Fluxbox - jaka dystrybucja?

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
Awatar użytkownika
Mateusz91
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 03 sie 2011, 16:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KROSNO

Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: Mateusz91 »

Szukam dystrybucji korzystającej z Fluxboxa jako głównego środowiska graficznego. Mam zamiar zainstalować ją na netbooku z którego chcę wyciągnąć jak najwięcej.
Chciałbym aby dystrybucja korzystała z repozytoriów Ubuntu, a środowisko było już wstępnie skonfigurowane.

Co możecie mi polecić?
Gigabyte GA-EP43-DS3/Intel Core 2 Quard Q9550 2833 MHz/GeForce GTS 250 1024 MB/4096 MB DDR3/Genius 6000 + Xonar DS/ + eMachines eM350
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: k2cl »

Fluxbox to podstawa do stworzenia czegoś szybkiego i lekkiego.
Ubuntu - z całą pewnością nie jest materiałem na taki system.

Jeżeli przymierzasz się do stawiania systemu budowanego od podstaw i korzystającego z Fluxa, proponuję rozejrzeć się za inną "podstawą" - najbliżej Ubuntu będzie chyba Debian.
Ewentualnie, jeżeli jesteś w stanie zrezygnować z Fluxboksa na rzecz Openboksa (specjalnie się nie różnią, szczegółowe informacje znajdziesz w artykule w Czytelni: http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... a-kazdego/ ... chociaż tekst powstał jakiś czas temu, pozostaje względnie aktualny), możesz zainteresować się chociażby Crunchbangiem.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: Tomfoc »

Tutaj zaglądaj - może coś dla siebie znajdziesz: http://distrowatch.com/
Awatar użytkownika
Mateusz91
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 03 sie 2011, 16:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KROSNO

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: Mateusz91 »

Więc wychodzi na to, że chyba jednak pobawię się Debianem. Siądę raz, zainstaluję i skonfiguruję Fluxboxa oraz wgram niezbędne aplikacje.
Macie coś na temat instalacji Fluxboxa na czystym Debianie, to znaczy bez środowiska graficznego w konsoli? Przydałby mi się taki poradnik.
Gigabyte GA-EP43-DS3/Intel Core 2 Quard Q9550 2833 MHz/GeForce GTS 250 1024 MB/4096 MB DDR3/Genius 6000 + Xonar DS/ + eMachines eM350
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: marcin1982 »

Najwygodniej będzie skorzystać z obrazu netinstall lub businesscard:
http://www.debian.org/devel/debian-installer/
Przejrzyj poradniki instalacji (niektóre są starsze, ale nadają się):
http://debian.linux.pl/threads/743-Pora ... ji-Debiana
http://komputerowypoznan.pl/index.php/p ... stall.html
http://www.debian.org/CD/netinst/ .
Partycje przygotuj wcześniej, np. przy pomocy dowolnej dystrybucji livecd. Podczas instalacji przy partycjonowaniu wybierz tryb Manual i wskaż punkty montowania.
Instalacja fluxbox:
http://wiki.debian.org/FluxBox .
neo86
Wygnańcy
Posty: 137
Rejestracja: 25 wrz 2012, 09:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Lokalizacja: Kogo to obchodzi ?
Kontakt:

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: neo86 »

Jeśli nie połapiesz się w poradnikach tych co wyżej lub nie masz czasu na analizowanie instalacji w trybie tekstowym oraz podstaw to jeśli można to ja mogę polecić jedynie http://www.linuxmint.com/edition.php?id=65 ( Linux Mint 9 Fluxbox ) bazuje on na Ubuntu 10.04 LTS ( niestety wspierany technicznie jeszcze tylko do kwietnia tego roku ) w nowszych edycjach Mint'a zaprzestano rozwoju z tym środowiskiem graficznym ... Instalacja jak w każdym Mincie jest banalnie prosta ... Dystrybucja zawiera także już w sobie kodeki Audio i Wideo , Java oraz Flash .
Sprzęt : Netbook MSI U123 ( Atom 1,6 GHz / 2GB DDR-2 RAM / 120 GB SATA / Intel GMA / OS: Mint 13 MATE 32Bit - Bazuje na Ubuntu 12.04 LTS )
- Router Wi-Fi : ZTE MF60 ( Aero2 ) , Nokia N82 + JoikuSpot ( Play Online ) , Zyxel P-320W ( Kablówka )
Ubupek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 21 wrz 2009, 13:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: Ubupek »

Jak chcesz lekki i szybki system z Fluxboksem na słaby komputer to polecam Slackware.
GNU/Linux: dom - Slackware na blaszaku i laptoku; praca - Slackware na blaszakach, Ubuntu na laptokach
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: k2cl »

@ neo86
I znów ten MINT - tym razem w zabytkowej wersji i ze wsparciem na trzy miesiące. Powiem szczerze - przekazanie komuś sugestii stawiania systemu, który za trzy miesiące będzie można usunąć, to w moich oczach złośliwość.

@ Ubupek
Owszem, Slackware nadaje się do stworzenia lekkiego i szybkiego systemu. To samo można powiedzieć o Archu, Gen2 i wielu innych dystrybucjach. Sęk w tym, że autor wątku szukał czegoś opartego o repozytoria Ubuntu. Wiem, sugerowany powyżej Debian też nie spełnia tego wymogu (albo robi to okrężną drogą), ale jest mu do Ubuntu zdecydowanie bliżej :)
Awatar użytkownika
ilin
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 793
Rejestracja: 20 lip 2007, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: ilin »

Debian Wheezy.
Instalacja netinstall.Po zainstalowaniu podmienić kernel na ten od aptosida.(jest znacznie bardziej dynamiczny i nowszy co ma duże znaczenie w obsłudze sprzętu)

Najszybciej,najprościej i najstabilniej.
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: Hwiparam »

Czy to koniecznie musi korzystać z repo Ubuntu? Bo nie sądzę, żebyś coś takiego szybko znalazł. Było kiedyś dawno temu Fluxbuntu, ale projekt nie żyje już od ładnych kilku lat, Mint Fluxbox chyba też już zdechł pies... Ogólnie nie ma zbyt wielkiego wyboru systemów oferujących gotowy skonfigurowany desktop oparty o Fluxbox. Chyba najlepszym rozwiązaniem tutaj bedzie skrojenie czegoś takiego od podstaw. Debian co prawda nie korzysta z repo Ubuntu, to raczej Ubuntu wykorzystuje jego mechanizm zarządzania pakietami APT, ale prawda jest taka, że jak ogarniasz dobrze Ubuntu, to w Debianie powinieneś się szybko odnaleźć. Konfigurowanie minimalistycznego środowiska nie powinno zająć wiele czasu, ale sporo się możesz przy tym nauczyć, ogólnie mówiąc warto się tego podjąć. Pamiętaj tylko, że WM to nie wszystko. Aby wycisnąć jak najwięcej ze słabego sprzętu, trzeba umiejętnie dobierać aplikacje użytkowe (menedżer plików, przeglądarka itp.) oraz komponenty systemu. Nawet na tym forum przewalało się swego czasu kilka tematów o minimalistycznych programach/desktopach/systemach, mam nadzieję, że jeszcze uda ci się je odszukać... Do dzieła.
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
rr9
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 98
Rejestracja: 06 cze 2007, 18:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: rr9 »

Do autora wątku.

Niektórzy polecają tutaj openboksa. Decyzja należy do Ciebie, ale pamiętaj, że:

Openbox

- brak systraya (jeśli używasz jakichś programów, które się chowają do ikonki to lipa)
- brak "paska zadań"
+ dynamiczne menu (tzw. pipe menu)

Fluxbox

+ wbudowany systray
+ wbudowany pasek zadań
- menu zwykłe (nie dynamiczne)

Odpowiedz sobie sam czy bardziej będziesz potrzebował żeby obok zegarka (którego w openboksie nie ma :)) siedziała ikonka jakiegoś programu typu kadu, czy dynamicznego menu, którego użyteczność jest raczej dyskusyjna.

Owszem, w openboksie można (a najczęściej wręcz trzeba) doinstalować dowolny pasek zadań, ale stanowi to dodatkową robotę, dodatkowe testowanie tych pasków (jest kilka), dodatkową konfigurację. Jeśli wziąć pod uwagę, że we fluxboksie również można zainstalować dowolny pasek zadań, to niniejszy argument odpada zdecydowanie na rzecz fluksa, w którym jest to po prostu wbudowane i działa zawsze.

I ostatnia rzecz: pliki konfiguracyjne. Fluxbox ma je bardziej przejrzyste, nie licząc "init", którego się prawie nigdy ręcznie nie edytuje, a jeśli już to raz jeden. Za to plik "menu" to chyba najprostszy i najlogiczniejszy plik konfiguracyjny jaki widziałem, jeśli chodzi o menu oczywiście. "Keys" również do skomplikowanych nie należy. Przy nich xmle openboksa to niepotrzebne komplikowanie życia.
"Doskonałości nie osiąga się wtedy, gdy już niczego nie można dodać, ale wtedy, gdy już niczego nie można odjąć.”
Awatar użytkownika
ilin
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 793
Rejestracja: 20 lip 2007, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: ilin »

Jeśli chodzi o systray w openboxie to najcześciej używa sie panelu tint2 i w nim sobie systray ustawisz.
Niektórzy używają tint2 nawet we fluxboxie wyłaczając pasek fluxboxa.
rr9
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 98
Rejestracja: 06 cze 2007, 18:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: rr9 »

ilin, no właśnie dokładnie o tym pisałem - fluxbox ma wbudowane coś, co w openboksie trzeba doinstalować. Używałem fluksa z 6 lat i ani razu nie miałem przypadku by wbudowany panel/systray się nie sprawdziły.
Jeśli brak panelu nie jest wadą openboksa, to tym bardziej nie jest nią fakt, że we fluxboksie również można używać tint2.
"Doskonałości nie osiąga się wtedy, gdy już niczego nie można dodać, ale wtedy, gdy już niczego nie można odjąć.”
Awatar użytkownika
ilin
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 793
Rejestracja: 20 lip 2007, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: ilin »

Oczywiście ,że tak.

Natomiast ja nie widzę problemu ,że nie ma tego w openboxie.
Zarówno we fluxboxie jak i openboxie wiele aplikacji trzeba doinstalować aby były to wygodne środowiska.
One już tak mają takie są ich założenia.


Ja bym nie wchodził w LMDE z przed dwóch lat bo to tylko prosi się o kłopoty.
Lepiej postawić coś od zera w miarę aktualnego.
Potem sobie powolutku fluxika czy openboxa skonfigurować.

Jak się czegoś nie wie to pytać.
Nigdzie głowy za to nie urwią.

Fluxbox ma nawet swoje forum
http://forum.fluxboxpl.org/
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: Knopper90 »

Fluxbox i Openbox są równie dobre. Nawet Blackbox jest tak samo dobre. Różnic nie ma albo są ledwo widoczne.

Czy Fluxbox, czy openbox, czy blackbox to na pewno nie Ubuntu ani jego klonów (no Lubuntu ma LXDE a ten openboxa, pradwa :D)
Na czymś dobry stabilnym najlepiej postawić, czyli:
-jak moi przedmówcy debian (stable, testing nawet sid jeśli dasz radę), debianopodobne (CrunchBang !# albo Sparky Linux)
-nawet PCLinuxOS będzie bardzo dobrą propozycją (instalujesz wersję mini czy KDE czy LXDE i modyfikujesz. Jak już zainstalujesz LXDE to masz openboxa)
-OpenSUSE ale trochę czyszczenia cię czeka,
-jak jesteś kozak to Gentoo/Funtoo ale na własną odpowiedzialność
-Arch Linux ale mogą być problemy (wymaga więcej uwagi)
-CentOS tylko widziałem w akcji ale sam nie używałem. Solidny odpowiednik Debiana od strony Red Hata.

Z ubuntu będzie tak, że będzie jakiś problem nie mam na myśli od strony flux/open/blackboxa. Mój kolega ma lubuntu i przygotował sobie openboxa i potrafi go nie miło zaskoczyć.
PCLinuxOS 2012.08 KDE
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: Hwiparam »

Knopper90 pisze:CrunchBang !#
Knopper90 pisze:-Arch Linux ale mogą być problemy (wymaga więcej uwagi)
Jak ktoś chciałby spróbować Archa, ale się trochę boi (chociaż ja tam nie wiem czego :mrgreen: ), to może zainteresować się ArchBangiem. Jest to coś na kształt CrunchBanga, też na Openboksie, tylko że bazą jest Arch właśnie. Ewentualnie jeszcze Bridge Linux, ale ten to raczej stawia na duże środowiska (KDE/XFCE), czy jest wersja *.box - nie wiem.
Co do różnic, to się kolega mija z prawdą delikatnie, gdyż są one widoczne np. w składni plików konfiguracyjnych, czy niektórych pobocznych "ficzerach", jak np. wbudowany panel (Fluxbox go ma, Openbox nie).
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
Awatar użytkownika
Kamuisan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 198
Rejestracja: 20 kwie 2008, 23:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: Kamuisan »

Polecam Chrunchbanga z Openboxem. Osobiście używam od dwóch tygodni na HP Mini i naprawdę rewelacyjnie się sprawdza. Doinstalowałem tylko wbar żeby mieć na wierzchu wszystko czego potrzebuje. Zjada maksymalnie 160 mb ramu na działających aplikacjach (np. przeglądarka + vlc). Naprawde rewelacyjnie działa:)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: Knopper90 »

Hwiparam pisze:
Knopper90 pisze:CrunchBang !#
Knopper90 pisze:-Arch Linux ale mogą być problemy (wymaga więcej uwagi)
Jak ktoś chciałby spróbować Archa, ale się trochę boi (chociaż ja tam nie wiem czego :mrgreen: ), to może zainteresować się ArchBangiem. Jest to coś na kształt CrunchBanga, też na Openboksie, tylko że bazą jest Arch właśnie. Ewentualnie jeszcze Bridge Linux, ale ten to raczej stawia na duże środowiska (KDE/XFCE), czy jest wersja *.box - nie wiem.
Co do różnic, to się kolega mija z prawdą delikatnie, gdyż są one widoczne np. w składni plików konfiguracyjnych, czy niektórych pobocznych "ficzerach", jak np. wbudowany panel (Fluxbox go ma, Openbox nie).
Fluxbox i Openbox wywodzą się z Blackboxa.
Jedno na C++ drugie C. Oba ustawienia mają w pojedynczych plikach. Oba są podobnie konfiguralne. W obu można zmieniać panele lub je wyłączyć. LXDE korzysta z openboxa. Wg mnie za mało różnic jest między nimi, żeby traktować jako dwa różne menadżery.
PCLinuxOS 2012.08 KDE
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Fluxbox - jaka dystrybucja?

Post autor: Hwiparam »

Knopper90 pisze:Wg mnie za mało różnic jest między nimi, żeby traktować jako dwa różne menadżery.
Wiesz o czym piszesz w ogóle? Różnice są i to wbrew pozorom dość wyraźne, czego doświadczyłem organoleptycznie. Tak się składa, że miałem do czynienia z jednym i drugim... To dwa różne WM'y. Fakt, dość mocno podobne w ogólnej filozofii działania i mają wspólnego "przodka", ale na chwilę obecną należy traktować je jako kompletnie odrębne projekty. Fluxbox nie czyta plików konfiguracyjnych Openboksa i na odwrót, motywy z Openboksa nie pasują do Fluxboksa i vice versa... Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jednak mówimy o dwóch różnych aplikacjach.
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 100 gości