Jaki linux najlepszy dla laptopa (sprzęt wyposażony w rozwiązanie Nvidia Optimus)?

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
dzikaswinia
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 16 lut 2013, 16:46
Architektura: x86_64

Jaki linux najlepszy dla laptopa (sprzęt wyposażony w rozwiązanie Nvidia Optimus)?

Post autor: dzikaswinia »

Witam

Chciałbym się zapytać was jaki linux byłby najbardziej odpowiedni dla laptopa? Dodam że na moje nie szczęście jest to laptop z optimusem, czy da radę jakoś tego optiumusa włączyć na linuxie? Bo o ile w biosie mogę wyłączyć intela i pozostawić samą nv to niezbyt odpowiada mi krótka praca na baterii.
sewen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:36

Re: Jaki linux najlepszy dla laptopa?

Post autor: sewen »

jeśli wierzysz we wszystko co przeczytasz przestań czytac
dzikaswinia
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 16 lut 2013, 16:46
Architektura: x86_64

Re: Jaki linux najlepszy dla laptopa?

Post autor: dzikaswinia »

Tzn. nie jest problemem włączyć optimusa lecz nie działa on poprawnie bo równocześnie działa wtedy intel oraz nv (wnioskuję po ultra krótkim czasie pracy na baterii0
sewen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:36

Re: Jaki linux najlepszy dla laptopa?

Post autor: sewen »

Nie kazdy ma mozliwosc przelaczania kart w BIOSie, najleprze wyjscie to dzialaj tylko na Nvidi, powylaczaj zamulacze(uslugi systemowe) w systemie i zycie baterii sie przedluzy.
jeśli wierzysz we wszystko co przeczytasz przestań czytac
Awatar użytkownika
Ziendal
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 69
Rejestracja: 17 lis 2008, 21:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaki linux najlepszy dla laptopa?

Post autor: Ziendal »

Niedlugo nvidia optimus zacznie poprawnie działać na Linuxie, chyba od Kernela 3.9 z czego to wiem.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jaki linux najlepszy dla laptopa?

Post autor: linuxozaurus »

Ziendal pisze:Niedlugo nvidia optimus zacznie poprawnie działać na Linuxie, chyba od Kernela 3.9 z czego to wiem.
Oby to była prawda bo mam ten sam problem.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki linux najlepszy dla laptopa (sprzęt wyposażony w rozwiązanie Nvidia Optimus)?

Post autor: zibiboniek1 »

a to ten bumblebee nie pomaga? przecież to jest właśnie dla optimusa
dzikaswinia
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 16 lut 2013, 16:46
Architektura: x86_64

Re: Jaki linux najlepszy dla laptopa (sprzęt wyposażony w rozwiązanie Nvidia Optimus)?

Post autor: dzikaswinia »

W moim wcześniejszym poście miałem na myśli skrypcik pana bumbleebe, kumpel mi to zainstalował i bynajmniej efekt był taki. Ale i tak na moim acerze wygląda to tak jakby nvidia tylko podawała obliczenia intelowi a samodzielnie karta nv nie potrafiła pracować (zarówno jak i na w7 i pingwinku wyłączenie intela powoduje zanik obrazu dalej pozostawiając gf włączonego i ustawionego na primary). Dlatego mi się wydaje że na lapach innych firm działa to prawidłowo. Dla przykładu na hp'ku kumpla było wyraźnie widać że radeon i intel przełączają się między sobą odłączając się przy tym.
sewen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:36

Re: Jaki linux najlepszy dla laptopa (sprzęt wyposażony w rozwiązanie Nvidia Optimus)?

Post autor: sewen »

Odinstaluj Bumble i dodaj wpis do GRUBa "nomodeset" wtedy zadziała.
jeśli wierzysz we wszystko co przeczytasz przestań czytac
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Jaki linux najlepszy dla laptopa (sprzęt wyposażony w rozwiązanie Nvidia Optimus)?

Post autor: JerryG »

Cos krecicie :P
Intel zawsze bedzie wlaczony, toc to prawie zespawany z prockiem, wylaczyc mozna ta dodatkowa karte nvidie a czy radeona tego nie wiem jak oni to rozwiazali, nie mam takiego lapka.

Wlasnie bumblebee wylacza i zostaje tylko intel wtedy spada pobor z baterii,jak na razie to nie slyszalem zebym mogl wylaczyc mojego intela.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Lenovo G50
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Jaki linux najlepszy dla laptopa (sprzęt wyposażony w rozwiązanie Nvidia Optimus)?

Post autor: bear7 »

JerryG pisze:Cos krecicie :P
Intel zawsze bedzie wlaczony, toc to prawie zespawany z prockiem, wylaczyc mozna ta dodatkowa karte nvidie a czy radeona tego nie wiem jak oni to rozwiazali, nie mam takiego lapka.

Wlasnie bumblebee wylacza i zostaje tylko intel wtedy spada pobor z baterii,jak na razie to nie slyszalem zebym mogl wylaczyc mojego intela.
Dobrze prawisz.

Na temat Bumblebee, na stronie projektu, jest ładnie napisany FAQ. Jak ktoś ma problem z językiem angielskim, to polecam użyć translator od google.
https://github.com/Bumblebee-Project/Bumblebee/wiki/FAQ
https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
sewen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:36

Re: Jaki linux najlepszy dla laptopa (sprzęt wyposażony w rozwiązanie Nvidia Optimus)?

Post autor: sewen »

"Andrzeju nie denerwuj sie" :D w laptopach Lenovo masz wybor w BIOSie Nvidia,Intel albo Optimus
http://support.lenovo.com/en_US/detail. ... MIGR-76476
Dopoki kolega nie pochwali sie sprzetem to nie wiadomo jak to u niego dziala bo kazda firma ma to inaczej zrobione.
jeśli wierzysz we wszystko co przeczytasz przestań czytac
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Jaki linux najlepszy dla laptopa (sprzęt wyposażony w rozwiązanie Nvidia Optimus)?

Post autor: JerryG »

O widzisz i znowu cos nowego sie dowiedzialen przy okazji :)
Tylko ilu producentow cos takiego udostepnia, w moim Samsungu tego nie widze, wiec mam przez Bumblebee wylaczona nvidie - tu dzieki autorowi tego rozwiazania :)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Lenovo G50
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości