Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
Awatar użytkownika
Mateusz91
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 03 sie 2011, 16:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KROSNO

Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: Mateusz91 »

Jeśli wybrałem zły dział na napisanie tego tematu... przepraszam! I proszę o przeniesienie go do właściwego.

Z biegiem czasu używania Ubuntu oraz opartych na nim dystrybucji chciałbym przejść na jakąś typu "rolling release".
Dlaczego? Nie mam zamiaru aktualizować dystrybucji, bo często kończyło się to bardzo niepomyślnie. Do tego posiadam dość wolne łącze 800/600, więc pobieranie tylu danych jest mocno czasochłonne.

Szukam dystrybucji stabilnej, wypróbowanej z niemałą społecznością dla początkującego. Po prawie dwóch latach używania systemów linuksowych nawyki z Windowsa dają się we znaki.
Nie mam zamiaru kompilować, martwić się o sterowniki. Chcę mieć system "out of the box", a instalować jedynie potrzebne mi oprogramowanie i dostosować środowisko graficzne oraz menedżer okien pod siebie.

Przeglądanie internetu, praca w LibreOffice, multimedia (obróbka grafiki, muzyka), od czasu do czasu gry. Wymagania więc nieduże.

Na pierwszy rzut oka Manjaro wydaje mi się dobrym wyborem, ale chciałbym poznać Wasze zdanie na ten temat.
Gigabyte GA-EP43-DS3/Intel Core 2 Quard Q9550 2833 MHz/GeForce GTS 250 1024 MB/4096 MB DDR3/Genius 6000 + Xonar DS/ + eMachines eM350
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: Tomfoc »

Manjaro jest porządną dystrybucją. Podczas instalacji instalator sam instaluje własnościowe sterowniki. Moje doświadczenia z tą dystrybucją (bardzo maleńkie) wskazują, że nie jest ani szybsza, ani stabilniejsza, ani ładniejsza od Ubuntu. Ma kilka środowisk do wyboru. Oprogramowanie jest zawsze aktualne.
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: Knopper90 »

Toorox (baza Gentoo), PCLinuxOS

Oba bardzo stabilne. Toorox w miarę najnowsze pakiety, PCLinuxOS ciut , ciut starsze. PCLinuxOS jest za to łatwiejszy.
PCLinuxOS 2012.08 KDE
Awatar użytkownika
socrates
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 289
Rejestracja: 15 maja 2011, 01:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: socrates »

Debian testing
Zainstalujesz raz i jest na wieki wiekow
Gentoo + XFCE
Awatar użytkownika
raawek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 30 maja 2012, 16:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: raawek »

albo pozostań przy ubuntu, ale LTS, 5 lat wsparcia, i tak komputer jeżeli już ma jakieś lata dłużej nie pożyje bez napraw. Poza tym PClinuxos z KDE na pewno będzie dobrym wyborem, Sabayon chyba mniej, coś tam się czasem pieprzy. Debian testing działa, ale zdarza się jakaś drobna naprawa po jakiejś aktualizacji, rzadko, ale bywa.
Awatar użytkownika
Mateusz91
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 03 sie 2011, 16:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KROSNO

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: Mateusz91 »

socrates, jeśli chodzi o Debiana nie chce mi się bawić w konfigurację sprzętu, itp. Pisałem o tym.

raawek, PCLinuxOS z KDE jest dostępny z zadowalającą polonizacją?
Gigabyte GA-EP43-DS3/Intel Core 2 Quard Q9550 2833 MHz/GeForce GTS 250 1024 MB/4096 MB DDR3/Genius 6000 + Xonar DS/ + eMachines eM350
Awatar użytkownika
witek
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 400
Rejestracja: 14 lip 2005, 14:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: witek »

Mateusz91 pisze:socrates, jeśli chodzi o Debiana nie chce mi się bawić w konfigurację sprzętu, itp. Pisałem o tym.

raawek, PCLinuxOS z KDE jest dostępny z zadowalającą polonizacją?
Z tego co pamiętam system był poprawnie spolszczony. Ważna była kolejność działań po instalacji. Samą lokalizację pobierało się przez odpowiedni skrypt na pulpicie, bodajże add-locale czy jakoś tak. System działał sprawnie. Bardzo fajne było narzędzie do konfiguracji sieci. Aktualnie z tego co widzę wyszła kolejna migawka (obraz iso) z aktualnym KDE http://distrowatch.com/?newsid=07795
Awatar użytkownika
Mateusz91
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 03 sie 2011, 16:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KROSNO

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: Mateusz91 »

Jeszcze jedna sprawa. Wersja full i wersja mini.
Czym się różnią? Tylko zawartym oprogramowaniem czy również sterownikami?
Gigabyte GA-EP43-DS3/Intel Core 2 Quard Q9550 2833 MHz/GeForce GTS 250 1024 MB/4096 MB DDR3/Genius 6000 + Xonar DS/ + eMachines eM350
Awatar użytkownika
witek
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 400
Rejestracja: 14 lip 2005, 14:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: witek »

Mateusz91 pisze:Jeszcze jedna sprawa. Wersja full i wersja mini.
Czym się różnią? Tylko zawartym oprogramowaniem czy również sterownikami?
Wersja full
http://www.pclinuxos.com/?page_id=10

Wersja mini to chyba służy do zainstalowania oprogramowania jaki Ci potrzeba, a nie narzuconego przez developera.
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: Knopper90 »

Polonizację przeprowadzi ci prawidłowo jak zaaktualizujesz go do najnowszej wersji. Używam PCLinuxOS to wiem. Tak jak mój przedmówca przez addlocal, który już jest poszukaj w menu ustawienia albo na pulpicie jest po instalacji. (nie pozwoli ci spolonizować bez aktualizacji. Aktualizacja przez synaptic).

Wersja full posiada pełne oprogramowanie jakie narzuca developer plus kernel plus sterowniki
MIni natomiast masz prawie gołe KDE oraz kernel plus sterowniki.

Po instalacji sprawdź czy masz odpowiednie repozytoria ustawione (chodzi mi o te najnowsze bo wszystkie dostępne poza najnowszymi będą miały pakiety aktualne lecz z opóźnieniem).

Instaluj oprogramowanie tylko z synaptica jeśli nie chcesz mieć problemów. Wiem, że można korzystać z RPM (a nawet czytałem gdzieś i z DEB) ale czasem efekt takiej operacji jest bolesny dla tych bez doświadczenia.

Od razu wersja full ma zainstalowanego remastersys (robienie kopii zapasowej systemu w postaci obrazu ISO, można własne remixy zrobić :D) oraz CPUFreq (do ustawień procesora CPU i wiatraczka procka). Wersja mini nie wiem, nie korzystam.

Obie wersje (full i mini) posiadają w kernelu - bfs (bardzo przydatne http://pl.wikipedia.org/wiki/Brain_Fuck_Scheduler) jak jak chcesz wersję PAE (dla ramu powyżej 4 GB i sprzętu gdzie użyłbyś ubuntu 64 bitowego) wystarczy instalka z synaptica i konfiguracja.

Jak masz pytanie do PCLinuxOS'a to wal śmiało.
PCLinuxOS 2012.08 KDE
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: Tomfoc »

Co do PCLinuxOS: jest jeszcze dostępny obraz iso taki pośredni pomiędzy mini i full. Waży on około 1,6GB. Czy tam też instalują się własnościowe sterowniki do karty graficznej?
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: Knopper90 »

Nie widziałem tego iso. i na stronie oficjalnej też nie widzę ale jeśli mini ma sterowniki to wersja pośrednia chyba też.
Jeśli kogo interesuje jest nowa wersja 2013.04 :D od dzisiaj chyba dostępna
PCLinuxOS 2012.08 KDE
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: Tomfoc »

Zobacz tutaj: http://distrowatch.com/ Już to pobieram, zainstaluję, zobaczę jak się sprawuje ;-)
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: Knopper90 »

Ta wersja 1.6 GB to wersja standardowa full a full monty 4.0 GB to wszystko co mają do pclinuxosa kde
KDE FullMonty = regular PCLinuxOS KDE installation + special desktop layout + many applications & drivers preinstalled.

Ja bym pobrał:

Kod: Zaznacz cały

http://www.pclinuxos.com/?page_id=180
PCLinuxOS 2012.08 KDE
Awatar użytkownika
raawek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 30 maja 2012, 16:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: raawek »

pobieraj tylko oficjalną wersję full, aby nie full monty, bo się potrafi sypać. wszystko jest spolszczone, łatwe i przyjemne. A KDE dlatego, bo o nie bardzo dobrze dba główno-dowodzący PClosem. Sterowniki są wszystkie, w synapticu mnóstwo oprogramowania z jednego repozytorium, nawet jest w network manager sterownik do modemu sagem fast - coś w rodzaju ubudsl, bolączka innych dystrybucji.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2013, 10:20 przez raawek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: Knopper90 »

A tak przy okazji się zapytam czy wasze PCLinuxOS'y jak zrobicie aktualkę do 2013.04 mają w repozytorium Chromium?? Bo widzę google chrome i troszkę mulasty. Jak zrobiłe aktualkę do tej wersji coś odrąbało chromium, które miałem wcześniej i nie ma.
PCLinuxOS 2012.08 KDE
Awatar użytkownika
raawek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 30 maja 2012, 16:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: raawek »

teraz nie używam pclosa, ale z doświadczenia mogę się domyślać, że coś tam zmieniają i pewnie po następnej aktualizacji chromium się pojawi, zawsze można ściągnąć program np z tej strony: http://rpm.pbone.net/index.php3
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: Knopper90 »

Dzięki. Myślałem, że jestem zdany na łaskę mulastego google chrome
PCLinuxOS 2012.08 KDE
pppp

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: pppp »

Obrazek
Obrazek
raawek pisze:pobieraj tylko oficjalną wersję full, aby nie full monty, bo się potrafi sypać. wszystko jest spolszczone, łatwe i przyjemne. A KDE dlatego, bo o nie bardzo dobrze dba główno-dowodzący PClosem. Sterowniki są wszystkie, w synapticu mnóstwo oprogramowania z jednego repozytorium, nawet jest w network manager sterownik do modemu sagem fast - coś w rodzaju ubudsl, bolączka innych dystrybucji.
Nie wydaje mi się, ale mogę się mylić. Pełne pakiety językowe raczej nie znajdują na nośniku, a są pobierane z internetu w momencie konfiguracji języka. Bynajmniej tak jest obecnie w przypadku obrazu z LXDE oraz było w 2007 roku kiedy to ostatni raz używałem KDE. Była też dostępna polska wersja pclinuxos, ona była w pełni spolszczona. Neostradę z tym modemem miałem w 2006 roku i nie było żadnych problemów.
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Dystrybucja rolling release, migracja z Ubuntu.

Post autor: xxx666xxx »

http://sparkylinux.org/download/ <== Bazuje na Debian Testing ... Zawiera wiele środowisk graficznych w tym i lekkie openbox :)
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 95 gości