturę firmie Y. Wszystko jak najbardziej legalne, pracuję tak już 4 rok, rozliczam PIT-y i do żadnego się nigdy nie przyczepili, jeszcze zwroty nadpłaconego podatku przysyłają.

Podatek musisz zapłacić. Reszta jest opcjonalna. Generalnie firma która zleca odprowadza za mnie podatek ryczałtowo. Później wysyłają mi PIT-a 11, na podstawie którego robię swojego PIT-a.

Gdyby człowiek pracując jako freelancer miał płacić ZUS, to by na sam ZUS nie zarobił, przynajmniej na początku. Jak się rozkręcisz i będziesz robił tłuste zamówienia za ciężką kasę, wtedy warto się zastanowić nad działalnością, bo można dostać na nią dotację.

Być może istotnym szczegółem jest tutaj, że nie rozwiązuję rozliczania jako sprzedaży produktu. To raczej wykonywanie pracy dla zleceniodawcy na umowę. Ze sprzedażą produktu może być trochę inaczej.
Tripix
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 218
Rejestracja: 12 wrz 2008, 06:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Projektowanie stron www a komercja

Post autor: Tripix »

Jak miałem 14 lat to już klepałem strony w oparciu o PHP+SQL , wraz z grafiką.
i Sprzedawałem szablony , albo wykonuje na zlecenia.
Do dziś.

I nigdy żaden zus się nie przypieprzył do mnie , że coś nie płace im lol2.....

Największy zarobek dzieciństwa, to 30zł za Stronę Internetowa + Opis kodu na zaliczenie z Informatyki w 3KL GIM. ( głowna + 3 podstrony.)
HTML+CSS.

Zainteresowanych było 51 osób z klas 3cich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości